DOLAR 18,0984 0.03%
EURO 18,2548 -0.13%
ALTIN 1.019,96-0,14
BITCOIN 411776-2,29%
Antalya
31°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Konya’daki doktor cinayetine Alanya’dan tepki

Konya’daki doktor cinayetine Alanya’dan tepki

ABONE OL
13:52 - 7 Temmuz 2022 13:52
Konya’daki doktor cinayetine Alanya’dan tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Dr. Ekrem Karakaya için Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen Hekim Birliği Sendikası üyeleri bugün ve yarın iş bırakma kararı aldı.

Önceki gün Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya için sağlıkçılar başta olmak üzere tüm Türkiye ayaklandı. Bu çerçevede Alanya’da Hekim Birliği Sendikası iş bırakma kararı aldı. Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde seslenen sendika üyeleri sağlıkçılar için güvenli çalışma alanı sağlamak zorunda olan iktidar ve Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkilileri derhal istifaya çağırdı.

“SORUMLULAR KINAMAK DIŞINDA BİR ADIM ATMADI”

Sendika üyeleri adına konuşma yapan Radyoloji Uzmanı Hekim Birliği Temsilcisi Mehmet Ulusan, Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içinde olduklarını belirtti. Ulusan, “Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak, bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi. Bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmıyor” dedi.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNE EN UFAK BİR ZARAR GELMESİNE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Sorumluların bu yaklaşımının yeniden bir cinayetle sonuçlandığını söyleyen Ulusan, “Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönüyor. Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yok. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANI İSTİFA ETMELİ”

Ulusan, açıklamasında iktidara ve yetkililere sert tepki göstererek, “Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğunda. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmeli. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü, her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz. Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP