DOLAR 28,9266 0.02%
EURO 31,2516 0.35%
ALTIN 1.886,090,14
BITCOIN 1263039-0,32%
Antalya
16°

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya Belediye Başkanı kim olmalı? 3

Alanya Belediye Başkanı kim olmalı? 3

ABONE OL
08:51 - 23 Eylül 2023 08:51
Alanya Belediye Başkanı kim olmalı? 3
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

İki gün boyunca “Alanya Belediye Başkanı kim olmalı?” sorusuna yanıt aramak için son dönemde Alanya’nın siyasi durumunu analiz etmiştik.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in 2019 – 2023 arası Cumhur İttifakı ortağı Ak Parti ile nasıl ve neden ters düştüğü, Ak Parti’yi neden görmezden gelen bir yönetim anlayışı sergilediği, seçime üç kala Ak Parti ile yakınlaşma girişimlerinin parti yöneticileri ve tabanı tarafından nasıl kabul görmediğini anlattık.

Öte yandan; 6 yıldır Ak Parti ilçe başkanı olan Mustafa Toklu ile yıldızının neden hiç barışmadığını, Toklu’nun, ittifak ortağı olmasına rağmen Alanya’daki kötü gidişat konusunda yönelttiği eleştirilerin nasıl da Alanya Belediyesi tarafından Ankara’ya şikayet edildiğinden bahsettik.

Başkan Yücel’in, neden 5 yıl boyunca Ak Parti’ye Alanya Belediyesi’nde hiçbir aktif görev vermediğini, Ak Parti’nin bu gelişmeler karşısında neden ve nasıl sustuğunu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldığı hafta Alanya’daki Ak Parti yöneticilerinin Alanya Belediyesi’ni yönetim bağlamında nasıl eleştirmeye başladığını izah etmiştik.

Diyelim ki, önümüzdeki günlerde Ankara’da Ak Parti ile MHP yöneticileri bir masanın etrafına oturdu, Alanya’da Adem Murat Yücel’le devam kararı aldı.

Alanya’da Ak Parti yöneticilerinin ve parti tabanının büyük çoğunluğunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatına rağmen sahaya tam verimli ineceklerini, sandığa gittiklerinde oyu ittifak adayına vereceklerini sanmıyorum.

Beş yıl boyunca Ak Parti’yi görmezden geldiği için eleştirilen Adem Murat Yücel’e oy vermektense, sandığa gitmemeyi tercih edeceğini söyleyen o kadar çok partili var ki, sayısal manada düşündürücü bir kitleyi oluşturuyor.

Elbette önümüzdeki günlerde ittifak ortağı Yücel mi yoksa Toklu mu olacak, analizler, tahminler, siyasi planlar buna göre yeniden şekillenecek.

MUSTAFA TOKLU HARAKİRİ Mİ YAPTI?

2009’dan bu yana Ak Parti’de Gençlik Kolları başta olmak üzere önemli görevler üstlenen, Ankara’da Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı ve 9 İl’in Koordinatörlüğü gibi görevler verilen, 6 yıldır da ilçe başkanlığı yapan 37 yaşındaki Mustafa Toklu, 2019’da büyük umutlarla hazırlandığı Alanya Belediye Başkan Adaylığı’na bu kez bir parça daha yakın.

2019’da, henüz Ak Parti – MHP ittifakı yokken, Ankara kararını henüz açıklamamışken Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i tıpkı bugünkü benzer gerekçelerle eleştiren, ancak Ankara’nın “aday Yücel” kararı sonrası “kan kustum, kızılcık şerbeti içtim” misali, eleştirileri bir sonraki seçime kadar heybesine saklayıp Başkan Yücel’in başarısı için sahaya inip aylarca mahalle mahalle, köy köy dolaşan Mustafa Toklu, benzer bir akıbeti yaşamamak için bu kez elini çabuk tuttu ve istifa etti.

Bir iddiaya göre, Ankara; geçtiğimiz 14 Mayıs’ta ilk turu, 28 Mayıs’ta ikinci turu yapılan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi bölgelerinde ikinci veya üçüncü olan Ak Partili yöneticilerin görevden ayrılmalarını istedi.

Yani istifa edip görevi başkalarına devretmeleri talimatı geldi.

Ancak Ak Parti’nin Ankara’daki akil adamları, bu talimatı verdiği öne sürülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gidip, “Yıllardır partinin başarısı için çalışan ancak seçimde farklı nedenlerle ikinci – üçüncü olmuş isimleri bu şekilde gönderirsek tabanda kırılmalar, motivasyon kaybı olur, başka bir formül bulalım” dedi.

Yine iddiaya göre Erdoğan bu fikri kabul etti ve , “Biz sizi göndermiş olmayalım, siz kendi bölgenizde belediye başkan adayı olmak için istifa etmiş gibi yapın” formülü devreye konuldu.

Siyasi kulislerde Mustafa Toklu’nun da bu nedenle istifa ettiği ileri sürülüyor.

Bu iddia ne denli doğru, bilinmez.

Ancak şu bir gerçek ki; Toklu’nun Alanya Belediyesi’ne talip olma planı yeni değil.

Yani Ak Parti 28 Mayıs’ta Alanya’da birinci parti olsa bile ben eminim, Toklu yine istifa edecek, 2019’da yarım kalan hayalini bu kez hayata geçirecekti.

Peki Toklu’nun aday olma şansı nedir?

Bakın, aday olma diyorum, aday olup seçilme şansı nedir diye sormuyorum.

Çünkü bu üniversite sınavı gibi, iki aşamalı bir süreç.

Önce aday olmayı başaracaksın, sonra seçmenin huzuruna çıkıp destek isteyeceksin.

Şu an Başkan Yücel nasıl doğal aday ise, Toklu henüz bu fırsatı yakalayamadı.

Toklu, Ankara’dan bakıldığında partisini Alanya’da ikinci yapabilmiş bir ilçe başkanı.

Elbette bu tek başına Toklu’nun suçu değil.

Süleymanlı Cemaati’nin Alanya’da CHP’yi tercih etmesi, Ak Parti’nin ülke yönetimindeki noksanlıklarının seçmende yarattığı güven kaybı, Alanya’ya başta yeni çevreyolu olmak üzere çok ahım şahım hizmet getirilememesi gibi faktörler de Ak Parti’nin Alanya’da ikinci olmasının sebepleri olarak sıralanabilir.

Dolayısıyla, “Toklu ve ekibi Ak Parti’yi Alanya’da ikinci yaptı” demek, haksızlık olacaktır.

Fakat Ankara’nın konuya böyle bakmadığı, “kim partiyi kendi bölgesinde ikinci yaptıysa istifa etsin” denildiği baz alındığında, Toklu’nun isminin “ittifak adayı hangisi olsun” sürecinde Yücel’den öne çıkamayacağı da bir gerçek.

Özetleyecek olursak…

Toklu ve yakın kurmayları kendilerinden çok emin gözüküyor.

Toklu’yu sevenler, ona inananlar, “Ankara’dan söz almasa istifa etmezdi” diyor.

“Toklu aday olsa şansı yüksek, çünkü görev süresinde ılımlı bir yöneticilik anlayışı sergiledi” diyenlerin sayısı hayli fazla.

Elbette..

Toklu’nun sahaya tam manasıyla inmesi için önce birinci hendeği atlaması lazım…

Ancak…

Başkan Yücel’in Ankara’da özellikle ailevi ilişki boyutunda yakın temasta olduğu MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz faktörü, Yücel’in yaklaşık 10 yıldır Ankara’ya maddi manevi destekleri, Yücel’i bir parça daha öne çıkarıyor.

Başta Sadir Durmaz olmak üzere, MHP’deki üst düzey yöneticilerin, Alanya gibi güçlü bir destekçiyi kaybetmek istemeyecekleri muhakkak. Tabi ki Cumhurbaşkanı Erdoğan da MHP lideri Bahçeli’yi “Alanya” noktasında kırmayacaktır. Üstelik artık bu konuda Ak Parti’de ve Kabine’de Alanya’yı talep edecek Mevlüt Çavuşoğlu gibi güçlü bir isim de yok!

Peki, Toklu aday gösterilmezse, siyasi yaşamına son mu verecek, yoksa MHP’lilerin iddia ettiği gibi, Yücel’in meclis listesine girip orada suya sabuna dokunmadan, diğer meclis üyeleri gibi işine gücüne mi bakacak?

Toklu’ya yakın çevreler, böyle bir olasılık halinde kesin bir dille Yücel’in listesine girmeyeceğini söylüyor.

Kısacası…

Toklu’yu şu bir iki aylık süreçte büyük bir sınav bekliyor.

Ya, siyasi yaşamına Alanya Belediye Başkan Adayı olarak devam edecek…

Ya da…

Ak Parti tarafından uzun yıllar hizmet alıp genç yaşında hiçbir yere layık görülmeyen onlarca yönetici gibi saha dışına itilecek…

YARIN: MEHMET ŞAHİN HANGİ PARTİDEN ADAY OLACAK? 

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.