DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19527141,32%
Antalya
18°

AÇIK

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Başkan Demir’den o karara tepki!

Başkan Demir’den o karara tepki!

ABONE OL
13:05 - 22 Şubat 2022 13:05
Başkan Demir’den o karara tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Türkiye genelinde sayıları 100 bini geçen güzellik salonları ile ilgili kritik bir karar çıktı. Danıştay tarafından verilen karara göre artık güzellik salonlarında foto epilasyon gibi bazı tıbbı cihazlar kullanılamayacak. Alınan karara tepki gösteren ALESO Başkanı Demir,” Bu karar binlerce kişinin işsiz kalması demektir” dedi.

Devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alması gerektiğine vurgu yapan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda; “Yüzlerce, binlerce güzellik salonu işletmecisi ekmeğini botoks, dolgu, dermapen, lazer epilasyon vb. hizmetler vererek kazanmakta. Bu hizmetler için milyarlarca liralık cihazlar, makinalar alınmış durumdadır. Şimdi bu hizmetlerin yasaklanması demek bu cihazların çöp olması demektir. Binlerce kişinin de işsiz kalması demektir. Anayasamızın 173. Maddesinde; “Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” denilmekte. Tam da bu yüzden, 31 Aralık 2021 tarihinden önce işyeri açanların bu uygulamadan muaf tutulması adına, gerekli kanuni düzenlemenin yapılarak, esnaflarımızın kazanılmış haklarının geri verilmesi gerekmektedir. Antalya Esnaf Odaları Birliğimiz aracılığı ile gerekli girişimde bulunduk” ifadelerini kullandı.

UZMANI OLMAYAN KULLANMASIN

Danıştay Onuncu Daire’de görülen davada anılan iki dernek özetle şu görüşleri öne sürdü: “Foto epilasyon cihazı, tıbbi Cihaz niteliğinde. Bu cihazı uzmanı olmayan kişiler kullanamaz. Bu davayı, anılan cihazları dernek üyelerinin kullanması için açmadık. Toplum sağlığı önemli. Oluşabilecek sağlık ihlallerinin önüne geçmek gerekir. Daha önceki düzenlemeler de iptal edilmişti.” Davalı konumda bulunan İçişleri Bakanlığı adına yapılan savunmada ise, yönetmeliğin çıkarılmasının sebebinin mevzuattaki boşluğu gidermek olduğu kaydedildi. Savunmada, yönetmelikle kullanımına izin verilen cihazlara ilişkin sıkı bir denetimin getirildiği kaydedildi.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.