DOLAR 33,0093 0.55%
EURO 35,9036 0.1%
ALTIN 2.552,900,15
BITCOIN 1896131-0.65156%
Antalya
28°

AÇIK

13:03

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Alanya’da memur olmayana yine ev YOK!

Alanya’da memur olmayana yine ev YOK!

ABONE OL
08:14 - 10 Temmuz 2024 08:14
Alanya’da memur olmayana yine ev YOK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alanya’da yüzde 25 kira sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte kiracıların kabusu başladı. Ev sahiplerinin kiracılarda aradığı özelikler dikkat çekti. Ev sahiplerinin memur olma şartı koyması, bir evde iki kişinin çalışmasını istemesi, en az 3 yıl çalışma şartı aranması kiracıları canından bezdirdi.

Alanya’da kirada yüzde 25 sınırlaması tarihe karıştı. Bu durum ev sahiplerini sevindirirken kiracıları üzdü. Artan enflasyon ve fahiş kira talepleri kiracıları zorlarken şimdi de ev sahiplerinin kiracılarda aradıkları özellikler pes dedirtti. Ev sahiplerinin kiracılarını seçerken bin dereden su getirmesi hakkında konuşan gayrimenkul danışmanı Ali Özsoy ev sahiplerinin bu isteklerinin önceden de olduğunu ancak son zamanlarda arttığını söyledi.

Ali Özsoy yaptığı değerlendirmede kefil ve tahliye taahhütnamesinin arttığını belirtti. Özsoy, Kira sınırlamasının kalkması Alanya’da konut kiralamada olağan üstü bir değişiklik yaratmadı. Sadece yüksek kira verenler ve dar gelirliler açısından tedirginlik yarattı. Enflasyon oranlarının yüksekten seyretmesi halinde bu tedirginlik daha artacaktır. Öteden beri gelen her ev sahibinin genelde istediği; Sorunsuz bir kiracıya sahip olup, düzenli ve rayicinde bir kira ödemesi almak, Evinin yıpratılmadan kullanılmasını sağlamak, Komşular arasında uyumlu ve apartman kurallarına riayet eden bir kiracıya sahip olmak isterler. Geçtiğimiz dönem kira sınırlaması sırasında kiralar yüzünden ev sahipleri ile kiracılar arasında aşırı sorun yaşanması, Günümüz ekonomik şartlarının zorlaşması, Kira gelirlerinin kontrol altında tutulması ve vergilendirmenin artması, Konut imalat maliyetinin yükselmesi, Hayat pahalılığı gibi nedenlerden dolayı ev sahipleri düzenli gelire sahip, 12 ay işi olan kurumsal işte veya kamuda çalışan ödeme sıkıntısı olmayacak kiracılar tercih etmektedir. Son dönemlerde eskiye oranla daha çok noterden onaylı tahliye taahhütnamesi İstenmekte olup ödemelerde banka üzerinden yapılması tercih edilmektedir. Ayrıca zaman zaman kiracı için referans yada kefilde istenebilmektedir” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
    Özkaya Sigorta


    HIZLI YORUM YAP