DOLAR 28,9496 0.06%
EURO 31,7528 0.16%
ALTIN 1.878,830,44
BITCOIN 10810211,19%
Antalya
15°

AÇIK

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
İşte 14 Mayıs’ın Alanya analizi I CHP’NİN OYU NASIL ARTTI?

İşte 14 Mayıs’ın Alanya analizi I CHP’NİN OYU NASIL ARTTI?

ABONE OL
09:31 - 16 Mayıs 2023 09:31
İşte 14 Mayıs’ın Alanya analizi I CHP’NİN OYU NASIL ARTTI?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde ortaya çıkan sonuçlar, seçime katılan tüm partileri, yöneticilerini, sempatizanlarını, taraftarlarını, kısacası sokaktaki adamı adeta şoke etti.

Alanya’da dün bir esnafın dediği gibi, ülke genelinde olduğu gibi, ortalık sanki cam kırığı gibiydi.

Herkes sessiz, herkes şaşkındı.

Ne Cumhur’un sempatizanı mutluydu, ne Millet’in taraftarında neşe vardı.

21 yıldır iktidarda olan Ak Parti; MHP’nin ve diğer küçük partilerin desteğiyle bu işi ilk turda bitireceğini öngörüyordu, olmadı.

1950’den beri tek başına iktidar olamayan CHP; İyi Parti’nin ve diğer küçük partilerin desteğiyle, 21 yıldır iktidarda olan ama yıpranmış Ak Parti’yi bu kez alaşağı edeceğini öngörüyordu, bırakın yüzde 50’ye, yüzde 45’e bile nefesi yetmedi.

Kimi “Keşke Mansur aday olsaydı, bu iş ilk turda biterdi” dedi, kimi de, “İnşallah ikinci turda fark atacağız” diye etrafını teselli etmeyi tercih etti.

Üstelik, toplumda ekonomik kriz başta olmak üzere deprem sonrası oluşan yorgunluğa, ağır eleştirilere rağmen, iktidar partisi Ak Parti’nin, bugüne dek hiç denenmemiş, iktidar olmamış partilerin üzerinde oy alması, muhalefeti de şoke etti.

Hem Cumhur hem Millet ittifakları açısından, sonuçlar pek tatminkâr değil.

Ankara elbette şapkayı önüne koyup 2. tura kadar olan 2 haftalık süreçte nerede eksikleri var, nereler telafi edilebilir, bunları enine boyuna analiz edecektir.

Biz, gazeteci olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getirip, 14 Mayıs’ın Alanya ayağını analiz edelim.

EN YÜKSEK OYU ALMASI SEBEBİYLE CHP’DEN BAŞLAYALIM

CHP Alanya İlçe Teşkilatı, maalesef her zaman olduğu gibi seçim kararı alınıncaya dek halktan kopuk, tabana inemeyen, özellikle kırsalla gerekli bağlantıyı sağlayamayan bir görüntü sergiliyordu.

Ne zamanki seçim kararı alındı, sahaya inmek o zaman akıllara geldi.

Kırılmaca darılmaca yok! Bir çift lafım da Murat Özçelik’e olacak, ama birazdan.

Teşkilat, Ekrem İmamoğlu gibi güçlü siyasi bir aktörün, Antalya’nın 18 ilçesi dururken miting için sadece Alanya’yı tercih etmesini bile oya, şova devşiremedi, algıya, büyük bir gösteriye dönüştüremedi.

Üstelik Alanya tarihinde bugüne dek görülmemiş bir kalabalık miting için toplanmışken…

Parti içi muhalefetin tabiriyle “Alanyalı olmayan” İlçe Başkanı Coşkun Karadağ’ın, iddia odur ki, başkan yardımcısı Ali Hancı’nın Antalya milletvekili adayı gösterilmesini sağlamak için ortaya koyduğu performans yeterli olmadı.

Peki; isminde “halk” olan ama hep halktan kopuk bir görüntü sergileyen CHP’yi Alanya’da kim kurtardı?

Yanıt: az sonra!

Alanyalı olmayan ama uzun yıllardır Alanya’da ticaret yapan, buradan evlenen ve burada ikamet eden Gazipaşalı Diş Hekimi Murat Özçelik, başta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek olmak üzere, Antalya ve Ankara ilişkilerini de devreye sokarak, kendisini seçilebilecek bir sıra olan 5’e yazdırmayı başardı.

