DOLAR 31,5801 0.02%
EURO 34,2927 -0.11%
ALTIN 2.143,67-0,23
BITCOIN 21554697,73%
Antalya
16°

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
ALKÜ’LÜ UZMAN ŞEKER HASTALARINI UYARDI!

ALKÜ’LÜ UZMAN ŞEKER HASTALARINI UYARDI!

ABONE OL
10:25 - 19 Kasım 2020 10:25
ALKÜ’LÜ UZMAN ŞEKER HASTALARINI UYARDI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Diyabet  (şeker) hastalarında görülebilen ‘diyabetik retinopati’ ; gözün görmeyi sağlayan ağ tabakasını etkilemekte ve görme kaybına sebep olabilmektedir. Konuyla ilgili açıklama yapan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek; diyabetin sebep olduğu göz bulguları, belirtileri ve uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Diyabetik retinopatinin, hastanın görme düzeyini düşürerek, hayat kalitesini azaltan önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getiren Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek, “  ‘Diabetes Mellitus’ (Şeker Hastalığı )kandaki glukoz düzeyini (şeker seviyesini ) düzenleyen insülin hormonunun eksikliği ile oluşan bir hastalıktır. Şeker hastalarında, gözün ‘retina’ adı verilen, ağsı tabakasındaki damarlardaki değişimlere bağlı olarak ‘diyabetik retinopati’ gelişmektedir. Bu hastalık, aktif çalışma hayatı olan, genç ve orta yaş grubunun hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer göz kontrolleri, zamanında ve uygun aralıklarla yapılmaz ve uygun tedavi uygulanmazsa, hastada görme kaybı gelişebilmektedir. Diyabetik retinopati gelişen bir hastanın, görme merkezinde tutulum yok ise, görmede azalma hissetmeyebilir. Ancak tedavisiz ve takipsiz kaldığı bu dönemde var olan hastalığı ilerleyebilecektir.  Bu nedenle, diyabet (şeker hastalığı) tanısı olan bütün hastalar, hiçbir şikayeti olmasa dahi, göz kontrollerini yaptırmalıdır’’ dedi.

     DİYABETİK RETİNOPATİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Diyabetik hastalara yapılan muayene hakkında bilgi veren Doç. Dr. Şahinoğlu Keşkek, ”Hasta göz muayenesine geldiğinde; görme düzeyi ölçümü, biyomikroskobik muayene, göz içi basıncı ölçümü ve göz bebeği genişletilerek göz dibi (fundus) muayenesi yapılmaktadır. Göz dibi muayenesi ile diyabetik retinopatiye ait değişimler izlenebilmektedir.  Göz muayenesine ek olarak, diyabetik retinopatisi olan hastalarda fundus floresein anjiografi (FFA) ve optik koherens tomografi (OKT) adi verilen iki görüntüleme yöntemi uygulamakta ve sonuçlara göre tedavi planı oluşturmaktayız. Tedavide sıklıkla uyguladığımız iki yöntem argon laser fotokoagülasyon ve intavitreal enjeksiyonlardır. Laser tedavisini, hastalığın ilerlemesini engellemek amacı ile, göz içi enjeksiyonları ise görme merkezinde gelişen ödemi geriletmek ve görmeyi korumak amacı ile uygulamaktayız.  Göz içine uyguladığımız iki ana grup ilaç; anti-VEGF ajanlar ve steroidlerdir (kortizon). Diyabetik retinopati tanı, takip ve tedavisi şu an hastanemizde yapılmaktadır” diye konuştu.

     GEBELİKLE BERABER DİYABETİK RETİNOPATİ SIKLIĞI ARTMAKTADIR

Diyabetik retinopatiyi etkileyen durumlardan bahseden Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek, ”Hastalığın hızlı ilerlemesine sebep olan durumların arasında; kötü seyreden kan şeker kontrolü, ağır enfeksiyonlar, iyi düzenlenemeyen sistemik tansiyon ve gebelik yer almaktadır“  ifadesini kullandı.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.