DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15877100,26%
Antalya
20°

PARÇALI BULUTLU

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya CHP’de Kandemir aday I KARAGÖZ ÇEKİLEBİLİR

Alanya CHP’de Kandemir aday I KARAGÖZ ÇEKİLEBİLİR

ABONE OL
18:06 - 10 Temmuz 2023 18:06
Alanya CHP’de Kandemir aday I KARAGÖZ ÇEKİLEBİLİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kongre süreci başlarken, eski ilçe başkanlarından Bülent Kandemir yeniden sahneye çıktı. Kandemir’in aday olmaya karar verdiği, kongre tarihi belirlenir belirlenmez adaylığını resmen açıklayacağı öğrenildi.

Öre yandan siyasi kulislerde Gökhan Sipahioğlu ile Nazmi Zavlak’ın da aday olacağı konuşulurken, en güçlü adaylardan biri olması beklenen ve halen Antalya İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan avukat Mehmet Can Karagöz’ün de Bülent Kandemir’in aday olacağını ifade etmesinin ardından yarışa hiç girmeyeceği, bir sonraki dönemde aday olmayı planladığı belirtiliyor.

CHP MYK’nın il ve ilçe kongrelerinin takvimini belirlemesi ile Alanya’da da süreç işlemeye başladı. 3-30 Temmuz arasındaki delege seçimleri öncesi CHP Alanya İlçe Teşkilatı’nda üye çizelgeleri geçen ay parti binasında askıya çıkartıldı, 21 Haziran’da askıdan indirildi.

Buna göre, ilçe kongresi delege seçimleri 3 Temmuz’da başladı ve 30 Temmuz’da sona erecek. 5 Ağustos’ta yapılmaya başlanacak ilçe kongreleri 10 Eylül’de sona erecek.

16 Eylül’de başlayacak olan il kongreleri ise 15 Ekim’de bitecek. İl kongrelerinin ardından Parti Meclisi’nin belirleyeceği tarihte olağan kurultay yapılacak.

Alanya kongresinin tarihi henüz netleşmezken, Alanya’da ise adaylar yavaş yavaş sahaya iniyor.

KARADAĞ BAŞARISIZ BULUNUYOR

CHP’de gerek ülke genelindeki iktidar partisi Ak Parti’ye, gerekse Alanya’daki iktidar MHP’ye yönelik etkin muhalefet yapmamakla eleştirilen Coşkun Karadağ’ın yeniden aday olmayı düşündüğü konuşuluyor. Son seçimlerde Alanya’da birinci parti olan CHP’nin başarısının altında Süleymanlı Cemaati’nin verdiği destek olduğu bilinirken, Karadağ’ın gittiği her yerde “Partiyi bizim ekip birinci yaptı” demesi ise tepki çekiyor. Alanya’da etliye sütlüye dokunmayan bir politika anlayışı ile gün geçirdiği belirtilen Karadağ’ın artık emekliye ayrılması ve yerini gençlere bırakması bekleniyor.

SİPAHİOĞLU GENÇ AMA TECRÜBELİ

CHP’de bir dönem Alanya Belediye Meclisi Üyesi olarak partiye ve Alanya’ya hizmet veren, halen CHP Alanya İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyesi olarak aktif siyaseti sürdüren İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı Gökhan Sipahioğlu’nun da adaylık için nabız yokladığı ifade ediliyor. 2014 yerel seçimlerinde, dönemin Alanya Belediye Başkan Adayı Şefik Türktaş’a tam destek veren Genç Alanya ekibinin manevi lideri olarak dikkat çeken ve siyasi gücünü her yıl daha da artıran Sipahioğlu’nun, özellikle Batı Alanya’da önemli bir tabana hitap ettiği biliniyor.

ZAVLAK ETKİN MUHALEFETİYLE ÖN PLANDA

Alanya’nın ve Türkiye’nin en genç meclis üyesi olarak 2019’da aktif siyasete merhaba diyen ve halen Alanya Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan İç Mimar Nazmi Zavlak’a da parti tabanından “aday ol, arkandayız” teklifleri geldiği öğrenildi. Meclis’te özellikle Alanya Belediye Başkanı ve ekibine yönelik etkin ve tutarlı muhalefeti ile ön plana çıkan ve bu yönüyle parti tabanının övgüsünü alan Nazmi Zavlak’ın da adaylık için nabız yokladığı gelen haberler arasında.

EFSANE BAŞKANIN OĞLU DA ADAY OLMAYACAK

Partinin genç ancak ağır toplarının başında gelen avukat, CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Can Karagöz’ün adı da muhtemel adaylar arasında geçiyordu ancak yarışa hiç girmeyeceği öğrenildi. Alanya’nın efsane avukatlarından, CHP’de uzun yıllar ilçe başkanlığı da yapan merhum Raif Karagöz’ün oğlu, halen CHP Kadın Kolları Başkanı olan Didem Karagöz’ün kardeşi olan Mehmet Can Karagöz’ün de aday olması halinde; sevilen, mutedil ve uzlaştırıcı kişiliği, etkin muhalefet tarzı nedeniyle şansının yüksek olacağı bekleniyordu ancak Karagöz’ün tercihini bir sonraki dönem için kullanacağı ifade ediliyor.

KARADAĞ’A KARŞI İTTİFAK OLASILIĞI

Öte yandan, partide Murat Özçelik, Şengül Yeşildal, Sefa Çorbacı, Mevlüt Güven gibi isimlerin de çok adaylı ve bol küskünlü bir seçim süreci yaşanmaması için yukarıda adı geçen isimler arasında ittifak olması için çaba sarf ettikleri konuşuluyor.

Gelen duyumlara göre; Gökhan Sipahioğlu ve Nazmi Zavlak arasında bir ittifak olabileceği, görevi bırakmakta direnen Coşkun Karadağ kanadının elini zayıflatmak için ittifak formülünün devreye sokulabileceği ifade ediliyor.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.