“Özçelik 7. sırada değil miydi?” diyenleri duyar gibiyim.

Evet, yarışın son düzlüğünde 7’deydi ama listeler hazırlanırken, basına ve kamuoyuna da sızdığı üzere, asıl ve gerçek sırası 5’ti.

PEKİ MURAT ÖZÇELİK NEDEN 5’TEN 7’YE GÖNDERİLDİ?

Devreye, Kılıçdaroğlu’nun yüzde 2’lik oy için 34 milletvekili sırasını feda etmesine yönelik eleştirilerde olduğu gibi, ittifak ortaklarının isteği üzerine Antalya’nın 5. ve 6. sırasını Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’ne verince, Murat Özçelik de otomatik olarak 7’ye geriledi.

Seçilebilir bir sıra mıydı, büyük olasılıkla evet!

Özçelik’in şansı yüksek miydi, büyük olasılıkla evet!

Ancak Türkiye İşçi Partisi’nin, “henüz sebebini çözemediğim bir gerekçeyle”, özellikle gençler arasında hayli popüler olan Barış Atay’ı Antalya 2. sıraya yazması, kısacası sol oyların bir bölümünün CHP’den kayıp TİP’e gitme olasılığı Özçelik’in şansını da zora soktu.

(Gerçi Barış Atay da Meclis’e gidecek oranda oy alamadı)

Alanya’nın yanı sıra bölgedeki irili ufaklı bazı ilçelerin de adayı olduğunu her fırsatta yineleyen Murat Özçelik’in seçilebilmesinin karşısındaki en büyük tehlike; başka bir sol parti olan TİP’ti ama CHP’nin imdadına bu kez, genelde sağ partilere oy vermeleri beklenen, Alanya’daki yerel seçimlerde de etkin gücü bulunduğu aşikar “Süleymanlı Cemaati” yetişti.

Bana göre yerelde cılız, pek etkili olmayan bir muhalefet örneği sergileyen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le arası limoni olduğu için Alanya’ya hizmet getiremeyen, Alanya’daki Büyükşehir personeline dahi sözünün geçmediği konuşulan CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ ve ekibinin başarısızlığını, Süleymanlı Cemaati’nin yüksek oy desteği örtbas etti.

Az buz değil, yaklaşık 20-22 bin oydan söz ediliyor.

Nasıl mı?

Kamuoyunda konuşulan bir iddiaya göre, Ak Parti ile yıldızı hiç barışmayan, iktidara hep mesafeli duran Süleymanlı Cemaati, 14 Mayıs’ta oyunu, beklenenin aksine İyi Parti’ye değil, hiç riske atmadan CHP’ye verecekti.

“ERDOĞAN’IN KARŞISINDAKİ EN GÜÇLÜ ADAYA” TALİMATI

Seçime bir gün kala, 13 Mayıs Cumartesi akşamı, tıpkı yerel seçimlerde olduğu gibi, son Hatim’de beklenen emrin kulaklara fısıldandığı, direkt CHP isminin telaffuz edilmediği, “Ak Parti’nin karşısındaki en güçlü aday kim ise ona destek verilecek” diye emir geldiği, Millet’in adayı Kılıçdaroğlu ile Cumhur’un adayı Erdoğan arasında Antalya bazındaki yüksek farkın da bundan kaynaklandığı konuşuluyor.

Parti içindeki koyu taraftarları, bu farkın Muhittin Böcek’in son 4 yılda ortaya koyduğu performanstan kaynaklandığını savunsa da, Murat Özçelik ve taraftarları bu oyların kendi çevrelerinden geldiğini söylese de, güvenilir kaynaklar, Antalya genelinde yüzde 53,13 oy alan Kılıçdaroğlu ile yüzde 39,85 oy alan Erdoğan arasındaki temel farkın, “bir miktar fireye rağmen” Süleymanlı Cemaati’nin tercihinden olduğunu söylüyor, konuşuyor.

PEKİ BU SONUCA NASIL VARDIK?

Şimdi gerçeklere, matematiğe, rakamlara göz atalım.

CHP 2018 genel seçimlerinde Alanya’da yüzde 20,15 oranında, 35 bin 545 oy almıştı.

Aynı CHP, 14 Mayıs’ta bu kez yüzde 31,26 oranında 62 bin 070 oy aldı.

