DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940776-0,35%
Antalya
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
AGC ve AGF Başkanı Coşkun’un bayram mesajı

AGC ve AGF Başkanı Coşkun’un bayram mesajı

ABONE OL
10:04 - 20 Temmuz 2021 10:04
AGC ve AGF Başkanı Coşkun’un bayram mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun üyelerinin kurban bayramını kutladı.

AGC ve AGF Başkanı Coşkun’un bayram mesajı Coşkun’un açıklaması şöyle:

“Toplumsal hayatımızda, kültürümüzde çok önemli yer tutan dini bayramlarımızdan biri olan, bir Kurban Bayramı’na daha erişmenin sevincini yaşıyoruz. Bu sevinci, Akdeniz bölgesinin tüm dinamikleriyle ve bölgemizdeki basın camiasıyla paylaşırken, bazı uyarı ve hatırlatmaları da, bayram mesajımız aracılığıyla kamuoyunun dikkatine sunmayı amaçlıyoruz.

Yaklaşık iki yıldır çok zor bir dönemden geçiyoruz. Zorlu salgın şartları ve ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu süreçte, bir bayrama daha pandemi gölgesinde giriyoruz!.. Her ne kadar; gerek ekonomik çarkların işlemesi ve turizm hareketleri için gerek aşı çalışmalarının yaygınlık kazanmasıyla birlikte 1 Temmuz’dan itibaren yeni normalleşmeye geçsek te; virüs tehdidi güncelliğini koruyor.

Nitekim; korona virüsünün yeni türleri, varyantları, ‘Delta Plus’ pek çok ülkede, aşılara rağmen vaka artışlarına neden olmaya devam ediyor. Ve; böyle bir ortamda uzun bir bayram tatilinde, virüs tehlikesi Türkiye için tehdit olma potansiyelini sürdürüyor. Sonbaharda yeni vaka artışları sonra yeniden kısıtlamalara, sınırlandırmalara maruz kalmamak için, virüs gerçeğini unutmadan, bayramda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, sevdiklerimizi, toplumu koruyalım.

Bayram sevincimiz, covid bayramına dönüşmesin.

Basın sektörü, yerel basın da; bayrama çok sıkıntılı bir konjonktürde giriyor. Ağustos 2018’den bu yana tam üç yıldır döviz, sürekli artan kur fiyatları nedeniyle girdi maliyetleri sorunu ile boğuşan yerel basın, pandemi dönemi ile birlikte gelirlerin de iyice azaldığı bir süreci yaşıyor. Salgının en çok olumsuz etkilediği alanların başında, basın-medya-iletişim sektörü geliyor.

Ekonomik sorunlar yumağı içinde ayakta kalma, hayat mücadelesi veren Anadolu basını, tüm bunların üstüne tasarruf tedbirleri genelgesi ile sarsıldı! Daha önce de pek çok kez, kamu otoritesinin açıkladığı tasarruf önlemleri paketine, ilk kez ‘basın-yayın giderleri’ altında özel bir başlık açılarak, kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin gazete abonelikleri ve reklamlarına, tasarruf adı altında sınırlandırmalar getirilmesi, Türk basınının geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır! Zaten; ekonomik problemler ile boğuşurken, artan girdi maliyetleri, azalan gelirler, pandemi şartları derken, bir de basına yönelik tasarruf kararları, yerel basın için büyük bir yıkım olmuştur.

Demokrasinin, çok sesliliğin kalesi olan Anadolu medyasının var olabilmesi, yeni teknolojik gelişmelere, yeni medya düzenine adapte olabilmesi, kendini geliştirebilmesi için öncelikle ekonomik yönden güçlü olması gerçeğini bir kez daha hatırlatıp, yerel basına desteklerin ve teşviklerin verilmesi gerektiğini dile getiriyor, bayram tadında bir bayram diliyoruz.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.