DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1947192-0,11%
Antalya
15°

AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
ALANYA’DA KIRSAL YATIRIMA DESTEK

ALANYA’DA KIRSAL YATIRIMA DESTEK

ABONE OL
11:27 - 22 Kasım 2020 11:27
ALANYA’DA KIRSAL YATIRIMA DESTEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği verileceğini açıkladı. Kırsal Kalkınma Yatırımlarına Hibe Desteği 2021-2025 yılları arasında Kırsal Kalkınma Yatırım projelerine verilecek olan hibe desteği ve kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin kararın Resmi Gazete’ de yayınlandığını belirten Rüzgar, “21 Kasım 2020 tarihli yayınlanan 31311 sayılı Resmi Gazete’deki tebliğe göre kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği verilecek. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) Proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek.

Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahiplerinin temin edecek. 21 Kasım 2020 tarihli yayınlanan 31311 sayılı Resmi Gazete’deki tebliğe göre 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2025 döneminde, kırsal alanda ekonomik, sosyal ve altyapısal gelişimi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı artırmak, gelirleri çoğaltmak ve farklılaştırmak amacıyla ihracata yönelik yatırımlar ve üretici örgütleri ile kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere, gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususlar düzenlendi. Bu tebliğ 27 Temmuz 2020 tarihli ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar hükümlerine dayanılarak bakanlığımız tarafından hazırlandı. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Konuları 2021-2025 yıllarında yapılan uygulamalarla KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal ekonomik altyapı yatırım kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik olanlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, karar kapsamındaki tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları jeotermal ve biyogazdan ısı veya lisanssız elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden lisanssız elektrik üreten tesisler desteklenecek.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar ile hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesine yönelik yatırımlara da destek verilecek. Kırsal ekonomik altyapı yatırım konuları kapsamında ise aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği destek kapsamında olacak. Belirlenen yatırım konularının yeni olması, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik gerçekleştirilmesi, kapasite artırımı, modernizasyon veya teknoloji yenilenmesine yönelik yapılması gerekecek.

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, aile işletmeleri için belirtilen yatırım konularında yeni tesis olan projelerde yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3 milyon TL (hibeye esas tutarı) tamamlama konularında, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2 milyon TL, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme projelerinde, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1 buçuk milyon TL üst limitini geçemez. Hibeye esas proje tutarı alt tutarı 250 bin TL. 250 bin liranın altındaki başvurular kabul edilmez. Başvuruların kabul edilmesi halinde hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilir. Karar, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. 2025 yılına kadar kırsal kalkınma için yapılan ekonomik ve alt yapı yatırımları karar kapsamında değerlendirecek.

Kırsal Kalkınma Yatırım Desteklerine Başvurular bireysel olarak başvurular, kırsal kesimde yaşayan, tarımsal üretim yapan ve küçük ölçekli iş alanlarında faaliyet gösteren, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ÇKS veya diğer kayıt sistemlerine kayıtlı kişiler başvurabilir. Genç girişimci olarak başvuru yapacakların 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Grup olarak başvurular Tarım Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu ÇKS veya diğer kayıt sistemlerine kayıt olmuş olan tüzel kişiler, yani şirketler, vakıflar, tarımsal amaçlı kooperatif, birlik ve üretici birlikleri başvurabilir. Başvurular elektronik ortamda www.tarimorman.gov.tr  üzerinden yapılacak. Başvurular bakanlık tarafından hazırlanacak güncel uygulama rehberinin yayımı tarihinden itibaren altmış gün içerisinde yapılacak. Başvuru şartları ve başvuru ile ilgili bilgi almak isteyen tüm üreticilerimizi Alanya İlçe müdürlüğümüze bekliyoruz” diye konuştu.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.