DOLAR 28,9394 0.02%
EURO 31,8668 0.14%
ALTIN 1.901,330,24
BITCOIN 10975322,76%
Antalya
13°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
SALGININ ÇARESİ ALANYA’DA MI YETİŞİYOR?

SALGININ ÇARESİ ALANYA’DA MI YETİŞİYOR?

ABONE OL
10:53 - 18 Nisan 2020 10:53
SALGININ ÇARESİ ALANYA’DA MI YETİŞİYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya’da doğadan topladığı şifalı bitkilerle yaklaşık 25 yıldır 250 çeşit organik sabun ürüten  ve bölgede şifacı olarak bilinen Cumali Bora, son olarak “Cistus” bitkisinden faydalanarak yaptığı ürünlere Korona virüs salgınından korunmak isteyen yerli ve yabancı çok sayıda müşteri ilgi gösteriyor.

Bilimsel araştırmalarla antioksidan özelliği yüksek ve bağlaşıklık sistemini güçlendiren “Cistus” bitkisinin çay olarak da tüketildiğini belirten Bora, “Cistus şuan en karanlık çağında Korona virüsü kovacak bir bitkidir ve bu tescillidir” dedi. 25 yıl önce Almanya’dan gelip Alanya’ya yerleşen 51 yaşındaki Bora, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine organik sabun ve aromatik ürünler üretmeye başladı. Bora doğadan topladığı kekik, ada çayı, dağçayı gibi şifalı bitkilerin yanı sıra zeytinyağı, lavanta, portakal, keçi sütü, çekirdek yağı, çörek otu yağı, papaya, avokado gibi aromalarından oluşan 250 çeşit organik sabun ve aromatik ürünler üretmeye başladı. Sattığı organik sabun ile ürünler çok sayıda yerli ve yabancı müşteriler tarafından yoğun talebiyle karşılaşan Bora’nın en çok rağbet gördüğü “Cistus” bitkisinden yaptığı ürünler. Bilimsel araştırmalarla antioksidan özelliği yüksek ve bağlaşıklık sistemini güçlendiren Cistus bitkisine korona virüs salgınından korunmak isteyen kişiler yoğun ilgi gösteriyor.

 

  CİSTUS BİTKİSİNE YOĞUN TALEP

 

Bitki üzerinde uzun süren araştırmalar da yapan Bora, güçlü bir antioksidan ve antiviral olarak kullanıldığını da öğrendi. Bunun üzerine Cistus bitkisine daha çok ağırlık veren Bora, birçok yerli ve yabancı müşterilerin yoğun talebini aldı. Müşterine çay olarak tüketilmesi tavsiye eden Bora, her geçen gün vaka sayısının arttığı korona virüsten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışan yerli ve yabancıların taleplerini karşılamakta güçlük çektiğini söyledi.

 

  “YAKLAŞIK 7 SENEDİR BU BİTKİYİ ARAŞTIRIYORUM”

Cistus bitkisinin Türkiye’nin 50 bölgesinde yetiştiğini aktaran Cumali Bora, bu bitkinin yaklaşık 25 yıldır Almanya’da antiviral çay olarak içildiğini söyledi. Bora, “Almanya’da korona virüs vaka sayısı diğer ülkelere göre biraz daha düşük. Yaklaşık 7 senedir bu bitkiyi araştırıyorum. Üniversiteler ve akademisyenlerde birçok araştırmalar yaptım. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu’na 2 kez katıldım. Burada değerli hocalarım bu bitkinin antiviral ve antitümör etkisini meclisimize söyledi” dedi.

 

  “BU BİTKİ 2020’NIN KARANLIK DÖNEMİNİ AYDINLATACAK”

Bu bitkinin çiçek açtığını aktaran Bora hasadının başladığını belirtti.  Bora, “Yaklaşık 1 ay gibi kısa bir zamanda bu bitki Adana’dan başlayıp Türkiye’nin 50 bölgesine açılacak. 2020’nin karanlık dönemini aydınlatacak bir antiviral çaydır. Bu bitkide antioksidan değeri 33,3. Şimdi bizim fikrimiz şudur. Adana bölgesindeki Çukurova Üniversitesi’ndeki gençlerimizi hatta liselilerimizi bu işe davet ederek ve orman köylerini 1 ay için organizesiyle Cistus’un toplanması mümkün olabilir. Beni görüşüm toplanan bu bitkileri Türkiye’nin bir noktasında biriktirerek basit bir şekilde öğütülmesi ve dünyaya ilk etapta yardım olarak gönderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

  “DOST ÜLKELERE CİSTUS ÇAYI GÖNDERMEMİZ LAZIM”

Yüzlerce yıldır bu bitkinin Türkiye’de araştırılmadığını savunan Bora, “Cistus şuan en karanlık çağında korona virüsü kovacak bir bitkidir ve bu tescillidir. Bir Rum doktor bu bitkiyi Almanya’da Robert Koch Enstitüsü’ne sundu ve kabul edilmedi. Bu barışın çiçeğini dünya bizden duyması lazım. Bu pandemi döneminde dost ülkelere Cistus çayı göndermemiz lazım. Bu bizim için çok büyük bir dayanışma olur. 1 aya kadar eğer bu bitkiyi toplamazsak bir dahaki Mayıs ayına kadar biz ne yapacağız. Bu güne kadar hiçbir zaman şahsi koşmadım. Bu bitkinin 1 kilogramı burada 15 kuruş Almanya’da 170 Euro” şeklinde konuştu.

Bora şunları söyledi:”  Almanya’dan gelen bir sürü yaşlı insanlarımız var. Biz burada Cistus toplayarak onların evlerine götürüyoruz. Şimdide Lusi adında küçük bir kızımız var. Ailesiyle beraber düzenli Cistus içiyor onlara götüreceğim. Biz burada yerli halka ve yabancılara bitkiyi fahri olarak dağıtıyoruz.Dünya bu bitkiye gebedir. Şuan herkes aşı, serum falan araştırıyor ama Allah’ın şifa için yaratığı bitki buradadır. Bu bitkiyi bütün dünyada sayenizde tanıtacağız ve yüzyıllara gidecek.”

 

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.