DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 7434500,70%
Antalya
23°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Mehmet Şahin: “Alanya’nın her sorununa çözümümüz var”

Mehmet Şahin: “Alanya’nın her sorununa çözümümüz var”

ABONE OL
07:42 - 14 Temmuz 2023 07:42
Mehmet Şahin: “Alanya’nın her sorununa çözümümüz var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Belediye Başkan Adayı ve Litvanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin, “Her gün halkın içindeyiz ve tüm sorunlara hakimiz. Her sorunu kısa sürede çözecek projelerimiz hazır. ALTSO Başkanlığı görevimde yaptıklarım yapacaklarımın referansıdır. Söz verdiğimiz her şeyi yaparız, yapamayacağımız sözü vermeyiz. Alanya’da kaliteyi artıracağız” dedi.

Mehmet Şahin, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Alanya’da kentsel dönüşüm ada bazında yapılmalı. Kimse mağdur olmayacak, kimsenin hakkı yenmeyecek. Alanya’ya kent meydanını kazandıracağız. Sağlık merkezleri yapacağız. Belediyelerin buna yetkisi var. Turizm çalışanları için son derece rahatlatıcı projelerimiz var. Bunlar Avrupa’da uygulanıyor. Örneğin öğle araları mesai uygulaması (siesta) ile dinlenmelerini sağlayacağız.

Şehrin anayasasını oluşturacağız. Bunu yaparken ortak akılla hareket edeceğiz. Ama sözde değil özde ortak akılla olacak. Alanya’nın en büyük sorunlarından birisi yüksek kiralar. Kamu çalışanları Alanya’dan gitmek istiyor. Göreve geldiğimizde kamu çalışanlarımız için tıpkı TOKİ gibi evler yapıp, aileleri 4 bin lira taksitle konut sahibi yapacağız.

Yerleşik yabancıların Alanya’da ev kiralayarak ikamet almalarının önüne geçmek için girişimlerimiz olacak. Şehir disiplinini mutlaka sağlayacağız. Örneğin sosyal alanlarda alkol içilmesine asla izin vermeyeceğiz. Kaldırımlar sadece yayalarımız için olacak. Bin binlerin (scooter) kaldırımda kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Alanya’da kentsel dönüşüm ada bazında yapılmalı. Parsel bazında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları doğru değil. Biz göreve gelirsek mutlaka ada bazında yapacağız. Hiç bir vatandaş mağduriyet yaşamayacak. Alanya’ya yakışan projeleri hayata geçireceğiz. Alanya nefes alacak. Ada bazında kentsel dönüşüm yaparken, belediye ve kaymakamlık binalarını yıkıp, kent meydanımı oluşturacağız. Diğer taraftan iskele bölgesinin çok acil revize edilmesi, yenilenmesi lazım. Bu projeyi göreve başlar başlamaz hayata geçireceğiz ve hızla tamamlayacağız.

Bildiğim, güvendiğim konular var ki bu kadar iddialı konuşuyorum. Biz söz verirsek yaparız, yapamayacağımız sözleri vermeyiz. Atatürk Bulvarı’nın çehresini değiştireceğiz, Alanya’nın kalitesini arttıracağız.

Kamuya açık sosyal alanlarda akol içilmesine karşıyız. Alanya’nın sosyal alanlarında alkol içilmesine asla izin vermeyeceğiz. Ben her gün Alanya’yı karış karış geziyorum ve çok kötü manzaralarla karşılaşıyorum. Barlarda, meyhanelerde isteyen herkes alkol alabilir elbette ama sosyal alanlarda kesinlikle izin vermeyeceğiz. Apartmandaki bir aile çocuklarıyla birlikte parka inip, çay içemeyecek mi, elbette içecek.

Siyasi partilerden adaylık için bazı teklifler geliyor. Ben ALTSO Başkanlığı görevinde iki dönemden fazla kalmayacağımı hep söyledim. Şahsi düşünceme göre bir görevde 10 yıl kalıp da yapmak istediklerinizi yapamamışsanız, yapacak bir şeyiniz kalmamış demektir. ALTSO Başkanlığı görevinde 10 yılımı tamamladımve şükürler olsun ki verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik. Ben hem siyasetin hem de ticaretin içinden geliyorum.

Biz hiç bir zaman ideoloji insanı olmadık, proje ve hizmet insanı olmaya gayret ettik. Benim ideolojim belli, memleketime hizmet. Ben yerelde hizmete talibim. Bütün partilere elbette saygı duyuyorum ama neden bir partiye angaje olayım. Ben ilkokul 4’üncü sınıfa giderken halde sandık çakardım. Sonrasında bu memleket bize çok şey verdi, bu nedenle önceliğimiz Alanya’ya hizmet etmek. Siyasi partilerden gelen teklifler var, Alanya halkı bizi nerede aday görmek istiyorsa orada olacağız. Önemli olan halkın bizi istemesi. Alanya halkı bizi isterse bütün siyasi partiler de ister diye düşünüyorum.

