DOLAR 27,6197 0.47%
EURO 28,9699 0.62%
ALTIN 1.614,960,20
BITCOIN 7594060,10%
Antalya
27°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’dan iktidara yüzde 25’lik zam tepkisi!

Alanya’dan iktidara yüzde 25’lik zam tepkisi!

ABONE OL
07:47 - 13 Temmuz 2023 07:47
Alanya’dan iktidara yüzde 25’lik zam tepkisi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Tüm Emekliler Sendikası Alanya Şube Başkanı Mehmet Güldal, “İktidarın emekli maaşlarına layık görülen yüzde 25’lik sefalet zammını kabul etmiyor, zammını al başına çal diyoruz. Ayrıcalıklı bir lütuf istemiyoruz. En doğal hakkımız olan insanca yaşam şartlarımızın yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Alanya Şube Başkanı Mehmet Güldal, yaşam koşullarının emeklilere yapılan yüzde 25 zam oranı ile tam bir yoksulluk ve sefaletin içerisine itildiğini söyledi.

PTT Alanya Müdürlüğü önünde açıklama yapan Güldal’a sendika üyeleri de eşlik etti. Son günlerde yapılan zamları eleştiren Güldal, “Yeni asgari ücretin yürürlüğe sokulması ile aynı zamanda gerçekçi olmayan oranlarla düşük gösterilen enflasyon sonuçlarıyla da olsa memur ve işçi emekli maaşlarının bu aydan itibaren uygulamaya girmesi sonucu, bu iktidar iki seçenekle karşı karşıya kaldığını hissetti. Ya dışarıdan zorlanarak da olsa yüksek faizli kredi bulabilme ya da şu an olduğu gibi emeğiyle veya emekliliği ile yaşamını kıt kanaat sürdürmeye çalışan vatandaşlarımızı, yani en geniş halk kesimlerini hedefleyen Deli Dumrul hikâyesini hatırlatır şekilde vergilendirme ve harçlar adı altında olağanüstü ve hukuk dışı ödenti planlarını yine bizlerin sırtına yüklemeyi seçti ve uygulamaya soktu.

Bizlerin zaten açlık sınırı altında sürmekte olan yaşam koşullarımız bu sözde maaş artış oranları ile tam bir yoksulluk ve sefaletin içerisine itildiğimizin bir göstergesi oldu. Üstelik bu artış oranı uygulanır hale dönüştüğünde şu ana kadar 7 bin 500 TL en düşük emekli maaşı almakta olan ve sayıları 9 milyonu aşan bu kişilerin içinden yine yaklaşık 6 milyonu bulabilecek emeklilerimiz bu artıştan yararlanamayacak olup, yine 7 bin 500 TL olarak emekli maaşı almayı sürdürür olacak. Kök aylığa yapılan bu zam artışı sonrasında emekli aylığı 7 bin 500 TL’nin altında kalanlar, yine aynı parayı almaya devam edecek” dedi.

4 kişilik bir ailenin açlık sınırı harcamasının 12 bin, yoksulluk sınırının 34 bin liraya ulaştığını açıklayan Güldal, “Sadece mütevazı sayılacak bir ev veya dairenin aylık kirası bile en düşük emekli maaşına eş değerde. Açız, yoksuluz, geçinemiyor, insanca yaşayamıyoruz. Bayramlardan dahi çocuk ve torunlarımıza en ufak bir harçlık veremiyor, bankalardan veya yakınlarımızdan zorlukla alabildiğimiz borç paralarla yaşam mücadelesi veriyoruz. Ben bu ülkeyi “anonim şirket gibi yöneteceğim diyen” emekçi ve emekli düşmanı, patron sevici yani sadece zengin dostu böylesi bir siyasal iktidarın, emekli maaşlarına layık gördüğü yüzde 25’lik sefalet zammını kabul etmiyor, zammını al başına çal diyoruz.

Sizlerden ayrıcalıklı bir lütuf beklemiyor ve istemiyoruz. Ancak en doğal hakkımız olan insanca yaşam şartlarımızın yerine getirilmesini istiyoruz. En düşük emekli maaşımızın çalışan memurlara dair yürürlüğe sokulan en düşük maaş oranına endekslenmesini, maaşlarımıza süratle ve vakit geçirmeden seyyanen ek zam ve ülke kalkınmasında ortaya çıkan parasal oranın derhal maaşlarımıza eklenmesi ile geçmişte seçim vaadi olarak siyaseten verilen 3 bin 600 göstergesinin kamuda çalışan tüm personele ve emeklilerine ödenmesini, emekli maaşlarındaki adaletsiz ve ayrışan maaş farklılıklarını giderici ve geniş kapsamlı İntibak düzenlenmesinin yapılmasını, ayrıca yılda 4 kez olmak üzere birer maaş tutarında ikramiye ödemelerinin yürürlüğe sokulmasını, sağlığımızla ilgili her türlü tedavilerimiz sonucunda maaşlarımızdan kesilen ödemelere son verilmesi ve en doğal insan ve anayasal hakkımız olan sendikal örgütlenme gerçeğiyle yaşam şartlarımızın korunup, geliştirilmesinin önünde engel olunmaması ve sendika statümüzün tanınması amacıyla uluslararası antlaşmalar ve anayasamızın 90’ıncı maddesine uygun haline getirilmesini bekliyor ve istiyoruz” diye konuştu.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP