DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1564705-1,38%
Antalya
16°

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
CHP’Lİ VEKİL UYARDI: ‘2021 SEZONU 2020’Yİ BİLE ARATACAK’

CHP’Lİ VEKİL UYARDI: ‘2021 SEZONU 2020’Yİ BİLE ARATACAK’

ABONE OL
08:42 - 14 Nisan 2021 08:42
CHP’Lİ VEKİL UYARDI: ‘2021 SEZONU 2020’Yİ BİLE ARATACAK’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Rusya’nın artan koronavirüs vakalarını öne sürerek 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararını değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Son derece kötü yönetilen dış politikanın ağır bedelini bir kez daha ödemeye başlıyoruz. İçeride Hazine tam takır, turizmden gelecek her kuruşa ihtiyacımız var, ama sorumsuz politikaların faturası yine karşımıza dikildi. Bir yandan kötü yönetilen koronavirüs ile mücadele, diğer yanda başarısız dış politika yönetimi arasında sıkışıp kaldık. Sene başında hiçbir gerçekçi gerekçeye dayanmadan nisan ayında sezonun başlayacağını müjdeleyen Kültür ve Turizm Bakanı şimdi ne düşünüyor bilmiyorum ama böyle giderse 2021 sezonu 2020’yi bile mumla aratacak. Sektörden geldi diye övündükleri Bakan, kendi şirketlerinin derdine düşmüş, ucuza otel kapatmaya, tur şirketini büyütmeye çalışıyor. Turizm sektörüne sahip çıkan yok” dedi.

İktidarın dış politikadaki tutarsız politikalarının, özellikle Ukrayna-Rusya arasındaki krizdeki ikircikli tutumunun ülke turizmini zora soktuğuna dikkat çeken Budak şunları söyledi:

“Rusya 1 Haziran’a kadar Türkiye ile olan uçuşlarını sadece İstanbul ve Moskova arasında olacak şekilde haftada iki uçuşla sınırlandırıyor, tur operatörlerine Türkiye’ye tur satışlarını 1 Haziran’a kadar askıya almaları telkin ediliyor. Uçuşların yalnızca İstanbul ile sınırlı kalması, Türkiye’ye sert bir siyasi mesaj da verildiğini gösteriyor. 15 Nisan’dan Mayıs sonuna kadar rezervasyon yapan 500 binden fazla Rus turist bu uygulamadan etkilenecek. Ayrıca Haziran ve sonrası için yapılacak olan rezervasyonların ne olacağını da bilmiyoruz. Bu dönem için rezerve edilen turların toplam maliyeti tahminen 354 milyon Euro civarında. Geçen yıldan sarkan borçlardan dolayı ne turizm sektörü ne de turizm emekçilerinin bu son krizi taşımaları çok zordur.

Vaka sayıları durmaksızın yükseliyor, kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını hem canımızla hem de ekonomik kayıplarla ödüyoruz. Hem İngiltere, Almanya hem de diğer AB ülkeleri Türkiye’yi koronavirüs açısından çok riskli ülkeler listesinde tutarak vatandaşlarının Türkiye’ye gelmemeleri yönünde telkinlerde bulunuyor. Bize gelecek turistler şu anda Yunanistan ve İspanya’ya yöneliyor. Zaten geçen yıl pandemi nedeniyle 36 milyon turist, 23 milyar dolar gelir kaybetmiştik. 2019 yılında 34,5 milyar dolar doğrudan döviz kazandıran sektör, hem Covid hem de iktidarın beceriksiz politikaları nedeniyle nefessiz kaldı. Geçen sene işini kaybeden 700 bin turizm emekçisi kuru ekmeğe muhtaç kaldı. Bu sene çok daha fazla emekçi açlıkla sınanacak”

Budak, bir gün bile kaybedilmeden alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“1 Nisan itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneği uygulaması turizm sektörü özelinde yeniden uygulanmaya başlamalıdır. Hem bu sektörde ter döken emekçiler hem de otel ve seyahat acente sahipleri uygulamanın sona ermesi nedeniyle son derece zor durumda kalmıştır. Oteller açılamamış, acenteler plan yapamaz hale gelmiştir”

“İktidarın henüz ülkedeki sağlık çalışanlarının tamamı, öğretmenler, turizm çalışanları aşılanmamışken Libya’ya 150 bin doz aşı göndereceğini açıklaması, aşı sürecini ne kadar gayriciddi ele aldıklarının bir göstergesidir. Henüz yeni başlayan turizm sektörü çalışanlarının aşılanma süreci; Haziran başına kadar mümkünse daha erken hızla tamamlanmalıdır.”

“Ülkemizin en çok turist ağırlayan İstanbul, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir gibi kentleri çok yüksek riskli şehir grubundalar. Turizm kentlerinde hiç vakit kaybetmeden 14 gün tam kapanma ilan edilerek vaka sayılarının hızlı bir biçimde düşürülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu kentlere giriş-çıkışların HES kodu ile gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır”

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.