DOLAR 28,8705 -0.26%
EURO 31,5118 -0.86%
ALTIN 1.889,07-0,64
BITCOIN 1090459-0,38%
Antalya
17°

AÇIK

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Gözleme ayran satmaya mecbur bırakanlar utansın!  I ALPER KUTAY YAZDI

Gözleme ayran satmaya mecbur bırakanlar utansın! I ALPER KUTAY YAZDI

ABONE OL
17:22 - 1 Mayıs 2022 17:22
Gözleme ayran satmaya mecbur bırakanlar utansın!  I ALPER KUTAY YAZDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Lütfen yazıya giriş yapmadan önce, hemen alttaki fotoğrafı çok dikkatli inceleyin, sonra devam edelim…

İsmi; Nuray Ünal…

Ahmet Çaltı bebekten sonra Alanya’mızın ikinci SMA Tip 1 Hastası olan bebeği Ela’nın annesi.

Fotoğrafta da görüldüğü üzere, hasta bebeğini kucağından indirmemesi gereken bir süreçte, elinde megafonla pazar pazar dolaşıp bebeğinin tedavisi için gereken parayı toplamaya çalışıyor.

Yazıklar olsun bize!

Ela, daha 8 aylık ve ne yazık ki rahatsızlığı yüzünden tedavi olmadan büyümesi onun ölüme her geçen gün bir adım yaklaşmasına neden oluyor.

Alanya’da yaşıyorsanız, görmemeniz, duymamanız imkansız!

Yaklaşık 6 aydır Ela bebeğin tedavisi için yardım parası toplanıyor.

Yazının sonunda paylaşacağım IBAN numarasına yüzlerce gönüllü karınca kararınca, gücü nispetinde para gönderdi, göndermeyi sürdürüyor.

Aralarında bizim de olduğumuz çok sayıda basın mensubu, esnaf, işadamı, sosyal medyadan canlı yayınlar yaparak kampanyayı diri tutmaya gayret sarf ediyor.

Bu arada Ela bebeğin ailesi, anne ve babası, önce çevreyolu Telekom kavşağında bir çadırın altına açılan kermeste, katılımcılara gözleme ayran satarak bebeklerine umut olmaya çalıştı, şimdi ise Tarık Dondurma yanındaki bir ofiste gelen misafirleri ağırlıyorlar, bağışları kabul ediyorlar.

Fakat sadece Amerika ve Dubai’de yapılabilen bu tedavi için istenen rakam korkunç!

Tam 30 milyon TL.

Bırakın Ünal ailesini, bütün sülale birleşse bu paranın çıkması mümkün değil.

Alanya’da “benim” diyen, parmakla gösterilen en varlıklı denilen ailelerin bile bu parayı şak diye temin etmesi zor iken, Ünal ailesi, sevenleri, hayırseverler, el ele verdi, kapı kapı, sokak sokak, pazar pazar dolaşarak Ela bebeğe halktan para toplamaya çalışıyor.

Duyumlarımıza göre 30 milyon TL’nin henüz yüzde 15’i toplanabildi ve süre giderek daralıyor.

Ve ne yazık ki; bebeklerinin ölüme her gün bir adım daha yaklaştığını gören ailenin 3-5 kuruşa gözleme ayran satmalarına, ellerinde megafonla semt pazarlarında vatandaştan para istemelerine seyirci kalınıyor.

Yazıklar olsun bize!

Sokaktaki vatandaş, “Suriyeliye bilmem kaç milyar Dolar harcayan hükümetimizin Ela bebeğe ayıracak bir 30 milyon TL’si yok mu?” diye homurdanıyor, haklı olarak.

“Hani nerede Şeyh Edebali’nin ‘insanı yaşat ki Devlet yaşasın’ sözlerinin vücut bulmuş hali?” diyenlerin sayısı giderek artıyor.

Fazla söze, uzun uzadıya yazmaya gerek yok!

Diyelim ki Ela bebek sizin evladınız ve hasta. Tedavisine 30 milyon TL gerek. Bütün sülaleniz birleşse o para mümkün değil çıkmaz. Kapı kapı, pazar pazar dolaşıp, gözleme ayran satıp vatandaştan 3 lira, 5 lira toplamak zorunda kalıyorsunuz. Ve hem siyasiler hem de varsıllar kılını dahi kıpırdatmıyor.

