DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11198992,89%
Antalya
17°

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Şahin’den sektörü tedirgin eden o uygulama ile ilgili çözüm önerileri

Şahin’den sektörü tedirgin eden o uygulama ile ilgili çözüm önerileri

ABONE OL
16:37 - 7 Şubat 2022 16:37
Şahin’den sektörü tedirgin eden o uygulama ile ilgili çözüm önerileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, yabancı gerçek kişilerce satın alma yoluyla taşınmaz edinimlerinde döviz alım belgesi ibrasının zorunlu hale getirilmesinin sektöre olumsuz yansıyacağını dile getirdi. Başkan Şahin sektörü tedirgin eden bu konuda çözüm önerileri ile birlikte ilgili makamlar nezdinde girişimlere başladıklarını açıkladı.

Bu durumda alıcı konumundaki yabancının tüm pasaport bilgilerinin bankanın eline geçeceğine dikkat çeken Şahin, “ Bilindiği üzere yabancı uyruklular ülkelerinden getirdikleri dövizleri bugüne kadar bankadan geçirmeden harcayabiliyorlardı. Şimdi yeni düzenleme ile tüm pasaport bilgileri banka tarafından sisteme işlenecek. Uluslararası bankacılık gereği yabancılar bu ödemelerden kendi ülkelerinin haberdar olmasını istemiyor. Yatırım yapacak yabancı kendi ülkesinde sorun yaşamaktan çekindiği için yatırım yapmaktan vazgeçebileceği şeklinde endişelerimiz var. Biz yabancının parasını nasıl getirdiği ile ilgilenmiyoruz ve ülkemize daha fazla döviz kazandırmaya çalışıyoruz. Bu durum yabancı yatırımcıyı kendi ülkesinde zor durumda bırakabilir” diye konuştu.

ŞAHİN; “SATICI DÖVİZİ TL’YE ÇEVİRİRSE BU SORUN AŞILABİLİR”

Başkan çözüm için de alternatif seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Türk Lirasını korumak ve değerlendirmek amacıyla alınan kararın arkasındayız. Ancak yabancıyı kayıt altına almak satışları durdurur ve ülkemizin döviz kaybına, sektörün de krize girmesine neden olur. Bunun yerine, satıcının aldığı dövizi TL ye çevirmesi gibi alternatif çözümler üretilebilir” diye konuştu.
Başkan Şahin, konuya ilişkin çözüm önerilerimizde de sıralayarak ilgili makamlar nezdinde girişimlere başladıklarını dile getirdi.

YENİ GENELGE NE DİYOR?

24 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren genelge kapsamında yabancı gerçek kişilerce satın alma yoluyla taşınmaz edinimlerinde döviz alım belgesi ibrası zorunlu hale getirildi.
T.C. Merkez Bankasının “Sermaye Hareketleri Genelgesi” ve Sermaye Hareketleri Genelgesinin 13 üncü Maddesi ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik Kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatlarla yabancıların alıcı olduğu işlemlerde Merkez Bankasına döviz bozdurma zorunluluğu getirilmiştir.
Genelge metinlerinde teknik detayları anlatılan düzenlemeye göre yabancılar taşınmaz alım işlemlerinde öncelikle dövizlerini banka aracılığıyla Merkez Bankasına satarak sonrasında banka tarafından düzenlenen Döviz Alım Belgesi’ni tapu müdürlüğüne sunması gerekecektir.
Döviz alım belgesinde bozdurulan döviz karşılığı bedel resmi senede harca esas değer olarak yansıtılacaktır. Satış işlemlerinde döviz bozdurma belgesi yeterli olmakla birlikte taşınmaz edinimi suretiyle vatandaşlık edinimi ile ilgili olarak ayrıca alıcıdan satıcıya gerçekleştirilen havaleye ilişkin banka dekontunun da ibrazı gerekecektir. Uygulamaya ilişkin karşılaşılabilecek tüm hususlar 2022/1 ve 2019/5 sayılı Genelgeler ile detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Uygulamada ortaya çıkabilecek hususlar somut olaylar bazında değerlendirilecektir.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.