DOLAR 28,9219 0.03%
EURO 31,2458 0.33%
ALTIN 1.886,860,18
BITCOIN 1260139-0,86%
Antalya
16°

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’daki o işletme için yetkililer harekete geçti!

Alanya’daki o işletme için yetkililer harekete geçti!

ABONE OL
16:14 - 27 Aralık 2021 16:14
Alanya’daki o işletme için yetkililer harekete geçti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya’da bulunan bir gece kulübünde akvaryum içerisinde tutulan köpek balığının hayvan severlerin tepkisini toplaması üzerine hayvana işkenceler yapıldığı gerekçesiyle denetim gerçekleştirildi. Denetimde işletmeye para cezası uygulayan ekipler köpek balığının diskotekten nakliyesine ve yaşamına uygun başka bir yerde bakımının sağlamasına karar verdi.

Almanya’da hayvanlara yapılan işkenceleri ortaya çıkararak, halkı eğitip, yaşam tarzını değiştirerek her hayvanın daha iyi yaşamasına yardımcı olmayı savunan PETA Almanya, Alanya’daki bir gece kulübünde akvaryum içerisinde tutulan köpek balığı için harekete geçmişti. Akvaryum içinde tutulan köpek balığının yüksek sesli müziğe, yanıp sönen ışıklar ve eğlenen konukların gürültüsü gibi nedenlerle işkenceye maruz kaldığı yönündeki iddialar üzerine denetim yapıldı. Denetime Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Alanya Orman İşletme Şefliği’nden uzmanlar katıldı. İşletmede yapılan denetimde 3-4 metreküplük bir akvaryum içerisinde, 60-70 santim boyunda, 6-7 kilogram ağırlığında köpek balığı görüldüğü, köpek balığının Karadeniz hariç tüm denizlerde görülebilen bir tür olan Carcharhinus limbatus (Siyah uçlu köpek balığı) olduğunun tespit edildiği belirtildi. Köpek balığının, bulunduğu ortam gereği, yüksek ses ve ışığa bağlı fiziksel ve psikolojik eziyet görmesi nedeniyle, işletme sahibi hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14a maddesinin ihlal edildiği kanaatiyle işlem yapılmasına karar verilirken, hayvan yediemin olarak işletme sahibine bırakıldı. İşletmeye bu kapsamda bin 500 TL idari para cezası uygulandı. İşletme yetkilileri ise Singapur’dan 9 yıl önce getirilen köpek balığının doğal yaşamına daha uygun bir yere nakli için çalışma başlattı.

NAKLEDİLENE KADAR AYNI İŞLETMEDE KALACAK

‘Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek’ davranışlarını içeren yasaya göre, köpek balığı artık diskotekte tutulamayacak. Karar üzerine, köpek balığı diskotek ortamında olmamak kaydıyla, ses, ışık ve gürültü gibi etkenlere maruz kalmayacağı, doğal yaşamına uygun bir ortama nakledilene kadar şu an kapalı olan işletmede kalmaya devam edecek.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.