DOLAR 31,1068 0.2%
EURO 33,6542 0.07%
ALTIN 2.032,03-0,01
BITCOIN 16014270,46%
Antalya
15°

HAFİF YAĞMUR

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya Taş Heykel Sempozyumu bitti

Alanya Taş Heykel Sempozyumu bitti

ABONE OL
18:31 - 30 Kasım 2023 18:31
Alanya Taş Heykel Sempozyumu bitti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya Belediyesi tarafından bu yıl 18. kez düzenlenen Alanya Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu bir aylık sürecin ardından tamamlandı. 6 ülkeden 9 heykeltıraşın eserlerini yaptığı sempozyumun kapanış programında konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Sanatçılarımızın yaptığı eserleri kentimizin dört bir yanında parklarımızda ve sosyal donatı alanlarımızda sergileyerek spora ve sanata verdiğimiz değeri bir kez daha göstereceğiz” dedi.

Alanya Belediyesi tarafından Alanya’ya kaliteli sanat eserleri kazandırmak, Alanya’nın tanıtımını sağlamak, vatandaşların sanata olan ilgisini geliştirmek ve okulları görsel ve eğitim amaçlı heykel sanatçıları ve heykelle buluşturmak olan 18. Alanya Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu tamamlandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliği ile bu yıl 18. kez düzenlenen Alanya Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu 1 ay boyunca Alanya Belediye Binası arkasında gerçekleştirildi. Bu yıl spor teması ile gerçekleştirilen sempozyumda 9 heykel tamamlandı ve kapanış programı ile sergilendi. Sempozyum da bu sene, Türkiye’den Ayhan Yılmaz, Tolga Yurtözveri ve Ercan Yılmaz, Tunus’tan Bouaziz Mohamed, İtalya’dan Claudia Zanaga, Genti Tavanxhiu, Gürcistan’dan Malkhaz Tsiskadze, Ukrayna’dan Vladımır Kochmar ve İran’dan Yasser Hosseini eserlerini oluşturdular.

Programa Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasi parti başkanları, oda dernek ve STK temsilcileri, Alanya Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. Program Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkan Prof. Dr. Bülent Çınar’ın konuşması ile başladı. Çınar, böyle bir organizasyon düzenlediği için Alanya Belediyesi ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e teşekkür etti.

Kapanış programında Başkan Yücel konuşmasına, “Yıllardır kalitesini yükselterek devam ettirdiğimiz Heykel Sempozyumu, bizim yönetim anlayışımızın ve sanata bakışımızın en önemli göstergesidir. Sanat, bir ülkenin en önemli gelişmişlik göstergesidir. Heykel sanatı da bizim önemsediğimiz bir sanat dalı.” diyerek başladı. Başkan Yücel, “Sanatçılarımızın yaptığı eserleri kentimizin dört bir yanında parklarımızda ve sosyal donatı alanlarımızda sergileyerek spora ve sanata verdiğimiz değeri bir kez daha göstereceğiz. Alanya’nın her köşesinde sanat ruhunun hissedilmesini, sokaklarımızda koşup oynayan çocuklarımızın gençlerimizin sanatın her dalı ile tanışmasını, Alanya’nın sanatla anılan bir şehir olmasını istiyoruz. Bu yönetim anlayışıyla, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra Başkan Yücel ve protokol üyeleri tarafından heykeltıraşlara, programa katılan öğrencilere ve sponsorlara plaket takdimi yapıldı. Başkan Yücel daha sonra sempozyum alanındaki heykelleri gezerek heykeltıraşları tebrik etti. Hazırlanan eserler Alanya’nın pek çok noktasında sergilenecek.

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.