DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11183300,90%
Antalya
15°

PARÇALI BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Mustafa Toklu, Başkan Yücel’e o dosyayı neden verdi? I ALPER KUTAY YAZDI

Mustafa Toklu, Başkan Yücel’e o dosyayı neden verdi? I ALPER KUTAY YAZDI

ABONE OL
09:17 - 29 Nisan 2022 09:17
Mustafa Toklu, Başkan Yücel’e o dosyayı neden verdi? I ALPER KUTAY YAZDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Bugün sabah saatlerinde, Ramazan Ayı’nın bitmesine günler kala, Ramazan Bayramı’nın başlamasına saatleri sayarken, Ak Parti’nin gazetecilerle iletişim kurduğu WhatsApp kanalında bir haber paylaşıldı.

Haberde; Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu’nun, Ramazan Bayramı öncesi herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için alınması gereken tedbirlerin ve önerilerin; hem Devlet Baba’nın temsilcisi Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer’e, hem de Cumhur İttifakı’nın MHP kanadını temsil eden MHP’li Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e sunulduğu bilgilerine yer veriliyordu.

Ve Mustafa Toklu’nun, her iki ziyarette şu cümleleri kurduğu belirtiliyordu…

“Alanya, Türkiye’nin önde gelen turizm kentlerinden biri. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin oldukça fazla uğrak noktalarından biri oluyor. Sezonun başlaması ve Ramazan Bayramı vesilesi ile konaklama, trafik, güvenlik, fırsatçılık, çevre temizliği ve hijyen denetimi, eğlence alanlarının olduğu bölgelerin denetimi, araç park problemleri ile tarihi alanlara yapılan ziyaretlerde yaşanan yığılmalar şehrin disiplinini olumsuz yönde etkiledi.

Bu dönemde denetimlerin yerel yönetimin, Büyükşehir’in ve kurumların herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermeyecek şekilde koordineli bir çalışma planı içerisinde olmaları şart.

Bir diğer önemli konu ise; geçtiğimiz yıllarda yaşanan yoğunluk. Araçlarda, parklarda ve bahçelerde yatanlar Alanya’nın marka değerine ciddi derecede zarar veriyor. Biz Alanya’nın bu duruma düşmemesi için ne gerekiyorsa yapmakla, kentin imajını korumakla mükellefiz.

Bu sene Ramazan Bayramı öncesi bu aksaklıklara sebebiyet verilmemesi adına Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer’e ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e önerilerimizi ve kaygılarımızı sunduk.

Yerel yönetimin, önerilerimiz doğrultusunda gerekli önlemleri alacaklarını umut ediyoruz.”

Basınla paylaşılan bu bilgilere, Başkan Yücel’in Alanya Belediyesi’ndeki makam odasında çekilmiş bir fotoğrafı ekleniyor, kaygıların ve önerilerin yazılı olduğu kağıtları koruyan dosya ise sehpada, henüz Başkan Toklu’nun önünde durduğu, az sonra Başkan Yücel’e elden verileceği mesajı kamuoyu ile paylaşılıyordu. (İlgili fotoğraf yazının en altındadır.)

Bu olay aklıma, 2009’un Temmuz ayında, Alanya’daki hiçbir Ak Parti yöneticisine bilgi vermeden, ANAP’tan Ak Parti’ye transfer olan dönemin Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’na, aradan iki yıl geçtikten sonra, takvimler 2011’i gösterdiğinde 30 maddelik ültimatom veren dönemin Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney’i ve yönetimini getirdi.

Gelin biraz geçmişe gidelim, sonra bugünkü fotoğrafı birlikte analiz edelim…

Sipahioğlu adeta, “Ben işi yukarıdan bitirdim, Alanya’dakiler beni bağlamaz” gibi davranıyor, bu durum ise Ak Partilileri adeta küplere bindiriyordu. Ve biraz da tabanın bastırmasıyla, Hüseyin Güney ve yönetimi gizli toplantılar tertipleyerek, Sipahioğlu’nu (sözde) hizaya sokacak, “Ak Parti’ye geçtiysen bizi de tanıyacaksın” mesajını verecek 30 maddelik ültimatom dosyasını daha Sipahioğlu’na ulaştıramadan Yeni Alanya gazetesinin manşetinde “özel haber” logosuyla (gazetecilik tabiriyle) ben patlatmıştım ve yer yerinden oynamıştı.

Haberin gazetede yer almasından sonra Hüseyin Güney ve yönetimi apar topar Hasan Sipahioğlu’nu ziyaret edip dosyayı verdi ama tanık olduk, Sipahioğlu tek bir maddeyi dahi gündemine bile almadı.

Bugün Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu’nun, tarih tekerrürden ibarettir misali, 3 yıldır Cumhur İttifakı çatısı altında birlikte siyaset yaptıkları Adem Murat Yücel’e “kentin imajının kaybolmasından kaygılıyız, şehir disiplini yok oluyor” diye dosya vermesinin birkaç anlamı vardır.

Birincisi; toplumun geniş kesimlerinden tam destek aldığı gözlenen ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in sahaya tam manasıyla inmeye hazırlandığı, yerel seçim sürecinin Alanya ölçeğinde başlamasına ramak kala, Alanya Belediye Başkan Adayı olma hayalini 2019’da (Cumhur İttifakı nedeniyle) tamamlayamayan Mustafa Toklu, adeta “Yarışta ben de varım. Bakın, şimdiye dek sustuk ama artık ittifak ortağımız bile olsa eleştirilerimizi sıralıyoruz” demek istemiştir.

İkincisi; Seçime daha iki yıldan az bir süre olmasına karşın, MHP’li Alanya Belediyesi’ne yönelik Ak Parti’nin eleştirileri giderek artacaktır, çünkü kulislerde, 2024’te partilerin ittifaksız seçime gitme yönünde karar alabilecekleri, bu nedenle Ak Parti’nin de (büyük olasılıkla) Mustafa Toklu ile yarışa dahil olma ihtimali güçlenmektedir. Mustafa Toklu, bu ve benzer gerekçelerle, ileride oluşabilecek, ‘3 yıl mevcut başkana gıkınızı çıkarıp eleştirmediniz, şimdi mi konuşuyorsunuz?’ eleştirilerini absorbe etmek için eleştirilerine şimdiden ufak ufak başlama eğilimindedir.

Üçüncüsü; her ne kadar Cumhur İttifakı ortağı olsalar da, Ak Parti tabanının ve bazı üst düzey yöneticilerin, Alanya Belediyesi yönetimine yönelik kapalı kapılar ardında sert eleştiriler yaptıkları, ancak Ankara’nın hışmına uğramamak için “kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik” dedikleri bilinmektedir.

Özetleyecek olursak…

Mustafa Toklu’nun bugün “bayramdaki insan yoğunluğu, trafik kargaşası, şehir imajı, kent disiplini” üzerinden yaptığı bu çıkış, ilk işaret fişeğidir.

Aksi olsa, bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaz, kapalı kapılar ardında eleştiri ve kaygılar iletilir, konu kapanırdı.

Gözlemlerime göre; eleştiri dozu seçime doğru artacaktır.

Ve her ne kadar çok erken gibi gözükse de, Mustafa Toklu ve yakın ekibi, heyecanla ve dört gözle, Ankara’dan gelecek olan “Ak Parti ile MHP yerel seçime kendi adaylarıyla gireceklerdir” açıklamasını beklemektedir.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.