DOLAR 28,9630 0.06%
EURO 31,8564 0.21%
ALTIN 1.902,370,07
BITCOIN 10937350,10%
Antalya
17°

HAFİF YAĞMUR

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da bakkalların başkanından 3 harfli uyarısı I ‘BİZİ TEHDİT EDİYOR’

Alanya’da bakkalların başkanından 3 harfli uyarısı I ‘BİZİ TEHDİT EDİYOR’

ABONE OL
15:18 - 29 Eylül 2021 15:18
Alanya’da bakkalların başkanından 3 harfli uyarısı I ‘BİZİ TEHDİT EDİYOR’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global
Alanya Bakkallar Odası Başkanı Veliddin Yenialp, aralarında Şok, Bim ve A101 gibi zincir mağazaların olduğu marketlerin küçük esnafı bitirdiğini belirterek Ankara’ya seslendi.
Yenialp, açıklamasında şunları söyledi:  “Sayın Cumhurbaşkanımızın son günlerde gündeme getirmiş olduğu ‘5 büyük zincir mağaza tüm piyasayı alt üst ediyor’ sözlerini bizler de yıllardır dile getirip, her fırsatta söylüyoruz. Bu bir tekelleşme sürecinin başlangıcı olduğunu ve bu düzenin bu şekilde devam etmeyeceğini, hem üreticiyi hem de tüketiciyi esir aldığını ve küçük esnafı bitirmeye yönelik faaliyetlerine devam ettiklerini, indirim günleri adı altında tarihi yaklaşmış ürünleri sattıklarını ve insan hayatını olumsuz yönde etkilediklerini her defasında dile getirdik.
Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamayla bugünlerde gündeme gelen zincir mağazaların önüne geçmek yasal yollarla çözümlenebileceği gibi denetimleri attırmak da büyük rol oynamaktadır. Bu zincir mağazaların önüne geçmek için başlangıç yolu, zincir mağazaların açılma sayısı, aralarındaki mesafe, nüfus yoğunluğu gibi birçok kriterin göz önüne alınarak küçük esnafı koruyacak şeklide bir yasal düzenlemenin yapılmasıdır. Bu zincir mağazalarının tüm esnaf kollarına zarar verdiği bariz ortada olup, mağazalarında toprağından buzdolabına, telefonuna, kasaplık ürünlere kırtasiye malzemelerine kadar tüm esnaflara zarar verebilecek ürünlerin tamamını mağazalarında sattıkları, bunun da tüm Türkiye’de bulunan küçük esnaf kardeşlerimize zarar verdiği bariz ortadır.
1 hafta önce 4,75 TL’den satılan litrelik süt fiyatı 1 hafta sonra ise 5.25 TL’den satılıyorsa, bu tekelleşmenin başladığına ve önüne geçilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Özetlemek gerekirse, ‘Hileli Satışa Hayır’ sloganıyla yola devam edilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti anayasal bir hukuk devletiyse, Anayasanın 173. maddesinde açıkça yer alan ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ ibaresini faaliyete geçirilip, bir an önce hukuki yasallaşma sürecinin başlaması gerekmektedir.”

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.