DOLAR 31,0979 0.18%
EURO 33,6872 0.15%
ALTIN 2.032,860,03
BITCOIN 16017880,72%
Antalya
15°

HAFİF YAĞMUR

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da emekliler oturma eylemi yapacak

Alanya’da emekliler oturma eylemi yapacak

ABONE OL
19:50 - 28 Kasım 2023 19:50
Alanya’da emekliler oturma eylemi yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi ve DİSK Emekli Sen Alanya Şubesi emeklilerin daha iyi koşullara kavuşmak hedefi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulmak üzere imza kampanyası başlattı. PTT önünde ise oturma eylemi düzenlenecek.

Emeklilerin refah seviyesinin yükselmesi ve daha iyi koşullarda yaşamlarını devam ettirmeleri gerektiğini belirten Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi ve DİSK Emekli Sen Alanya Şubesi imza kampanyası başlattı. Emekliler Çarşamba günü ise oturma eylemine başlayacak. Tüm Emekli Sen Alanya Şubesi Mehmet Güldal, yaşanılan enflasyonun altında yapılan zamlar ve milli gelir artışının maaşlara yansıtılmaması nedeniyle tüm emeklilerin maaşlarının açlık sınırının altında kaldığını söyledi.

Güldal, “Ay sonunu getiremez, faturalarımızı ödeyemez hale geldik. Biz emekliler ve vefat eden emeklilerin geride kalan dul ve yetim aylığı alanlar yıllarca çalışmamızın karşılığında insanca yaşamayı hak ettik. Reel kayıplarımızın karşılanabilmesi için Emekli Sendikaları Statü Yasası’nın çıkarılarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile toplu sözleşme yapma yetkimizin olmasını talep ediyoruz. 2024 bütçesi komisyondan geçti. 3-4 Aralık’ta parlamentoya gelecek ancak hazırlanan bütçenin ayrıntılarına baktığımız zaman içinde emekliler yok. Emeklilerin yaşam standartlarını yükseltecek olan, insanca yaşayabileceği bir sunu yok. Maalesef emekliler bu ülkede unutulmuş. Bugüne kadar emekliler zaten can çekişiyor. Yaşayabilme mücadelesini veriyor. Bu bütçe ile ilgili yılbaşında belki bir nefes alabiliriz düşüncesindeydiler ama bütçede görüyoruz ki bütçe açıklarını yapacakları zamlarla kapatacaklar. Bu zamlar ağırlıklı olarak gıda maddeleri, elektrik, doğal gaza olacak. Yani emekliler için artık bundan sonra çok daha zor günler gelecek. Daha zor koşullarda yaşayacağız. Biz bunu hak etmiyoruz. Biz bu ülkenin üretilen her değerinde emeği, alın teri olan, ülkemizin gelişmesi, kalkınması için her türlü fedakarlığı yapan, katkıyı sunan insanlarız. Onun için biz hayatımızın sonbaharında insanca yaşayabileceğimiz bir ücreti talep ediyoruz. Bu da hakkımız. Kimsenin bize sunabileceği bir ikram değil. Topladığımız imzaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na götüreceğiz. Emeklilerin taleplerini içerecek nitelikte bakanlığa sunacağız ve genel kurulda bütçe görüşmeleri yapılırken durumumuzun düzeltilmesi için diğer muhalefet partilerine ileterek bir nebze yaşam standartlarımızın yükseltilmesini talep edeceğiz” dedi. Güldal, yarın 12.00-13.30 saatleri arasında aynı yerde oturma eylemi ve imza kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.