DOLAR 18,0984 0.03%
EURO 18,2548 -0.13%
ALTIN 1.019,96-0,14
BITCOIN 411776-2,29%
Antalya
31°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Avrupa ülkelerinden Türklere vize kısıtlaması

Avrupa ülkelerinden Türklere vize kısıtlaması

ABONE OL
10:53 - 16 Temmuz 2022 10:53
Avrupa ülkelerinden Türklere vize kısıtlaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Türkiye’deki yurttaşların vize başvurularına red oranını üç kat artırmaları yetmedi yeni vize kısıtlamaları getirdi.

Fransa ve İspanya, Türk yurttaşlarının transit uçuşlarında vize uygulaması başlattılar. Uygulamanın diğer Avrupa ülkelerinde de yayılması bekleniyor. Fransa, 3 Temmuz’da yayınladığı kararla birlikte Türk yurttaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı. Karar öncesinde Türk yurttaşları, başka ülkelere olan seyahatlerini transit salonu terk etmedikleri ve bekleme süreleri 24 saati aşmadığı sürece Fransa üzerinden aktarmalı olarak, ek vize almadan gerçekleştirebiliyordu. Air France Havayolları’ndan Fransa’nın vize uygulama değişikliği hakkında yapılan 4 Temmuz tarihli açıklamada şöyle deniyor: “03 Temmuz 2022 tarihi itibariyle, bir başka ülkeye varmak üzere bir Fransız havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türk vatandaşları, havaalanı transit vizesine (VTA – ‘visa de transit aéroportuaire’) tabi tutulacaktır. Aşağıda belirtilen kategoride bulunanlar, bu transit geçiş vizesinden muaf tutulacaktır: Bir Schengen bölge ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir tek tip vize, uzun süreli bir ulusal seyahat vizesi veya bir oturum belgesi hamisi kişiler; Geri kabul hakkı garantisi veren, bir diğer AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi, Andora, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San-Marino veya Birleşik Devletler (ABD) tarafından verilmiş geçerli bir seyahat belgesi hamisi kişiler; Bir diğer AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi, Kanada, Japonya veya Birleşik Devletler (ABD) için verilmiş geçerli bir vize hamisi veya bu vizeyi kullanım sonrası geri dönen kişiler; Bir AB, AEA ülkesi veya İsviçre vatandaşı kişinin aile mensupları; Türk diplomatik veya hizmet pasaportu hamisi kişiler; Uçuş ekibi mensupları.

“İSPANYA’DAN DA VİZE KISITLAMASI”

İspanya’nın da Türk yurttaşlarına transit uçuşlarda vize uygulaması başlatacağı duyuruldu. Türk Hava Yolları’nın yayınladığı bültende, “4 Ağustos 2022 tarihinden itibaren İspanya’nın Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportlu yolculardan havalimanı transit vizesi (ATV) talep edeceği Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanlığı tarafından, meydan otoritesi aracılığıyla tarafımıza bildirildi” denildi. (turizmgazetesi.com)

 

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP