DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1563540-1,93%
Antalya
16°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Sayıştay, Alanya Belediyesi denetim raporu açıklandı: Şok tespitler var

Sayıştay, Alanya Belediyesi denetim raporu açıklandı: Şok tespitler var

ABONE OL
14:26 - 25 Kasım 2023 14:26
Sayıştay, Alanya Belediyesi denetim raporu açıklandı: Şok tespitler var
4

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Yolsuzluk soruşturması açılan Alanya Belediyesi’ne ilişkin Sayıştay Raporu yayınlandı. Raporda, belediyenin taşınmazları usulsüz kiraya verdiği ve taşınmaz satış işlemlerine ilişkin kayıtların değiştirdiği ortaya çıktı.

Sayıştay, İçişleri Bakanlığı’nın yakın zamanda yolsuzluk soruşturması açtığı Alanya Belediyesi’ne ilişkin denetim raporunu açıkladı. Raporda dikkat çeken hususlar; Alanya Belediyesi’nin çevre temizlik vergilerinin tahsil edilmemesi, taşınmazların usulsüz kiraya verilmesi, park alanlarının şirket kullanımına verilmesi ve taşınmaz satış işlemlerine ilişkin muhasebe kayıtlarının geriye dönük olarak değiştirilmesi oldu.

FİRMALARDAN TÜKETİM VERGİSİ BEYANI ALINMADI
Sayıştay’ın denetim raporuna göre Alanya Belediyesi, belediye sınırları içinde faaliyet gösteren tedarikçi firmaların bir kısmından düzenli olarak elektrik ve havagazı tüketim vergisi beyanı almadı. Sayıştay’ın elektrik ve havagazı tüketim vergisi beyanları ile tahsilatlarına ilişkin yaptığı incelemede, belediye sınırları içerisinde elektrik enerjisini tedarik eden firmalardan bir kısmının yılın bazı aylarına ait beyanlarını vermediği tespit edildi. Söz konusu firmalara ilişkin bilgiler raporda yer almadı.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİLERİ TAHSİL EDİLMEDİ
Bununla beraber; fiilen işyeri olarak kullanılan taşınmazların emlak ve çevre temizlik vergilerinin mesken statüsünde hesaplandığı tespit edildi. Alanya Belediyesi; mimarlık, mühendislik, avukatlık, arabuluculuk, diş hekimliği, özel muayenehane, serbest muhasebeci, danışmanlık ve müşavirlik gibi iş kolları tarafından işyeri olarak kullanılan bina veya bağımsız bölümlere ilişkin emlak vergilerini işyeri üzerinden alması gerekirken bu yerlerin tapuda konut olarak gözükmesi nedeniyle mesken olarak vergilendirildiği ortaya çıktı. Ek olarak; raporda belediyenin çevre temizlik vergilerinin de işyeri üzerinden tahsil edilmediği ve tahsil, takip konusunda yeterli özenin gösterilmediği belirtildi.

TAŞINMAZLAR USULSÜZ KİRAYA VERİLDİ
Sayıştay Raporu’nda Alanya Belediyesi’nin gerçekleştirdiği usulsüzlerden bir diğeri ise belediyenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazların pazarlık usulüyle kiraya verilmesi oldu. Konuya ilişkin olarak raporda şu ifadeler yer aldı:

“Belediyeye ait bazı taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na aykırı olarak pazarlık usulü ile kiraya verildiği görülmüştür. Bu kapsamda, ihalede açıklık ve rekabetin sağlanmasının Kanun’un temel ilke ve prensiplerinden olduğu ve bunun gereği olarak 36’ncı maddede yer alan “Kapalı teklif usulünün” esas usul, diğer maddelerde sayılan belli istekliler arasında kapalı teklif, açık teklif, pazarlık ve yarışma usullerinin ise belirli şartlar dahilinde uygulanacak istisnai usuller olduğu anlaşılmaktadır.”

PARK ALANLARI ŞİRKETLERİN KULLANIMINA VERİLDİ
Ayrıca; imar planlarında park olanı olarak belirlenen bazı alanlar amacı dışında kullanıldı. Rapora göre; belediye sınırları içerisinde yer alıp imar planlarında “park” alanı olarak gözüken ancak henüz park olarak düzenlenmemiş bazı alanların Alanya Belediyesi tarafından kiraya verildiği görüldü. Yapılan incelemede; imar planında park alanı olarak tespit edilen bazı alanların park olarak düzenlenmeyip lokanta, kafeterya, lunapark, otel eklentisi, spor tesisi gibi alanlara dönüştürülerek ticari olarak faaliyette bulunan şahıs veya şirketlere kiralandığı tespit edildi.

Konuya ilişkin olarak denetim raporunda şu ifadeler yer aldı:

“İmar planlarında kamunun ortak kullanımına ayrılmış yol, park, yeşil saha gibi alanlar, bu yerlerle ilgili altyapı çalışması halihazırda yapılmamış olsa bile, kamu kullanımından geçici süreyle bile çıkarılarak özel şahıs veya şirketlerin kullanımına verilemez. Çünkü kanun koyucunun amacı, bu alanlardan tüm vatandaşların yararlanabilmesini sağlamaktır.”

TAŞINMAZ SATIŞLARINDA KAYITLAR DEĞİŞTİRİLDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Alanya Belediyesi, geriye dönük olarak muhasebe sisteminde kayıtları değiştirdi. Sayıştay’ın Alanya Belediyesine ait harcama belgeleri incelemesi ile özellikle taşınmaz satış işlemlerine ilişkin muhasebe işlem fişlerinde geriye dönük olarak kayıtların değiştirildiği tespit edildi.

Alanya Belediyesi’nin taşınmaz satış işlemlerinde muhasebe işlem fişlerindeki kayıt hatalarının doğrudan sistem üzerinden değiştirdiği, hatalı kayıtlarının yeni ve doğru kayıtları içerecek şekilde muhasebe işlem fişleri oluşturulmadan yaptığı, imzalı muhasebe işlem fişlerinde yer alan hesap ve tutarlar ile yevmiye defterinde yer alan hesap ve tutarların farklılıklar içerdiği tespit ortaya çıktı.

NE OLMUŞTU?
Alanya Belediyesi’nde yolsuzluk soruşturması kapsamında İçişleri Bakanlığı müfettişleri görevlendirilmişti. Yerel seçimlere dört ay kala dikkatleri çeken olayın ardından Alanya Belediyesi’ndeki binlerce dosyanın incelendiği ortaya çıkmıştı.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.