DOLAR 28,8560 -0.29%
EURO 31,5597 -0.7%
ALTIN 1.890,40-0,57
BITCOIN 1088301-1,21%
Antalya
19°

HAFİF YAĞMUR

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Başkan Yücel’den flaş karar: Otel bölgelerine konut yapılmayacak!

Başkan Yücel’den flaş karar: Otel bölgelerine konut yapılmayacak!

ABONE OL
08:35 - 2 Mart 2022 08:35
Başkan Yücel’den flaş karar: Otel bölgelerine konut yapılmayacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Belediye Meclisi’nde konuşan Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Şehrin ticaretini ve demografik yapısını korumak için turizm tesis alanlarının konuta dönüştürülmesini önleyeceğiz” dedi. Komisyon raporlarının karara bağlandığı meclis toplantısında Alanya Belediye Meclisi, konut ve konut altı ticaret veya ticaret alanı olarak planlı 2000 m2ve üzerinde büyüklüğe sahip parsellerde “Turizm Tesis Alanı” başlığı altında belirlenen şartlar dahilinde turizm tesisi yapılması; içerisinde turistik tesisi yapılmış parsellerde yeniden turizm tesisi yapılması durumunda m2 şartı aranmaması konusunda karar aldı. Alınan bu kararla turizm tesisi alanlarının konuta dönüştürülmesi önlenmiş olacak.

Son günlerde otellerin yıkılarak yerine konut yapılması sonrası Alanya Belediyesi’nin bunu önleme adına karar almak zorunda kaldığını belirten Adem Murat Yücel, “Alanya’nın nüfusu sürekli artmasından dolayı şehirde ortaya çıkan yol, su, enerji, sosyal alanlar, sağlık, eğitim alanları gibi bir çok noktada ihtiyaç ortaya çıkıyor ayrıca şehirde ticaretin sürekliliğini sağlamak için bazı kararlar alma ihtiyacı hissettik. Bu kararlardan birisi geçtiğimiz günlerde 1+1 konutlar için aldığımız m2 şartıydı. Alanya’nın turizm ve ticaretin bir arada olması nedeniyle şehirdeki demografik yapıyı korumak otellerin yerine konut yapılmasının önüne geçmek adına verdiğiniz destek için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aldığımız bu kararın uzun vade de Alanya’ya önemli katkısının olacağını düşünüyorum” dedi.

Alınan kararlara eklenen plan notlarında turistik tesisini yenileyecek işletmelere konut alanlarına nisbeten plan hükümlerindeki Turizm Tesis Alanları Başlığı altındaki yapılaşma koşulları geçerli olacağı için yaklaşık % 20 oranında daha fazla kullanım hakkının verildiğini hatırlatan Yücel, “Alanya’nın geçmişten getirdiği kültüre bağlı olarak Saray ve Kızlarpınarı mahallelerinde bir çok otel konuta dönüştü, bunun sonucu olarak o bölgelerde ticaret bitme noktasına geldi. Esnaflar o bölgelerden kaçar hale geldi. Biz aldığımız kararla hep turistik tesisleri hem de esnafı korumak istiyoruz. Burada bir sıkıntı var ve bu sıkıntıyı çözmek için neşter vurmamız gerekiyordu aldığımız kararın özü budur ” açıklamasında bulundu.

 

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.