DOLAR 28,9227 0.05%
EURO 31,7511 0.16%
ALTIN 1.884,680,75
BITCOIN 10824040,97%
Antalya
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da DASK ve Konut Sigortası’na talep artıyor

Alanya’da DASK ve Konut Sigortası’na talep artıyor

ABONE OL
17:23 - 24 Şubat 2023 17:23
Alanya’da DASK ve Konut Sigortası’na talep artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Depremden korkan DASK’a koştu, 10 günde zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısı 216 bini geçti. Kahramanmaraş merkezli, 11 ilin etkilendiği deprem sonrası, zorunlu deprem sigortası talebi kelimenin tam anlamıyla patlattı.

Depremin meydana geldiği 6 Şubat’tan sonra Türkiye genelinde sigortalanabilir 20 milyon konutun 11 milyonu sigortalıydı ve Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalılık oranı yüzde 55.30’du.

22 Şubat tarihli DASK’ın son verilerine göre ise Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 11 milyon 302 bini geçti ve sigortalılık oranı da yüzde 56,4 oldu. Buna göre son 10 günde sigorta yaptıran konut sayısı 216 bini geçti.

Türkiye’yi yasa boğan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde etkili olan depremler Türkiye’de yeniden deprem gerçeğini hatırlattı. 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle gelen Zorunlu Deprem Sigortası, bir diğer ismiyle DASK ve Konut Sigortası’nın da ne kadar önemli olduğunu da gündeme getirdi.

Sadece bina için teminat sağlandığını söyleyen Alanya’nın önde gelen sigorta firmalarından Özkaya Sigorta sahibi Bilal Öztürk, depremden korkan vatandaşın DASK’a koştuğunu, 10 günde zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısının 216 bini geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Depremde tam bir sigorta teminatı için, DASK tarafından belirlenen limitler ile binanızın inşaat bedeli arasında kalan kısım ve eşyanız için konut poliçesi kapsamında teminat alabilirsiniz. Yıllık olarak düzenlenen poliçelerin prim tutarları konutun yapı tarzına, brüt yüz ölçümüne, inşa yılına, kat sayısına ve bulunduğu mahallenin risk grubuna göre hesaplanır. Poliçesini her yıl yenileyen poliçe sahipleri yenileme indiriminden faydalanır.

Diğer taraftan şiddetli depremlerin vurduğu 11 ilde yıkılan, acil yıkılması gereken ya da içinde oturulamayacak derecede ağır hasarlı durumda olan on binlerce konut, Zorunlu Deprem Sigortası bulunmadığı için hasar ödemelerinden yararlanamayacak. Çünkü yarıdan fazlasının DASK’ı yok.

Konut sahiplerinin DASK dışında Konut Sigortası’nı da yaptırmasının önemli olan konut sigortası, herhangi bir doğal afet, yangın ve hırsızlık durumunda ev ve içindeki eşyaları koruyan geniş kapsamlı bir sigorta türüdür. Herhangi bir tehlike ya da konutta meydana gelen hasarda sigortalıları büyük masraflardan kurtarır. Bu sigorta zorunlu olmamakla beraber yaptıranlara büyük yararlar sağlar

DASK’ta üst sınır 640 bin TL’dir.

DASK poliçelerinde ödenecek tazminat miktarı, konutun değeri ne olursa olsun 640 bin Türk Lirası ile sınırlandırıldı. Artan konut fiyatları göz önüne alındığında tazminat hem zararın tamamını karşılayamıyor hem de poliçenin alanı gereği konutun içerisindeki eşyalar teminat dışı kalıyor.

Sigorta bedeli olarak bilinen bu rakam, 2022 yılının kasım ayında yapılan değişik gereği en fazla 640 bin lira olabilir. Dolayısıyla zarar gören sigortalı malik, zorunlu deprem sigortasında bu rakamın üstünde bir tazminatı DASK’tan talep edemez. Konut fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın, zararın tamamını karşılaması mümkün değildir. O yüzden ihtiyari konut sigortaları yaptırmak çok önemlidir.

Biz Özkaya Sigorta olarak bundan sonraki süreç  için sigorta yaptırmak isteyen müşterilerimize en doğru ve en kapsamlı poliçeyi sunabilmek için 7/24 çalışmaya devam ediyoruz. Sigorta yaptırmak isteyen tüm vatandaşlarımız bizimle irtibata geçip konutları için fiyat çalışması yaptırıp sigortalarını gönül rahatlığı ile yaptırabilirler.”

Bilal Öztürk / Özkaya Sigorta

Cep Telefonu: 0 532 688 29 07

Ofis Telefonu: 0 242 565 29 07

Adres: Konaklı Mahallesi – Alaaddin Keykubat Bulvarı – No: 19 – Yılmaz Apartmanı – Güzelbağ Yolu üzeri – Alanya

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.