DOLAR 31,1316 0.08%
EURO 33,8083 0%
ALTIN 2.033,070,07
BITCOIN 17021956,20%
Antalya
15°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
“Süt dişlerinin fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var”

“Süt dişlerinin fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var”

ABONE OL
17:06 - 15 Aralık 2023 17:06
“Süt dişlerinin fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Gazipaşa Sağlık Müdürlüğü, öğrencilere ağız ve diş sağlığı konulu eğitim verdi. Diş Hekimi Erdal Er, “Süt dişlerinin zaten dökülecek olması nedeniyle fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var” dedi.

Kahyalar Asarcık İlkokulu’nda, İlçe Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Erdal Er tarafından ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi. Verilen eğitimde konu anlatım aparatıyla uygulamalı olarak konu anlatımı gerçekleştirildi. Diş Hekimi Erdal Er, öğrencilere doğru diş fırçalamasını, ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapılabileceğini ve özellikle küçük yaşta kazanılması gereken diş fırçalama alışkanlığını ve anlatarak bilgilendirme yaptı.

Diş Hekimi Erdal Er, Yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olmak için çocuklukta ilk dişlerin çıkışından itibaren ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması gerektiğine dikkat çekerek; “Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan ve 2 ila 3 yaş arasında gelişimini tamamlayan süt dişleri, daha sonradan dökülerek yerini yeni çıkacak olan daimi dişlere bırakır, halk arasında çocukluk dönemindeki süt dişlerinin zaten dökülecek olması nedeniyle fazla bakım gerektirmediği şeklinde yanlış bir düşünce var. Süt dişlerinin bulunduğu çocukluk döneminde ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, süt dişlerinin çürümesine ve erken dökülmesine neden olarak daimi dişlerin sağlığını da olumsuz etkiliyor” dedi.

Çocuklarda ve yetişkinlerde etkili ağız ve diş bakımının yapılabilmesi için şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğine değinildi:

“Diş ve diş etlerinin sağlığının korunması için florürlü bir diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişler günde en az 2 kez 45 derecelik açıyla yukarı ve aşağı hareketlerle fırçalanmalıdır. “Her bir dişin ön ve arka yüzeyi ile çiğneme yüzeylerinin yeterli miktarda fırçalandığından emin olunmalıdır. “Diş fırçası veya dil temizleyiciler yardımı ile dil temizliği yapılmalıdır. “Plak ve diş taşı (tartar) oluşumunun önüne geçilebilmesi için her fırçalamadan sonra dişler arasında kalan artık maddeler diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra daha etkili bir ağız temizliği için ağız bakım suları kullanılmalıdır. Dişlerde plak ve çürük oluşumuna neden olan asiditeyi oluşturan şeker ve şekerli gıdaların tüketimi minimuma indirilmelidir. Dişlerde leke oluşumuna sebep olduğundan aşırı çay ve kahve tüketimi ile sigara kullanımından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle çocukluk döneminde içilen suyun florür oranının yeterli seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Sudaki florür içeriği düşük olan bölgelerde musluk suyu kullanılması durumunda, diş hekimi önerileri doğrultusunda gerektiği durumlarda florür takviyesi uygulanmalıdır. En az 6 ayda bir olmak üzere diş muayeneleri düzenli olarak yapılmalıdır.”

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.