DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11199511,23%
Antalya
15°

PARÇALI BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da kadın avukata şoke eden saldırı

Alanya’da kadın avukata şoke eden saldırı

ABONE OL
15:10 - 5 Ağustos 2022 15:10
Alanya’da kadın avukata şoke eden saldırı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya’da bir apartman girişinde meydana gelen olayda, kadın avukata saldırıp kaçırmaya çalışan saldırganlar, kendilerine engel olmaya çalışan erkek avukatı da darp etti.

Şok eden olay Alanya’da meydana geldi. Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, Alanya’da 2 avukatın saldırıya uğramasının ardından Alanya’ya gelerek açıklama yaptı. Antalya Barosu Alanya Temsilciliği’nde açıklama yapan Geçilmez’e baro yönetimi ile Alanya temsilciliğindeki avukatlar da eşlik etti.

‘PLANLI VE ÖRGÜTLÜ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMİŞTİR’

Olayın 29 Temmuz Cuma günü gerçekleştirdiğini belirten Geçilmez şunları söyledi: “Saldırı avukat P.Ş.’nin yaşadığı apartmanın giriş kapısında tahminen 8 kişi tarafından gerçekleştirildi. Kadın meslektaşlarımıza şiddet uygulayan, kolundan çekerek zorla götürmeye çalışan saldırganlar kendilerine engel olmaya ve kadın meslektaşlarımızı kurtarmaya çalışan avukat A. C. A.’yı öldürmekle tehdit etmiş, meslektaşın başına sert bir cisimle vurup, cep telefonunu zorla alıp, etkisiz hale getirerek kadın meslektaşımızı kaçırmaya teşebbüs etmiştir. Bu esnada çevreden gürültüyü duyup gelinmesi üzerine saldırganlar olay yerinden kaçtı. Başına sert bir cisimle vurulan erkek meslektaşımız olay yerinde bayılmış, hastaneye götürülmüş ve başına 7 dikiş atılmıştır. Ayrıca meslektaşımızın 2 dişi kırılmıştır. Kadın meslektaşımızın kolunda morluklar mevcut. Olayın ertesi günü çeşitli kamera görüntülerinin temin edilip incelenmesi neticesinde, meslektaşlarımızı evine kadar takip edip suça konu fiilleri gerçekleştiren şahıslar tespit edildi. Saldırı planlı, örgütlü bir şekilde gerçekleşmiş, konut dokunulmazlığını ihlal, cinsel saldırı, gasp, yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi pek çok suç işlenmiştir. Olaydan sonra kaçan saldırganlardan biri yakalanarak 30 Temmuz Cumartesi günü tutuklandı. Meslektaşlarımız tarafından bizzat toplanıp teslim edilen delillere, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca cuma günü derhal verilen gözaltı ve yakalama kararına, faillerin kimlik ve adreslerinin aleni bilinmesine rağmen olayın asıl planlayıcısı olduğu düşünülen şahıs ve diğer saldırganlar halen yakalanamadı.

‘OLAYIN ÖNEMİNİ AZALTMIYOR’

Kadın meslektaşımıza yönelik eylemin teşebbüs aşamasında kalması olayın önemini azaltmıyor. Alanya gibi büyük bir ilçede turizm sezonunun devam ettiği günlerde, merkezde bir kadınının kaçırılmaya çalışılması vahim bir durum. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, İstanbul Sözleşmesi gibi kadına şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı bugünlerde meydana gelen saldırı son derece endişe verici. Saldırının öznesinin kadın bir meslektaşımız olması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen mücadelenin ne derece önemli olduğunu bir kez daha anlamımızı sağladı. Antalya Barosu şiddete maruz kalan kadınların her zaman yanında. Geçmişte olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de kazanımlarımızı, haklarımızı, temel hak ve özgürlüklerimizi savunmaya devam edeceğiz. Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.