DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15899321,03%
Antalya
19°

PARÇALI BULUTLU

16:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
İŞTE ALANYA BELEDİYE MECLİSİ’NDEN NOTLAR

İŞTE ALANYA BELEDİYE MECLİSİ’NDEN NOTLAR

ABONE OL
17:04 - 3 Kasım 2020 17:04
İŞTE ALANYA BELEDİYE MECLİSİ’NDEN NOTLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

İzmir depreminin ardından Alanya Belediye Meclisi’nde aynı konu gündem oldu. Sağlam bina konusunda dikkat çekilen mecliste Alanya’nın tamamını kapsayan plan notları maddesi Cumhur İttifakı tarafından kabul edilirken, CHP yasa mevzuata aykırı olduğu için ret oyu kullandı. Ortağı İyi Parti ise çekimser oy kullanmayı tercih etti. Alanya Belediyesi’nin Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen meclis toplantısına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlık etti. Meclise MHP Grubu’ndan Kerim Aydoğan, AK Parti Grubu’ndan da Arif Tok ile Alper Birer katılmadılar.

Toplantıda konuşan CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci, deprem konusunda açıklamalar yapmasının ardından Dim Alacami Mahallesi’ne HES yapılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. İyi Parti Grup Sözcüsü Hacı Mevlüt Zavlak, “Deprem bir gerçek. Yerel yönetimlere düşen görev bundan sonra depreme uygun olmayan binaları engellemek. Kentsel dönüşüme destek veriyoruz. Bundan sonra da destek vereceğiz” diye konuştu. Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş, “Bir blok yıkılıp yanındaki yıkılmıyorsa burada sorgulamamız gereken beton tabutları yapanlara izin verenlerden hesap sorulması gerektiği. Alanya’da riskli yapıları tespit etmek olası zayiatları en aza indirecektir” dedi. MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tuna,kâr ve rant düşüncesiyle değil de vicdanlı şekilde davranılırsa İzmir depremi gibi yıkımların önlenebileceğini söyledi.

Güne tekne kazası ile başladıklarını belirten ve bu kazada yaşamını yitiren yolcuya Allah’tan rahmet dileyen Başkan Yücel, “Son zamanlarda gündem deprem. İzmir depreminin acısını yüreğimizde hissettik. Hala ümidimizi koruyoruz. Bu zor günleri birlik beraberlik ve dayanışma ile aşacağız. Belediye ve AFAD ile yardım kampanyası başlattık. Yardımda bulunmak isteyenler belediye çadırının arkasındaki çadıra teslim edebilir” diye konuştu. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 12 maddenin görüşülmesiyle devam eden mecliste CHP’li Erkan Demirci, bir konut alanında cami yapılması ile ilgili 7’nci maddeye itiraz etti. Yücel de burada bir mescit bulunduğunu, kullanılabilirlik konusunda muvafakatname vereceklerini söyledi. CHP ve İyi Parti’nin çekimser oy kullandığı madde oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan gelen kararların görüşülmesi ile devam eden mecliste Alanya’nın tüm mahallelerini kapsayan plan notları konusu da görüşüldü. Demirci’nin itirazının ardından bu konuyla ilgili konuşan Başkan Yücel, “Plan notlarında değişiklikler vardı. Bu plan notlarının düzenlenmesine 2014’te başlamıştı. O zaman da 1 yılı aşmıştı. Güzel sonuçlar olmuştu. Hak, adalet yolunda güzel ilerlemeler yaşanmıştı. Bakanlık ve yönetmeliklerden dolayı bazı değişiklikler oldu. Bunların da birbirine uyum sağlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edilebilmesi için bazı başvurular yapıldı. Uzun bir zaman aldı. Sonuç olarak çok bahtiyarım. İnşallah bu plan notları büyükşehir belediyesinden de geçer. O zaman adaletli bir şekilde herkes aynı haklarından yararlanabilecek” ifadelerini kullandı. Oylamaya sunulan kararı MHP ve AK Parti grupları kabul ederken, CHP ret, İYİ Parti ise çekimser oy kullandı.

Meydan, Cadde, Sokak, Park, Tesis ve Benzerlerine Ad Verme Komisyonu ile Plan ve Proje Müdürlüğü’nün komisyona havale yazılarının görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümde konuşan CHP’li Nazmi Zavlak, Dim Alacami Mahallesi’ne yapılacak HES konusunda belediyenin nasıl tavır alacağını sordu. Yücel, “ÇED geldiği zaman Alanya Belediyesi adaletli şekilde karar verir” dedi. Zavlak’ın kişisel görüşünü sorduğu Başkan Yücel, “Oradaki yapılan projenin uygulanabilirlik konusunda bilgimiz yok. Her zaman doğanın yanındayız” diye cevap verdi.

İyi Parti’li Fikret Arık da Akdağ Kayak Merkezi Projesi’nin hangi aşamada olduğunu sordu. Başkan Yücel, “Sonuca vardığımız zaman hep birlikte paylaşırız. Burası için 40 yıldır hep oldu, olacak denildi. 2021’in ilk çeyreğinde bu güzel sonuca ulaşırız diye düşünüyorum” diye cevap verdi.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.