Devletin imkanlarını kullandım ama kendim için değil, Alanya için kullandım. Alanya’ya hizmet getirmek için kullandım. Benim beytülmal ile hiç işim olmadı. Bugün bana ya da birinci derece yakınlarıma, bir kişi orman, hazine, ihale işlerine girdiğimizi söylesin ve ispat etsin, adaylıktan hemen çekileceğime söz veriyorum. Biz devletimizin gücünü Alanya için kullandık. Ambulansları almak için devletimizden izin istedik, noterleri hem doğu Alanya’ya hem batı Alanya’ya açmak için devletimizin gücünü kullandık Eğitimle ilgili yatırımlar yaptık, Alanya’ya Turizm Meslek Yüksek Okulu kazandırdık.

Doğalgaz kampanyamızı devletimiz desteklemeseydi bu aşamaya gelemezdi. Bunlar beşeri ilişkilerle olacak şeyler ancak samimiyet lazım, dürüstlük lazım. Bu söylem doğru, evet devletimizin gücünü sonuna kadar kullandık ama Alanya’mız için kullandık.

Ben ALTSO’ya ilk aday olduğum dönemlerde, esnafımızdan sadece seçim dönemlerinde ve aidatlar için esnafı hatırlayan bir başkan olmamam konusunda çok serzenişler aldım. Göreve başladıktan sonra da yaptığımız istişare toplantıları ve ziyaretler ile bu algıyı yıktık. Bana göre sivil toplum örgütlerine üyelik gönüllülük esasına göre olmalıdır. Zorunluluk olmamalıdır. Ben ilk 5 yıl üye aidatlarına hiç zam yapmadım. İkinci 5 yılda ise bazı güncellemeler yaptık. Buna rağmen 7 milyonun üzerinde alacak bıraktım, borç filan da bırakmadım. Yeni ALTSO yönetiminin üye aidatlarına yapılan zammı da esnafımız değerlendirecektir.

Alanya’nın değerlerine her zamanı sahip çıktık. Biz avokado, muz ve yeni dünyayı Alanya adına tescillettik. Sonra keçiboynuzu için çalışmalara başladık. Türk Patent Enstitüsü onayladı ve Tarım Bakanlığı’na gönderdi. Tarım Bakanlığı da inceledi ve dosyada olan bazı belgelerin başvuru formuna da eklenmesini istedi. Yani olumsuz bir durum yok. Ben hem Alanya Muzu, hem Alanya Avokadosu, hem de Alanya Yeni Dünyası’nın patentini almış bir kardeşinizim. Keçiboynuzunun patenti de onaylandı aslında ama tamamlamaya süremiz yetmedi, bu kadar açık ve net.

Büyükşehir Yasası nedeniyle kırsal alanlarda ortaya çıkan bir yetki karmaşası var. Biz her zaman elimizi taşın altına koyarız, bizim görevimiz değil demeyiz. Ambulans almak, okul yaptırmak ALTSO’nun işi miydi, ama biz yaptık. Kırsal alanlarda ne eksiklik görürsek, hemen gideririz. İnsanlarımızı asla mağdur etmeyiz. Doğu ve batı Alanya yaylalarına ambulanslar koyduk ve şimdi bu ambulanslar hayatlar kurtarıyor. Kırsalda her 3 mahallenin merkezine bir sağlık ocağı yapacagız. Belediyelerin buna yetkisi var.

Cuma Pazarı Projesi içinde yer alan kapalı pazar bölümü ile ilgili şikayetler olduğunu basından okuyoruz. Bu konuyla ilgili özellikle pazarcı esnafımızdan bana da çok şikayet geldi. Allah izin verir de göreve gelirsek, pazar alanını üst kata çıkaracağız. Revize edilmesi gereken konuları memnuniyetle revize ederiz. Bizim için pazarcı esnafımızın ve Alanya halkının memnuniyeti çok önemli.

Turizm çalışanları için son derece rahatlatıcı projelerimiz var. Bunlar Avrupa’da uygulanıyor. Siesta metodunu da geri getireceğiz. Böylelikle turizm çalışanlarımız dinlenme fırsatı bulacaklar.

Şehrin anayasasını oluşturacağız. Bunu yaparken ortak akılla hareket edeceğiz.

Alanya’nın en büyük sorunlarından birisi de yüksek kiralar. Memurlar Alanya’dan gitmek istiyor. Göreve geldiğimizde memurlarımız için tıpkı TOKİ gibi evler yapacağız ve 4 bin lira taksitle vereceğiz.

Yerleşik yabancıların Alanya’da ikamet alabilmeleri konusunda da çalışma yapacağız. Ev kiralayarak ikamet alınmasını engelleyeceğiz. Trafikte karmaşaya yol açan elektrikli scooterler konusunda da düzenleme yapacağız.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP