DOLAR 8,6507-0.04%
EURO 10,1462-0.03%
ALTIN 486,97-0,20
BITCOIN 408868-1,37%
Antalya
28°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık’tan Alanya’daki iş yerlerine PCR testi yazısı: Aşı yaptırmak değil ancak test yaptırmak zorunlu

Bakanlık’tan Alanya’daki iş yerlerine PCR testi yazısı: Aşı yaptırmak değil ancak test yaptırmak zorunlu

ABONE OL
08:50 - 5 Eylül 2021 08:50
Bakanlık’tan Alanya’daki iş yerlerine PCR testi yazısı: Aşı yaptırmak değil ancak test yaptırmak zorunlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aşı yaptırmayan çalışanlardan haftada 1 kez PCR testi istenmesi yönündeki yazıyı iş yerlerine gönderdi. Karar tartışmaları da beraberinde getirirken, iş yerinde aşının zorunlu olup olmadığı konuşulmaya başlandı. Yasalara göre işçiler aşı olmak zorunda değil ancak arkadaşlarının sağlığını korumak adına uzmanların tavsiyelerine uyma zorunlulukları var. Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni adımlardan biri de toplu alanlarda PCR testi zorunluluğu oldu. Özellikle aşı yaptırmayan ve bu nedenle risk altında olan kişilerden PCR testi istenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da 81 İle PCR testi konulu yazı gönderdi.

Bakanlık tarafından gönderilen yazıda, “Bu doğrultuda, bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2 Eylül 2021 tarihli genel yazı 81 il valiliğine gönderilmiştir. Söz konusu yazıda, işverenlerin, iş yerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin koronavirüs tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere aktarılmalı. Koronavirüs aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere iş yerinde kayıt altında tutulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gönderdiği yazı, “Aşı zorunlu mu olacak” tartışmalarını da beraberinde getirdi. Bu gelişmelerin ardından herkes, yasalara odaklandı. Yasalar aşıyı zorunlu kılmıyor ancak koruyucu önlemleri şart koşuyor.

Aşı yaptırmayı zorunlu kılma durumu olmadığından aşı yaptırmak istemeyenlerin virüs taşımadıklarını belgelemeleri gerekiyor. Bu yöntemle de diğer çalışanların sağlığı güvence altına alınıyor. Dolayısıyla çalışanların eğer aşı olmuyorlarsa her hafta PCR testi ile virüs taşımadıklarını belgelemeleri gerekiyor.

rk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
rk


HIZLI YORUM YAP