DOLAR 31,3877 0.01%
EURO 34,1111 0.02%
ALTIN 2.100,410,00
BITCOIN 19709941,35%
Antalya
17°

AÇIK

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Yılmaz Bağışlar: “Mahmutlar ve Konaklı ilçe olmalı”

Yılmaz Bağışlar: “Mahmutlar ve Konaklı ilçe olmalı”

ABONE OL
17:57 - 20 Haziran 2023 17:57
Yılmaz Bağışlar: “Mahmutlar ve Konaklı ilçe olmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Bağışlar Alanya’nın il olma hazırlığı hakkında açıklama yaptı.

Bağışlar, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Değerli dostlarım. MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli’nin tekrar gündeme getirmesiyle kamuoyunda konuşulan Alanya’nın İl olması konusundaki düşüncelerimi kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Selçuklu döneminde, antik bir liman kenti olarak deniz ticaretinin yoğun olarak yaşadığı Alanya, Sultan Alaaddin Keykubat tarafından kışlık başkent yapılarak tarihteki önemli yerini almıştır. Alanya Kalesi, Alanya Antik Liman şehri ve hemen yanıbaşında kurulan batıda Alara Kalesi, doğuda Syedra ve Leartes Antik Kentler ile Naula Liman kenti aslında Alanya’ nın tarihte de yerelde ki yerinden yönetim anlayışına gereksinim duyduğunu bizlere gösteriyor.

Cumhuriyet dönemi sonrasında gelişen turizm , tarım gibi ticari faaliyetler ile coğrafi konumu ile yerleşik yaşayan yabancı uyruklu misafirler ve iç göç sebebiyle artan nüfus Alanya’nın ülke genelindeki bakış açısında, farklı bir yere konulması gerektiğini gösteriyor.

Avrupa Yerel Yönetimler anlayışı bakımından düşünüldüğünde ise, yerinden yönetim anlayışının, hizmetin hızı ve kalitesi bakımından ne kadar önemli olduğunu bugün görebiliyoruz.

Mahmutlar ve Konaklı İlçe Olmalı:

Kısaca bahsettiğim sebepler ile tarihten bugüne yerinden yönetime ihtiyaç duyulan Alanya, doğu ve batı bölgelerinde, bütçe bakımından güçlü birer ilçeye de aynı bakış açısıyla ihtiyaç duymaktadır. Batıda, Konaklı – Avsallar bölgesinde bulunan Alara Kalesi ve doğuda Mahmutlar – Kargıcak bölgesinde bulunan Leartes Antik kenti, Syedra Antik Kenti ile Mahmutlar ‘ da bulunan Naula Antik Liman tarihten bugüne kadar gelen gerçekliği bizlere gösteriyor.

Artan nüfus, ticari ve sosyal gereksinimler ile sağlık ve güvenlik bakımından düşünüldüğünde, Alanya’mızın vatandaşların ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmesi, hizmetin daha hızlı ve kaliteli olması için en kısa zamanda il yapılması ve bütçe bakımından desteklenmesi gerekmektedir. Bugün merkezi yönetim tarafından yerel belediyelere gönderilen ödenek il ve ilçe olarak farklılık gösterir durumdadır. Aynı şekilde, doğuda Mahmutlar’ın, batıda ise Konaklı’nın ilçe yapılarak yerel yönetim bütçelerinin arttırılması ve yerinden yönetim anlayışının benimsenmesi gerekmektedir.”

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.