DOLAR 28,9225 0.03%
EURO 31,2544 0.36%
ALTIN 1.885,580,11
BITCOIN 1262344-0,83%
Antalya
16°

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
İşte Alanya’daki elektrik ve su kesintilerinin gerçek sebebi

İşte Alanya’daki elektrik ve su kesintilerinin gerçek sebebi

ABONE OL
14:50 - 26 Temmuz 2023 14:50
İşte Alanya’daki elektrik ve su kesintilerinin gerçek sebebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya’da yüksek turizm sezonunun yaşandığı şu günlerde şehir merkezi dahil olmak üzere pek çok eski belde, yeni mahallede ve kırsal kesimde çok sık elektrik ve su kesintisi yaşanmasının gerçek sebebi ortaya çıktı.

Aynı turizm yoğunluğunun son 20 yıldır Alanya’da benzer şekilde yaşandığı, fakat su ve elektrik kesintilerinin son 3-4 yıldır neden daha fazla arttığı araştırıldığında ise bunun sebebinin, gelişigüzel verilen inşaat ruhsatları olduğu ortaya çıktı.

Daha kanalizasyon, su, elektrik ve internet başta olmak üzere pek çok insani temel ihtiyaç unsurunun alt ve üstyapı olarak gitmediği en ücra bölgelere bile inşaat ruhsatı veren Alanya Belediyesi bu konuda baş sorumlu olarak gösteriliyor.

Kepçeyle açılan basit stabilize toprak yollardan geçilerek, ne kanalizasyon, ne su, ne de elektrik hattı döşenmemiş, daha birkaç yıl öncesine dek tarla olan arazilere 7 ila 15 katlı binalar dikilmesine göz yumulmasının, Alanya’daki su ve elektrik kesintilerinin en büyük sebebi olduğu belirtiliyor.

Alanya Belediyesi’nin bağış ve hibe yoluyla neredeyse başvuran irili ufaklı tüm müteahhitlik firmalarını geri çevirmediği, toplanan bağış ve hibelerle Turizm Sanat Festivali ile Gökbel Güreşleri başta olmak üzere pek çok şehre çok da faydası olmayan etkinlikler gerçekleştirildiği, bu nedenle de yoğun inşaat faaliyetlerinin Alanya’nın geleceğine büyük zararlar verildiği ifade ediliyor.

Alanya’nın mevcut bina yoğunluğuna normalde 30 yıl sonra, yani 2053 yılında ulaşılmasının beklendiği, ancak Alanya Belediyesi’nin sürekli yeni inşaat ruhsatı vermesinden dolayı, altyapının da çaresiz kaldığı konuşuluyor.

Kente su getirmekle ve kanalizasyon hatlarını açık ve işler halde tutmakla yükümlü olan ASAT’ın bağlı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Alanya’ya enerji sağlamakla yükümlü AEDAŞ firmasının da yoğun inşaat faaliyetleri nedeniyle çaresiz kaldığı, hiçbir kısıtlayıcı kriter uygulanmadan herkese ruhsat verilmesi sonucunda bugün gelinen noktada sık sık elektrik ve su kesintileri yaşandığı belirtiliyor.

Alanya’nın özellikle Demirtaş, Mahmutlar ve Avsallar Mahallesi’nde gökdelen tarzı devasa binalara inşaat ruhsatı verilirken, yapılan binalarda elektrik için trafo, su için yeraltı hattı olmaması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Bu binalar bitip iskan ruhsatı alınma aşamasında da hiçbir kritere bakılmaksızın yine belli bağışlar ve hibelerle ruhsatların kolaylıkla verildiği, pek çok müteahhidin ise daireleri sattıktan sonra Alanya’ya yerleşip bu dairelerde ikamet etmeye başlayan özellikle yerleşik yabancıların çeşitli sıkıntılarla baş başa kaldıkları ifade ediliyor.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.