DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.030,700,70
BITCOIN 1585117-1,49%
Antalya
16°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’da Konyalı siyasetçi isyan etti: BU GÖRÜNTÜLERİ BEN DE İSTEMİYORUM

Alanya’da Konyalı siyasetçi isyan etti: BU GÖRÜNTÜLERİ BEN DE İSTEMİYORUM

ABONE OL
07:14 - 26 Temmuz 2021 07:14
Alanya’da Konyalı siyasetçi isyan etti: BU GÖRÜNTÜLERİ BEN DE İSTEMİYORUM
1

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

MHP Alanya İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi Kamil Çiçek, Alanya’da Kurban Bayramı tatili sürecinde yaşanan olumsuz görüntüler üzerine açıklamalarda bulundu.

Aslen Konya Bozkırlı olan Kamil Çiçek, “Bayram tatillerinde ‘Ne olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın torunlarına artık siz gelmeyin deniliyor” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“İki denizin sultanı, sultan-ül bahreyn, Alanya’yı Ermeni kralı Kyr Vart’tan alarak Türk yurdu yapan, Anadolu’yu devrin en parlak, en medeni şehirlerinden biri haline getiren Sultan Alaaddin Keykubat ortak değerimiz değil midir? 30 yıl öncesine kadar Alanya’da turizm yokken her mahallesinde bir Alanyalının yaşadığı, günümüzde hâlâ dağlarında, bağlarında, yaylalarında Alanyalıları barındıran kadim şehir Konya.

Konya ve Alanya tarihi ve geleneksel bağlarıyla bir birine yakın iki kadim şehirdir.

Ne Konya eski Konya, ne de Alanya eski Alanya. Her ikisi de yerleşik nüfusu dışardan bolca göç aldığı için farklılaşmıştır.

“Konya evliyaları, erenleri, sanatkarları, ülkemizi besleyen çiftçileri, bilim adamları, tarihe yön veren sultanlarıyla, herkes kütüğüne bağlı vilayette yaşasaydı, Urfa’dan sonra İstanbul’dan önce Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olurdu” denilen, Anadolu’nun Türkiye olmasında katkısı olan kadim şehir. Ama maalesef bu kadim şehrin medeni insanları, kimisi ekmek uğruna, kimisi de daha mutlu ve uygar yaşamak uğruna başka şehirlere ve başka ülkelere göç ettiler. Şimdilerde Konya çok göç alan kozmopolit bir şehir olarak kendi öz kültür ve ananelerinden bile çok uzak. Bu açıdan bakıldığında Konya merkezi ile ilçe ve köylerini ben hep ayrı tutmuşumdur.

Dedelerimiz “Konya’nın yerlisinin Türbe önünde evi, meramda bağı olur” derdi. Konya’nın ilçe ve köy sakinleri Alanya halkıyla daha rahat uyum içindedir. Kıymetli Alanya halkı son yıllarda Konyalılardan şikayetçi, inanın ben de şikayetçiyim. Banyo terliği ve iç atleti ile çarşıda gezen, elinde bira şişesi ile süs havuzuna oturup diskoyu kesen, sahilde arsızca vatandaşın karısını bacısını kesen, pisliğini ortalığa saçıp giden, Seydişehir’de sakalını kesip eşarbını çıkaran, şalvarını değiştirip, Müslümanlığını geri dönene kadar emanet bırakanlardan vallahi ben de şikayetçiyim. Sultanlara başkentlik yapan, Müzeleriyle tarihe şahitlik eden, Allah dostlarıyla feyz dağıtan, Karatay medreselerinde ilim öğreten eski Konya’yı özlüyorum.

Türkiye’nin ve dünyanın bir çok yerini gezdim yaşadım ama Konyalıyım diyemedim. Her gittiğim yerde göğsümü kabartarak ‘Bozkırlıyım’ dedim. Sosyal medya hesaplarımda bile ‘Bozkırlı’ yazar. Yurt dışında Türk olmadığını söyleyen ama kimliğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazan gayr-ı medeni birini gördüğümde bile ulusum adına hep utanmışımdır. Onun için size rahatsızlık veren plakası 42, 06, 38 yazanlara da itibar etmeyiniz, oranın çocuğu da olmayabilirler.

Geçtiğimiz bu kurban bayramı sürecinde Konya, Ankara, Kayseri ve diğer şehir plakalı araçlar ile Alanya’da tatil yapan vatandaşların verdiği rahatsızlık gerçekten kabul edilemeyecek çirkin görüntü ve davranışlar. Asla tasvip etmiyorum. Bu ahlaksızlığı ve çirkinliği yapanlar koca koca başka şehir insanlarının itibarlarını zedelemesi hiçbir vicdana sığmaz. Halbuki bu şehirlerde çok kıymetli insanlar yok mudur. Bu şehirlerin kütüğüne kayıtlı, Alanya’da yaşayan ve cemiyet hayatında hatırı sayılır ticaret ve turizm erbabı yok mudur. Bilakis bolca vardır. O zaman bu güzide insanların ne günahı vardır.

Demek ki şapkamızı önümüze koyup bir durum tespiti yapmamız gerekiyor. Alanya, 333.000 nüfuslu bir şehir. Yaz aylarında ortalama 1.5 milyon. Bayramlarda 2 milyon. 333.000’e göre ayarlı bir şehrin iki milyonu taşıması mümkün değildir. Bu derece bindirilmiş kıtaları bile asgari sıkıntılar ile insan üstü bir gayret ve planlama ile idare eden Alanya Belediyesi alkışı ve takdiri hak ediyor. Yeter mi? Yetmez. Mutlaka ilave tedbirler lazım gelir. Huzurun güvenliğin tesisi için acil eylem planları lazım. Bir ara İstanbul için önerilen teklifler gibi. Mesela bayramlarda otel rezervasyonları olmayanlar şehre alınmayabilir.

“İnsanların tatil hakları gasp edilmesin” diye şehir dışında devasa tatil amaçlı kamping alanlarına benzer alanlar yapılabilir. Günler öncesinden tatil için konaklama tesisi arayıp da bulamayanlar var. “Nasılsa bir yer bulurum” diyerek sorumsuzca çıkıp gelenler var. “Hiçbir yer bulamazsam parkta, arabada yatarım” diyenler var. Sıkıntılar her sene aynı. Onun için daha vahim sıkıntıların yaşanmaması için şimdiden çözüm yolu aranması elzemdir.

Asla mikro milliyetçi olmadık. “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Turan” diyen bir fikrin şuuruyla cümle cihandaki Türkleri kucaklamaktan gurur duyan biri olarak söylüyorum. Birbirimizi ötelemek yerine, düzeni bozanlara, çevreye rahatsızlık verenlere fırsat vermeden kenetlenmeyi başarmalıyız.

Davar gübresinin (giliğini) kalitesini ısırarak anlamaya çalışan gariban bir neslin, otellere binalara sahip olan kibirli nesli ile, harmanlarda saman savuran, ovalarda koyun besleyen cefakar bir neslin, sanayi ve ticaret devi olan görgüsüz neslinin kavgasına müdahil olmayın. Çünkü asıl azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandır. Asaleti yoksa ne önemi var nereli olduğunun.”

 

    Özkaya Sigorta

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.