DOLAR 28,9541 0.05%
EURO 31,7971 -0.01%
ALTIN 1.902,680,31
BITCOIN 1094423-0,04%
Antalya
14°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Zavlak: ‘Alanya deprem sonrası önlem alamadı’

Zavlak: ‘Alanya deprem sonrası önlem alamadı’

ABONE OL
12:54 - 24 Mayıs 2023 12:54
Zavlak: ‘Alanya deprem sonrası önlem alamadı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

İnşaat sektörünün yeni gözdesi haline gelen Alanya’nın Demirtaş Mahallesi’ndeki hızlı, kontrolsüz ve çok katlı yapılaşmaya tepkiler sürüyor.

Demirtaş’taki hızlı, kontrolsüz ve çok katlı yapılaşma, Alanya’nın 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerden ders alınmadığını gözler önüne serdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclisi Üyesi İç Mimar Nazmi Zavlak, Demirtaş’taki yapılaşmayı değerlendirdi.

Zavlak, açıklamasında şunları söyledi:

“Alanya her geçen gün kentleşme ve yapılaşmayla alakalı hızlı bir ivme kazandı. Özellikle son 3 yıl içinde düzensiz bir şekilde yapılaşma mevcut. Bu yapılaşmalar parsel bazlı olduğu için ileriki yıllarda bunun zararlarını Alanya olarak göreceğiz. Bunun önlemleri şimdiden alınabilir. Geçmişe dönük çalışma yapamıyoruz ama ileriye dönük ada bazlı yapılaşmalara yol açarak olumlu hareket etmiş olsak, bu bugün için faydalı olabilir. Bir bölgesinde tarım alanı bir bölgesinde yapılaşma olmayan yerlerde imar düzeni başladığı zaman şehrin kendi kimliği ve çevrede yaşayan insanların özellikleri kayboluyor. 3 ay önce büyük bir deprem felaketi yaşadık.

Ve 3 ay önceki depremden sonraki süreçte maalesef bu şehir bir önlem alamadı. Alamadık. Meclis üyesi olmadığım dönemde de bu şehirde trafik sorunu vardı. Şimdi de trafik sorunu var. Yarın daha farklı bir noktaya da gideceğini herkes biliyor. Alanya merkez ve Demirtaş bölgesindeki yapılan yapılarda otopark zorunluluğu olduğu halde maalesef gerekli araç sayısına göre bir otopark yapılmıyor. Otopark bulundurma zorunluluğu yerine getirilmiyor. Ruhsatı aldıktan sonra da kontrollerde sıkıntılar oluyor. Ruhsatı veren belediyelerin gerekli önlemleri almaları gerektiğini her fırsatta dile getirdik. Maalesef ileriye yönelik düşünülen yapılaşma planı yok.”

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.