Aradaki yüzde 11’lik oy farkının gerçek sebebinin, Alanya’da 20 bin ila 25 bin civarında kemik oyları olduğu bilinen Süleymanlı Cemaati’nin “bir miktar fireye rağmen” oyunu CHP’ye vermesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

2018 seçimleri ile 14 Mayıs seçimleri arasında, seçmen sayısı baz alındığında ortaya çıkan CHP’nin 22 bin 324 oyu, Cemaat’ten başkasına ait değildir.

(ARA NOT: CHP’nin direkt Cemaat’ten oy talebinin olmadığı, ancak Cemaat’in üst düzey yönetiminin böyle bir karar aldığı ifade ediliyor)

Sonuç olarak…

CHP İlçe Teşkilatı gücünü maddi manevi sahaya tam yansıtamamıştır.

İlk başlarda Murat Özçelik yalnız bırakılmış, partililerin ve tabanın eleştirileri sonrası Özçelik’in yanına günübirlik geçici takviyeler yapılmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun gelişi, kalışı, mitingi, gidişi bile şova dönüştürülememiş, başta Ak Parti olmak üzere başkasının eline aynı fırsat geçse tavşanın suyunun suyunu çıkaracağı böylesine güçlü bir siyasi aktörün Alanya’da söyledikleri, bırakın ertesi günü, gittiği saat itibariyle unutulmaya terk edilmiştir.

Ben 14 Mayıs sonrası için bekliyordum ama seçim 2. Tur’a kaldığı için 28 Mayıs sonrası CHP Alanya İlçe Teşkilatı’nda özellikle gençlerin kazan kaldıracağını, Coşkun Karadağ ve yaş ortalamaları 60-65 olan yöneticilere “görevi artık bize bırakın, yerel seçime partiyi biz hazırlayalım” diyeceklerini duyuyorum.

BİR ELEŞTİRİ DE MURAT ÖZÇELİK DOSTUMUZA…

Siyasette sahaya erken inmenin, vatandaşa ve tabana erken ulaşmanın önemi bu seçimde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Evet, adaylığı açıklandığı andan itibaren gecesini gündüzüne katarak, birkaç partili dostuyla sıkılmadık el, girilmedik ev bırakmamıştır, çok az bir oy farkıyla Meclis’e gitmeyi kıl payı kaçırmıştır, lakin Murat Özçelik de sahaya çok geç inmiştir.

Bunun bir veya birkaç sebebi vardır elbet.

Özçelik’in kendince haklı gerekçeleri de olabilir.

Ama Özçelik’in sahaya geç inmesi, merkez dahil toplam 102 mahallesi olan Alanya’da seçmenin Murat Özçelik ismine aşina olmasının önüne geçmiştir.

7. sırada oluşu, yani seçilebilir bir noktada olmayışı ise seçmende beklenen sinerjiyi yaratamamıştır, tıpkı Ak Parti’deki 7. sıra adayı Kuddusi Müftüoğlu’nda ve MHP’de 7. sıra adayı Oğuzhan Çelik’te olduğu gibi.

CHP’nin Alanya’da elde ettiği yüksek oy, yineliyorum, ne Coşkun Karadağ ve ekibine aittir, ne de Murat Özçelik’e!

Elbette onların da payını inkar edemeyiz ancak bu kadar yüksek oy, Süleymanlı Cemaati’nin, mesafeli durdukları Ak Parti ve İyi Parti yerine CHP’ye verme kararından ileri gelmektedir.

Yerel seçimlerde seçimin kaderini etkileme gücü bulunan, bölgede kimine göre 20 bin, kimine göre 25 bin civarında blok oyu bulunduğu bilinen Süleymanlı Cemaati, Antalya ve Alanya’daki seçimin de kaderini tayin etmiştir.
Eğer en üst perdeden görüşmeler olmazsa, ayar verilmeye çalışılmazsa, buraya not düşüyorum, iki hafta sonra, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri sonrası oluşacak tabloya göre, 2024 yerel seçimlerinde de Süleymanlı Cemaati’nin Antalya ve Alanya’daki seçimlerin kaderini CHP lehine değiştireceğini söylemek için kahin olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
– YARIN: AK PARTİ = FIFA KOKARTI MI, REİS’İN ADAMI MI? –
    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.