DOLAR 29,0012 0.05%
EURO 31,2313 0.04%
ALTIN 1.861,02-0,29
BITCOIN 1224053-3,38%
Antalya
13°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da müzikli işletmelere elektronik baskı

Alanya’da müzikli işletmelere elektronik baskı

ABONE OL
13:58 - 30 Ağustos 2023 13:58
Alanya’da müzikli işletmelere elektronik baskı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, son zamanlarda MÜYORBİR, MÜ-YAP ve MESAM gibi derneklerin avukatları aracılığıyla lokanta, restoran ve kafe gibi işletmelere mail yoluyla baskı uyguladıklarını belirtti.

Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, son günlerde işletmecilerin, müzikle ilgili telif ücretlerine ilişkin derneklerin baskılarına maruz kaldığını ve bu konuda yoğun şikayetler aldıklarını açıkladı.

Değirmenci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, özellikle Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) gibi derneklerin avukatları aracılığıyla lokanta, restoran ve kafe gibi işletmeleri mail yoluyla baskı altına almalarının son dönemde arttığını belirtti.

Değirmenci, işletmecilerin ticarethanelerinde müzik yayını yaparak gelir elde ettiğini ve bu yayınların canlı performanslar ya da hoparlörler aracılığıyla yapıldığını ifade etti. Ayrıca, kullanılan müziğin kayıtlı olduğu derneklerle sözleşme yapılması gerektiğini vurguladı. Ancak Değirmenci, pandemi sonrası yaşanan ekonomik sıkıntılar ve artan enflasyon nedeniyle işletmelerin yeterli kazancı elde edemediğini belirtti.

Bu durumda, telif ücretlerinin küçük esnafın ödeyebileceği seviyelere revize edilmesi ve işletmelerin konumları, ciroları gibi faktörlerin dikkate alınarak uygun bir ücret belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Başkan Değirmenci, açıklamasında, “Pandemi sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntılara ve son dönemde yaşanan enflasyon sonucu yaşanan hayat pahalılığı karşısında artan fiyatlara bağlı olarak yeteri kadar kazanç elde edemeyen küçük esnafın üzerinde bu şekilde baskı oluşturulmasını uygun bulmuyoruz. Telif yasası gereği ödenmesi gereken rakamların küçük esnafın ödeyebileceği rakamlara revize ederek işletmenin mevki ciro gibi kriterleri de dikkate alınarak uygun bir fiyat ortaya konması gerektiğini düşüncesindeyiz. Yoksa esnafın üzerindeki yükler hakikaten çok fazla ve bu şekilde devam ederse küçük esnaf iş yerlerinin devrederek bu sektörden çekilmek zorunda kalacaktır” dedi.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.