DOLAR 8,88630.12%
EURO 10,39130.08%
ALTIN 496,140,39
BITCOIN 371980-0,68%
Antalya
26°

AZ BULUTLU

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Alanya’da da uygulanacak 6 Eylül kararları Rus turisti nasıl etkileyecek?

Alanya’da da uygulanacak 6 Eylül kararları Rus turisti nasıl etkileyecek?

ABONE OL
09:34 - 2 Eylül 2021 09:34
Alanya’da da uygulanacak 6 Eylül kararları Rus turisti nasıl etkileyecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alanya’nın en önemli turizm destinasyonlarından olan Rusya, Türkiye’de 6 Eylül’de uygulanmaya başlanacak olan PCR testi zorunluluğun turistleri kapsayıp kapsamayacağı konusunda endişeli.

Alanya ve tüm Türkiye’de aşı olmayanlar 6 Eylül’den itibaren şehirlerarası yolculuklarda negatif PCR testi sunmak zorunda olacak. Benzer şekilde aşı olmayan öğretmenler ve okul çalışanları ile üniversite öğrencileri de düzenli olarak haftada iki kez PCR testi sunmak zorunda.

Rusya’da endişeye neden oldu

Sonbahar ile birlikte şehir ve kültür gezilerinin artması beklenen Türkiye’de, aşı olmayanlara getirilen bu kısıtlamanın turistleri de kapsayıp kapsamayacağı merak konusu. Rus Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) bülteninde yer alan habere göre, bu konu özellikle Rusya’da endişeye neden olmuş durumda.

Türkiye’yi keşfetmek isteyen Rusların sayısı ciddi şekilde artabilir

Gezi turları için yabancılar arasında yüksek sezon olan sonbaharda, aşı olmayanlara getirilen kısıtlamaların turistleri kapsayıp kapsamadığının belli olmadığı belirtilen haberde, “Tur operatörlerine göre Türkiye, güzel havası nedeniyle otobüslerle ve uçaklarla gezilere çıkmak isteyen Rusları da çekiyor. Bu sonbaharda Türkiye’yi keşfetmek isteyen Rusların sayısı ciddi şekilde artabilir.” ifadeleri kullanıldı.

“Ruslar hiç de ucuz olmayan turlar alıyorlar”

İstanbul ve Antalya çıkışlı otobüslü gezi programlarının geliştiğini belirten ATOR, “Ruslar İstanbul veya Antalya’dan Kapadokya’ya iç hat uçuşları ile hiç de ucuz olmayan turlar satın alıyor. Mezopotamya’ya dönük küçük ama istikrarlı turist akışı devam ediyor. Ayrıca tur operatörü Pegas bu sonbaharda ilk defa Karadeniz turları başlatıyor.” denildi.

Turistler birtakım sorunlar yaşayacak

Türkiye’deki kısıtlamaların istisnasız herkese uygulanması durumunda tur operatörlerinin birtakım sorunlar yaşayacağı kaydedilen haberde, “Önceklikle turistlerin HES kodunda turistlerin testleri veya aşıları görünmeyecek. Bu nedenle aşı olanlar veya bağışıklık kazananlar iç hat uçuşlarında da ellerindeki İngilizce dökümanı sunmak zorunda olacak. Aşı olmayanlar ise 18 euro ödeyerek yeni bir PCR testi yaptırmak zorunda ve bu da 3-5 saat sürüyor.” değerlendirmesi yapıldı.

“Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 93’ü aşısız”

Öte yandan, TSC Turkey’in yazın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’ye gelen yetişkin turistlerin yüzde 93’ü aşı olmadı. Rusya’da aşılanma oranı yüzde 24. Bu da aşılanma oranı Türkiye’deki tüm yabancılardan daha düşük olan Rusların neredeyse tamamının masraflarını kendileri ödeyerek PCR testi yaptıracağı anlamına geliyor.

ANEX Tour, kuralın turistleri de kapsaması durumunda bunun Türkiye içinde turları etkileyeceğini belirtiyor.

Rusya ve Ukrayna’da rezervasyonlar yavaşladı

Öte yandan, söz konusu belirsizlik nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan Türkiye’ye dönüz rezervasyonlarda şimdiden bir yavaşlama olduğu belirtiliyor. Turistlerin bu konuda açık bir bilgi beklediği, THY’nin konuya ilişkin bilgilendirmesinin ardından zorlukları öngören bazı acentelerin iç Kapadokya uçuşlarıyla info turları şimdiden geri çevirdiği kaydedildi.

rk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
rk


HIZLI YORUM YAP