DOLAR 31,3698 0.42%
EURO 34,0591 0.5%
ALTIN 2.101,782,40
BITCOIN 19542511,01%
Antalya
18°

AÇIK

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Hani biz Mayami’ydik, hangi ara Riyo Dö Jenaryo olduk! I ALPER KUTAY YAZDI

Hani biz Mayami’ydik, hangi ara Riyo Dö Jenaryo olduk! I ALPER KUTAY YAZDI

ABONE OL
07:28 - 1 Haziran 2022 07:28
Hani biz Mayami’ydik, hangi ara Riyo Dö Jenaryo olduk! I ALPER KUTAY YAZDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Kulakları çınlasın…

Halen Giresun’da Vali Yardımcısı olarak vatana millete hizmetlerine devam eden, Alanya’nın eski kaymakamlarından Dr. Hasan Tanrıseven, kente ilk kez gelip göreve başladığında şu açıklamayı yapmıştı:

“Aslında ben Alanya’ya erken geldim. Öğretmenevi’nde kaldım, sessizce şehri gezdim, dolaştım, halkın nabzını tuttum. Ve gördüm ki, Alanya doğal güzellikleriyle adeta Miami. Hatta Miami’den daha fazla artıları var.”

O günden sonra Alanya’nın diğer adı Miami oluverdi.

Başta bu kulunuz olmak üzere, ne zaman Alanya’dan hicivli bir şekilde bahsedilse, “Ne Alanya’sı canım. Burası Mayami, Mayami” diyorduk.

Ta ki, geçtiğimiz hafta sonu, Alanya Belediyesi’nin 20. kez düzenlediği Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’ne dek.

Festival kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşünde Türk örf ve adetlerine özgü Yörük göçü, yaylalara göçü simgeleyen develerle geçit töreni, Alanya şalvarı, Alanya kasketi, Alanya bel kuşağı derken, bir de görüldü ki, kortejde; Brezilya’nın ünlü turizm ve festival kenti Rio’dan bazı vatandaşlar da yöresel kıyafetleriyle halka selam vere vere yürüyor.

E elin oğlu durur mu?

“Yahu hani biz Mayami’ydik, ne çabuk Rio Dö Jeneryo olduk” diyeni mi ararsınız, “Burası Müslüman mahallesi, burada böyle bikiniyle mayoyla kortej geçişi yaptırıp salyangoz satamazsınız” diyeni mi sorarsınız.

“Belediye MHP’li. Halkın, mütedeyyin kesimlerin de izlemeye geldiği bir kortej etkinliğinde buna izin verilmemeliydi” diyenler de çoğunluktaydı.

Bakın, örneğin ben bu son düşüncenin yanındayım.

Şöyle ki; Alanya’da yayın yapan yerel bir gazete, orta sayfasında yıllardır magazin eki verir. Bu magazin ekinde bazen yazın eğlence merkezlerinde, Alanya’nın gece kulüplerinde çekilmiş bikinili, mayolu, çoğu zaman tangalı dansçı kızların fotoğraflarına da yer verilir. Abonesi olduğu için dükkanına o gazetenin geldiği mütedeyyin esnaf, akşam eşi ve ailesi de Alanya’daki gelişmelerden haberdar olsun diye gazeteyi evine götürür fakat ortadaki iki sayfayı çıkarır, evine götürmez.

Çünkü gece kulüplerinde çekilmiş o görüntülerin ev halkı tarafından görülmesini istemez, zaten ev ahalisi de ‘orta sayfayı çıkar, öyle getir’ diye sabahtan tembihi vermiştir.

Bırakın canlısını gerçeğini, fotoğrafını bile görmek istemediği bir görüntüyü halkın karşısına şak diye çıkarırsan tak diye eleştiriyi alırsın.

Tamam, Alanya bir turizm memleketi.

Tamam, apart otellerin ve otellerin büyük çoğunluğunun şehir merkezinde olması hasebiyle Alanya turistlerle halkın iç içe yaşadığı bir şehir.

Fakat Alanya aynı zamanda mütedeyyin insanların, muhafazakar kitlelerin yoğun da yaşadığı bir kent.

