DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15907951,16%
Antalya
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
BELEDİYEDEN MECLİS ÜYESİNE RANT İDDİASI

BELEDİYEDEN MECLİS ÜYESİNE RANT İDDİASI

ABONE OL
20:32 - 20 Ocak 2021 20:32
BELEDİYEDEN MECLİS ÜYESİNE RANT İDDİASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

MHP Gazipaşa İlçe Başkanı Terzi, İyi Parti Meclis Üyesi Özdemir’in bahçesindeki havuzun betonunu belediye imkanlarıyla döktüğü yönündeki iddiaya açıklık getirilmesini istedi.

MHP Gazipaşa İlçe Başkanı Numan Terzi, bir vatandaşın sosyal medya hesabından gündeme getirdiği İyi Parti Meclis Üyesi Yalçın Özdemir’in şahsi işinde belediye imkanlarını kullanması yönündeki iddiaya ilgili yetkililerin açıklık getirmesini istedi.

İyi Parti Meclis Üyesi Özdemir’in Haziran 2020’de, bahçesine yaptırmış olduğu bir havuz için belediyenin imkânlarını kullandığı, olayın bir vatandaş tarafından görüntülenerek sosyal medyada paylaşılmasının ardından Özdemir’in konuyu kapatmak için fatura kestirdiğinin ve konuyu sosyal medyasına taşıyan vatandaşa bu faturayı atarak ilgili paylaşımı kaldırması yönünde tehditler savurduğu iddiasına tüm ilçe halkının şahitlik ettiğini belirten Başkan Terzi, kamuoyunun yetkililerden açıklama beklediğini söyledi.

Bu hadisenin Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’a iletilmesinden sonraki süreçte yetkililer tarafından herhangi bir bilgilendirme yapılmadığının altını çizen Başkan Terzi, “Bu iddialar, adı üzerinde ‘iddia’ olarak köşede dururken; bu konu bütün kamuoyunu ilgilendirdiği için sorumlu olan muhataplarının konuyu aydınlığa kavuşturmaları elzemdir. Buna göre, yetkililere sormamız gereken bazı sorular şunlardır:

– Mevzubahis olan beton, hakikaten belediyenin imkânları kullanılarak, İyi Parti Meclis Üyesi Sayın Yalçın Özdemir’in şahsi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için temin edildi mi?

– Havuz inşaatı ne zaman yapıldı, fatura tarihi ne zaman?

– Bir vatandaşın whatsapp üzerinden konu hakkında bilgi verdiği 25 Haziran 2020 tarihi ile faturaların kesim tarihlerinin aynı olması tesadüf mü?

– Belediye, her isteyen vatandaşa beton temini için hizmet veriyor mu; yoksa böyle bir uygulama için meclis üyesi mi olmamız gerekiyor?

– Sayın Özdemir’in kestirmiş olduğu fatura açık fatura  yani veresiye olarak kesilmiş! Eğer para ödendi ise neden açık fatura kesildi, bu şekilde veresiye olarak herkes beton ihtiyacını karşılayabilir mi?

Yukarıda bahsi geçen hadise eğer hakikaten yaşanmış ise Sayın Belediye Başkanı’na düşen sorumluluk, belediye şirketi müdürünün sosyal medya paylaşımını beğenmek değil; bu olayın aslını ortaya çıkarıp, eğer para yatırılmış ise tarih, miktar ve paranın hangi hesaba yatırıldığına dair belgelerle birlikte kamuoyunu aydınlatmaktır. Sessiz kalmak ve olayı sosyal medyadan takip etmek, makamın sorumluluğuna gölge düşürmektedir. Kaldı ki belediyenin böyle bir hizmeti olsa bile, bir meclis üyesinin şaibeye mahal verecek şekilde bu imkânlardan yararlanması etik dışı bir davranıştır ve bu kişi, kimseyi zan altında bırakmadan istifa makamını kullanarak, gerekeni yapması insani bir görevdir. Bahsi geçen meclis üyesinin de böyle bir hadise karşısında sessiz kalması ve bir açıklamada bulunmaması, hadisenin gerçekleşmiş olabilme ihtimalini güçlendirmektedir.

Belediye meclis üyeliği, kamu adına bütün vatandaşların haklarını muhafaza etmekle yükümlü ve kamu adına karar verme yetkisine sahiptir. Sen, meclis üyesi olarak, kendi menfaatlerin için kamu imkânlarını kullanıyor ve bu imkânlardan fayda sağlıyorsan, kimse kusura bakmasın, senden meclis üyesi falan olmaz kardeşim! Bu hadise, bir vatandaş tarafından fotoğraflanmasaydı ya da belgelenmeseydi, sen yine gidip faturasını kestirecek miydin? Sen, kendinden önce vatandaşın haklarını ve ihtiyaçlarını gözetmeli, bu düstura göre yaşamalı ve bu ahlaki olguyu bünyende taşımalısın. Kısacası etik davranmayı bilmeyenden, ahlaki değerleri olmayandan, sorumluluğunun farkında olmayandan ve suçunu örtbas etmek için eşkıyalık yapanlardan kamu temsilcisi olmaz!

Buradan, konuyu takip edip, vatandaşlık bilinciyle tepki gösteren ve yaşanılabilecek daha büyük bir usulsüzlüğü engellemeye çalışan vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyor; bu konunun bundan sonraki sürecinde takipçisi olduğumuzu bütün kamuoyu ile paylaşıyorum. İlçemizde hiç kimse kamu eliyle ayrıcalık ve imtiyaz sahibi olmaz. Kamunun sunduğu teveccüh ile saygınlık/itibar kazananlar, unutmamalıdır ki bu sorumluğu taşıma, yine kamunun güveni ve teveccühü ile mümkündür” dedi.

HABER: UĞUR BALÇIK / GAZİPAŞA HABER www.gazipasahaber.com

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.