DOLAR 8,6558-0.12%
EURO 10,1547-0.08%
ALTIN 493,560,42
BITCOIN 369637-2,77%
Antalya
31°

AÇIK

19:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne Ankara’dan teşekkür belgesi

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne Ankara’dan teşekkür belgesi

ABONE OL
14:26 - 26 Ağustos 2021 14:26
Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne Ankara’dan teşekkür belgesi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü Birimi’nin organ bağışı ile ilgili yaptığı çalışmaları teşekkür belgesi ile onurlandırıldı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü Birimi, Yoğun Bakım ve Hastane Yönetimi’nin 2020 yılında organ bağışı konusunda yapmış olduğu çalışmaları ve hizmetleri teşekkür belgesi ile mükâfatlandırdı. Bu kapsamda Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, Doku ve Organ Nakli Koordinatörleri Sezer Uğuz, Hasan Öksüz, Muhammet Karaman, Yoğun Bakım Sorumlusu Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Süleyman Akay, Alper Öztürk’le bir araya geldi.

Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü’nde toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı: “Organ bağışı; bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamının sona ermesi ile doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi durumudur. İnsanlarımızın, bilhassa vefat eden yakınlarının organlarını bağışlama noktasında bir gün kendilerinin ya da bir yakınlarının da organa ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle hareket etmesi gerekiyor. Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi ve bizimle kalması için neleri feda edeceğimizi? Her bir bağışçı organ bekleyen en az beş hastanın hayata tutunabilmesi için umut olmaktadır. Ve unutmayın ki organ bağışı insanlık görevidir” dedi.

Organ Doku Koordinatörü Sezer Uğuz ise, “İçinde bulunduğumuz olağan üstü durum bizlerin çalışmalarını kısıtlıyor. Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz son yıllarda yoğun bakımlarımızı genellikle bu vakalar ile dolu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde beyin ölümü ve donör bildirimi yetersiz olduğu için nakillerin yüzde 75’i canlı donörlerden yapılıyor. Hastanemiz bünyesinde ise 2020 yılında organ nakli birimi olarak 4 beyin ölümü ve 1 donörümüz oldu. Her bir beyin ölümü tespiti potansiyel bir donör demek. Her bir donör de en az organ bekleyen 5 hastanın hayata tutunabilmesi için umut demektir. Beyin ölümü ve donör sayısına katkıda bulunarak organ bekleyen hastalara umut olunmasından dolayı hastanemiz yönetimi, yoğun bakım personeli ve organ nakli koordinatörlüğü başarılı çalışmalarından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından teşekkür belgesi ile onurlandırıldı. Bu durum bizlerin de motivasyonunu arttırmıştır. Teşekkür ederiz” diye konuştu.

rk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
rk


HIZLI YORUM YAP