Ve ne hazindir ki bu da; kibrit kutusu kadar evlerin 1,5-2 milyon liradan satıldığı, Alanyaspor’a tahsis edilen sahil büfelerinin müteahhitlere, işadamlarına sezonluk 1 milyon liradan kiraya verildiği, yüzlerce dönüm Hazine arazisinin peynir ekmek gibi ihaleye çıkarıldığı bir şehirde benim kanıma dokunuyor.

Misal, laf hazır Alanyaspor’a verilen sahil büfelerinden açılmışken, Ela bebeğin tedavisi için gereken paranın toplanabileceği, şimdi aklıma gelen bir fikri paylaşayım.

Alanya bugün Türkiye’nin inşaat anlamında en büyük rant kapılarından biri değil mi? Evet!

Hazine’nin, yani Milli Emlak’ın elinde onlarca dönüm kamu arazisi var mı? Evet!

Ben olsam, Kargıcak’tan, Yeşilöz’den 5 dönüm bir kamu arazisini alırım, imar sıkıntısı varsa ilgili belediyeye çözdürürüm, Alanya’daki büyük hacimli müteahhitleri bir mekana davet ederim, “Alın size bedava arazi. Buraya 30 daire yapın. 15’i sizin, 15’i Ela bebeğin olacak” derim.

İş daha proje aşamasındayken Alanya’nın tanınmış emlakçılarını aynı mekana davet ederim. Alın size 15 daire. Bunların hepsini satın, 30 milyon TL’sini Ela bebeğin hesabına aktarın, gerisi sizin” derim.

Üstelik arazi tahsisiydi, imar sorunuydu, inşaatın bitmesiydi, bunları beklemeye de gerek yok!

Alanya’da kibrit kutusu gibi 1+1 evlerin daha maket/proje aşamasında en az 100 bin Euro’ya peynir ekmek gibi satıldığı bir dönemde, en az 3+1, otoparklı, havuzlu, sosyal donatı alanlarına sahip lüks bir sitesindeki daireler inanın 1 hafta demeden satılır, Ela bebek de ailesiyle Amerika’nın yolunu tutar.

(Hatta sitenin adının Ela Bebek Sitesi konulmasını bile şart koşardım.)

Ela bebek milyonda bir görülen çaresi zor bir hastalıkla mücadele ettiği için ona bu ayrıcalık tanınmalıdır.

“İleride başka SMA hastası bebekler de çıkarsa onlara da mı hazineden arazi verilecek, aynı formül uygulanacak. Bunun önü açılırsa durdurulamaz” diyenler elbette çıkacaktır.

Olsun, çıksın.

Bir bebeğin hayatı söz konusu ise ve Milli Emlak’a, yani sana bana ait olan araziler böyle ulvi bir amaç için kullanılacaksa, o arazide hakkı olanlardan biri olarak benim hakkım Ela bebeğe helal olsun.

Zaten sıkıntılı olan, zaten belirsizlik nedeniyle psikolojileri bozulmuş olan ailenin, hele de genç bir annenin elinde megafonla pazar pazar dolaşıp vatandaştan para istemesine, gözleme ayran satarak 3-5 kuruş toplamasına gönlünüz razı geliyorsa, sizin idareciliğinize de batsın, siyasetçiliğiniz de.

Yazıklar olsun bize!

Ahmet bebek ilk örnekti, zar zor para toplandı, tedavisi bitti, artık iyileşti.

Siyasetçiler, bürokratlar, Alanya’nın önde gelen isimleri acilen el atmalı,  Ela bebeği siyasi kısır çekişmelere alet etmemeli, belirsizlik yüzünden psikolojileri bozulan ailenin gözleme ayran satarak para toplamalarına son verdirilip artık neşter vurulmalıdır.

Alanyalı Dışişleri Bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ramazan Bayramı sonrası, tıpkı Ahmet bebekte olduğu gibi, özel olarak Alanya’ya geleceği, Ela bebek için de işadamlarından, turizmcilerden, kentin önde gelen isimlerinden destek isteyeceği yönünde bir fısıltı var.

Zaten Sayın Bakan el atmadan bu paranın toplanması da zor gözüküyor.

Hadi Alanya!
Ahmet bebeği yaşattık, sıra Ela bebekte.

Bu görev senin, benim, hepimizin…

ELA BEBEK YARDIM KAMPANYASI

“NURAY ÜNAL” adına…

HALKBANK IBAN: TR18 0001 2001 2430 0001 1549 41

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.