DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1574652-1,09%
Antalya
17°

AZ BULUTLU

16:23

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Seferberlik sonrası Rusya’dan Antalya’ya gelen günlük uçağa sefer ilave edildi

Seferberlik sonrası Rusya’dan Antalya’ya gelen günlük uçağa sefer ilave edildi

ABONE OL
16:20 - 30 Eylül 2022 16:20
Seferberlik sonrası Rusya’dan Antalya’ya gelen günlük uçağa sefer ilave edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Turizmin başkenti Antalya’ya eylül sonu itibariyle Rusya’dan 11 bin uçuşla 2,2 milyon turist geldi. Rusya’daki seferberlik sonrası, günlük ortalama gerçekleşen 80 uçuşa ise 3-4 ek sefer uçuşu ilave edildi. Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, “Rusya uçuşlarına karşı yaptırımların devam ettiği bir dünyada, seferberlikten ötürü Antalya bölgesinde kısmi atışlar görüyoruz. Son günlerde günlük 80 uçağa 3-4 sefer ilave edilmiş durumda” dedi.

Turizm başkenti Antalya, 2022 yılında turizmde rekor kırmaya hazırlanıyor. En iyi sezonu 2019’da yaşayan ve yılı yaklaşık 16 milyon turistle kapatan kente sadece Antalya Havalimanı’ndan gelen turist sayısı 10 milyonu aştı. Yılın ilk çeyreğinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla Rus ve Ukrayna turist sayısında düşüş yaşayan Antalya, diğer pazarlarda ise adeta patlama yaptı. Savaşa kadar en fazla Rus turist ağırlayan kente Avrupa pazarından adeta turist yağdı. Rakamların başında 5,2 milyon turistle Almanya yer alırken, İngiltere pazarından yüzde 150’lik bir artış yaşandı. Savaş ve seferberlik olumsuzluklarına karşın Rus turist sayısı ise bugün itibariyle 2,2 milyon olarak kayıtlara geçti.

Rusya’daki seferberlik sonrası ilave ek seferler

Rusya-Ukrayna savaşı ve seferberliğe rağmen Rusya’dan gelen uçuşların devam ettiğini aktaran Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, Rusya’dan Antalya’ya günlük 80 uçuş gerçekleştiğini, seferberlik sonrası ise 3-4 ek seferlerle bu uçuşlarda bir miktar artış yaşandığını kaydetti. Varol, “Rusya uçuşlarına karşı yaptırımların devam ettiği bir dünyada, seferberlikten ötürü Antalya bölgesinde kısmi atışlar görüyoruz. Son günlerde günlük 80 uçağa 3-4 sefer ilave edilmiş durumda. Ancak çok geniş bir ilave olarak görünmüyor” dedi.

“11 bin uçuşla 2,2 milyon Rus turist geldi”

Rusya’dan 14 farklı hava yolunun Antalya’ya uçtuğunu belirten Varol, “Bu toplam uçuşun yüzde 40’ından fazlasını sadece THY gerçekleştiriyor. Rusya’dan bu sene gerçekleşen operasyonun tamamına baktığımızda THY’nin çok ciddi bir inisiyatif almış olması ve onların bu bölgeyi çok ciddi desteklediğini görüyoruz. Bugün itibariyle 11 bin uçuş gerçekleşti ve 2.2 milyon Rus turist Antalya’ya geldi. Yıl sonuna doğru bunun daha da artacağını ön görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“9 ülkenin sayıları, 2019 yılına kıyasla sayı anlamında artmış görünüyor”

Varol, yurt dışından Antalya Havalimanı üzerinden Antalya’ya 10 milyonun üzerinde turist geldiğini aktararak, “Bunlar çok önemli veriler. 2019 yılının rekor bir yıl olduğu göz önünde bulundurursak, devamında pandemi ve Rusya- Ukrayna krizinin içinde olduğumuz şu dönemde olmasına karşın toplamda 10 milyondan fazla turist gelmiş olması, hakikaten bölge için çok büyük başarıdır. Bu sabah ofise geldiğimizde istatistiklere göz attık. 2022 yılı içerisinde Antalya’ya en fazla gelen 10 ülkeye baktığımızda Rusya hariç diğer 9 ülke, 2019 yılına kıyasla sayı anlamında artmış görünüyor” diye konuştu.

Almanya 5,2 milyonla ilk sırada

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz da, 28 Eylül itibariyle Antalya Havalimanının gelen-giden yolcu sayısının 25 milyon olduğunu, bu yolculardan 20 milyonun dış hatlara ait veriler olduğunu söyledi. Dış hatta en çok yolcu pazarının 5,2 milyon yolcuyla Almanya’nın olduğunu belirten Yılmaz, “Normalde bu Rusya olurdu ama ne yazık ki, Ukrayna ile olan savaştan ötürü Rusya’dan gelen yolcu sayılarında her ne kadar başta beklediğimiz kadar olmasa da 2019 yılına göre yüzde 40-45’lik bir düşüş var” dedi.

“İngiltere’den yüzde 150 artış”

İngiltere’de pazarında yüzde 150’lik bir artış yaşandığını aktaran Yılmaz, “Antalya’ya 2019’un da çok daha üstünde İngiltere’den yolcular geldi. Akın akın İngiltere’den turist alıyoruz ve halen devam ediyor. Polonya’dan da ciddi artışlar gördük. Bu artışlarda pandeminin bitmesinin etkisi var diye düşünüyoruz”
Yılmaz, bu yıl sezonun kasım ayına uzayacağı öngörüsünde bulunarak, “Güzel sinyaller alıyoruz. Yıl sonuna kadar toplam 30 milyon üzerinde iç ve dış hat yolcu bekliyoruz. Yıl sonuna kadar dış hatlarda gelen yolcu 12-13 milyon arasında olmasını bekliyoruz” dedi.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.