Bikini mayo sadece plajda kalmalı, yıllardır savunurum, hatta mümkünse şehir içinde bikiniyle, mayoyla, şortla, erkek turistlerin tişörtsüz dolaşmaları da “Türkiye’deki pek çok turistik şehirde olduğu gibi” meclis kararıyla yasaklanmalı, katı kurallar konulmalı.

Gelelim, yoğun eleştiriler üzerine Alanya Belediyesi’nden gelen açıklamaya…

Denilmiş ki;

“Turizm cenneti Alanya’mızda herkese açık olan bir festivale, belediyemizin bilgisi dışında katılan bir animasyon grubu üzerinden belediyemiz ve festivalimize yapılan eleştiriler yersizdir. Alanya Belediyesi’ni ve Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’i yıpratmayı kendisine görev addeden birkaç kişinin gündemde tutma çabası beyhude bir uğraştır.”

Ve şurası daha da ilginç, açıklama şöyle devam ediyor:

“Bir turistik tesise ait animasyon grubu da iki kadın üyesi ile korteje katılmıştır. Yörük Göçü’ne katılacak ekip ve gruplar organizasyon komitesi tarafından belirlenirken, kortej yürüyüşü herkese açıktır. Bahse konu kadın animasyon ekibi, yürüyüşün başlaması sonrası fark edilmiş, belediyemiz yetkililerince kortejin amacı anlatılmış, nazikçe uyarılmış ve kortejde kısa bir süre kaldıktan sonra alandan ayrılmışlardır.”

Uzun ve ağdalı açıklamanın en dikkat çekici bölümleri bunlar…

O zaman biz de şu tespitleri yapıp, noktayı koyalım…

Bir; Kortej yürüyüşü herkese açık olmamalı. Bu örnekte görüldüğü üzere seneye bu karar revize edilmeli.

İki; Allah’tan kortej yürüyüşüne korsan olarak mayolu bikinili iki Brezilyalı kadın girdi. Düşünsenize, Allah muhafaza ellerinde pankartlarla terör örgütü sempatizanları korteje sızsa ve 30 saniyeliğine bile olsa iki üç kare fotoğraf çekilip ‘MHP’li belediyenin festival kortejinde terör örgütü propagandası’ başlıklı haberler manşet olsa, Alanya’nın imajını düşünsenize.

Sözün özeti…

Alanya Belediyesi’nden gelen açıklama beni pek tatmin etmedi.

“Haberimiz yoktu” cümlesi havada asılı kaldı, savunmanın içini dolduramadı.

Oysa…

“Farklı bir renk olsun diye, bilgimiz dahilinde, Alanya’daki otellere de hizmet veren büyük bir organizasyon firmasının jestini geri çeviremedik. Ama eleştiriler karşısında şunu gördük ki, Alanya gibi muhafazakar insanların çoğunlukta olduğu bir şehirde, o halkın vergileriyle düzenlenen festivalde, vatandaşın büyük çoğunluğunun görmek istemediği görüntüler bizi de üzdü. Seneye bu tür görüntülerin oluşmaması için azami çaba sarf edeceğiz” denilse…

Bence daha sıcak…

Daha samimi…

Daha inandırıcı bir açıklama olurdu diye düşünüyorum…

Yapılan her eleştiriyi düşmanca karşılamak…

Her eleştireni “şuncu, buncu” diye ötekileştirmek…

Ancak kendini Kaf Dağı’nda gören zihniyetlere özgü bir gelenektir.

Ve acilen bu gelenekten vazgeçilmelidir…

(DİP NOT: Festivalin 20. yıla yetişmesinde büyük emekleri olan 1999-2014 dönemi Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu, mevcut Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i, uzun yıllar Festival Komite Başkanı olan Mehmet Ali Koçak’ı, sahne alan sanatçıların A’dan Z’ye ağırlanmasında büyük katkıları olan Nazmi Uyar’ı ve perde gerisinde çalışan onlarca belediye çalışanını tebrik eder, Alanya’ya yakışan muhteşem bir festivale daha imza attıkları için de kutlarım.)

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.