DOLAR 28,9272 0.01%
EURO 31,8703 0.18%
ALTIN 1.903,100,34
BITCOIN 10979172,03%
Antalya
12°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alanya’daki taksicilerden Başkan Böcek’e zam tepkisi I ÖZEL HABER

ÖZEL HABER / İSMAİL BALİ

Alanya’daki taksiciler işlerinin pandemi süreci, orman yangınları ve turizmdeki rezervasyon iptalleri nedeniyle geçen yıla göre daha kötü olmasından ötürü isyan etti, 2019’dan beri zam taleplerini sürekli erteleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e tepki gösterdi. Taksici esnafı, “Böyle giderse kontak kapatmak zorunda kalacağız” diyerek isyanını dile getirdi.

Alanya’da turizm sezonu açılmasına rağmen, her sektörden ardı ardına isyan açıklamaları gelmeye devam ediyor. Turizmin can damarı durumunda olan taksici esnafı da, geçen yıl başlayan pandemi süreci, orman yangınları ve turizmdeki kötü gidişat nedeniyle kötü sezon başlangıcından nasibini almış gibi görünüyor. Taksici esnafı, işlerinin geçen yıldan daha iyi olmasını beklerken, daha da kötü olmasına tepki gösterdi.

Alanya’da taksimetre açılış ücretinin son 3 yıldır gece-gündüz 5,5 TL olduğunu, kilometrede 6 TL rakam attığını, beklemede dakika başına 50 kuruş yazdığını belirten bir taksici, “Alanya’da, merkezin yanı sıra Okurcalar ile Demirtaş arasında 50’nin üzerinde durak, 900’ün üzerinde H plakalı ticari taksi var. 900 taksi demek, aileleriyle birlikte aşağı yukarı 5 bin kişi demek. 5 bin insanın ekmek yediği bir sektörü Antalya Büyükşehir Belediye resmen unuttu” dedi.

Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış’ın 2019’dan beri sık sık Muhittin Böcek’le görüşüp esnafın zam talebini aktardığını ancak Başkan Böcek’in her sene “kriz var” bahanesiyle esnafın taleplerini geri çevirdiğini söyleyen, isminin açıklanmasını istemeyen bir başka taksici ise, “Seçime 3-5 ay kala zam kararı alırsa bu seçim yatırımı olur. Biz de bunu yemeyiz. Sandıkta gereken dersi gereken kim varsa veririz. Muhittin Böcek, artık Alanya’daki esnafın sesini duy” diye konuştu.

Konudan haberdar olan CHP Alanya İlçe Teşkilatı’nın da Muhittin Böcek’e zam talebini kabul ettiremediği, gücünün yetmediği, bu nedenle başta CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ olmak üzere yönetimin taksici esnafına karşı mahcup olduğu da gelen bilgiler arasında.