DOLAR 27,3861 0.25%
EURO 29,0664 -0.07%
ALTIN 1.627,83-0,87
BITCOIN 7460510,98%
Antalya
23°

HAFİF YAĞMUR

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Antalya’da kira davaları resmen çıldırdı

Antalya’da kira davaları resmen çıldırdı

ABONE OL
15:32 - 7 Haziran 2023 15:32
Antalya’da kira davaları resmen çıldırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Kiralardaki fahiş artış özellikle büyükşehirlerde yaşayan dar gelirlinin yaşamını zorlaştırıyor. Yüksek kiralar, kiracıların kendi aralarında örgütlenmesine zemin hazırlarken mahkeme salonları kiracı- ev sahibi anlaşmazlıklarıyla doldu taştı. Tahliye davalarında geçmişe oranla bariz bir artış kaydedildiğini açıklayan avukat Koçal “Bir önceki döneme göre artık mahkemeler kira davalarından iflas etme noktasına geldi” diyerek yeni açılan davalarda bir yıl sonraya gün verildiğini kaydetti.

Artan kiralar başta büyükşehirlerde yaşayan dar ve orta gelirli için ‘barınma krizine’ yol açtı. Gelirini neredeyse barınmak için harcama noktasına gelen vatandaşların mevcut durumu ev sahipleri ile de gerilime sebep oldu. Kiracılar, bin bir zorlukla başlarını sokacak bir ev bulabilseler dahi sürekli artan kiralar onların bu evlerde uzun süreli yaşamalarını zorlaştırıyor. Evlerini daha yüksek bedellerle başkalarına kiralamak isteyen kimi ev sahipleri, farklı nedenler ileri sürerek kiracılarının evlerinden çıkmalarını istemeye başladı. Bu durum, kiracılar ile mülk sahipleri arasındaki sorunları daha da görünür kıldı. Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre, kiracılar, artık yıllar boyunca yaşadıkları semtlerinden ayrılarak işlerine uzak da olsa şehirlerin başka bölgelerine taşınmak zorunda kalıyor. Ancak “kira canavarı” orada da onları rahat bırakmıyor. Böylece dar gelirlilerin şehirlerde yaşamaları günden güne zorlaşıyor.

Kiraların ülke ortalamasının da üzerinde arttığı şehirlerin başında Antalya var. Antalya’daki kiraların artmasının başlıca nedeni şehirdeki yoğun yabancı nüfus. Yüksek kiralar, kiracıların kendi aralarında örgütlenmesine de zemin hazırladı. Antalya’da “Kiracılar Dayanışması” adı altında bir araya gelen kiracılar sokağa indi. Yapılan basın açıklamasında, barınmanın Anayasal bir hak olduğu hatırlatıldı ve bu konuda bir düzenleme yapılması talep edildi.

Kira uyuşmazlıklarıyla ilgili yeni düzenlemeler getiren bir çalışmanın Adalet Bakanlığı tarafından bitirilmek üzere olduğu geçtiğimiz günlerde medyaya yansıdı. Düzenlemeyle, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) değişiklik yapılarak piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl hapis cezası verilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek kiralara karşı açıklamaları da bu konuda bir düzenlemenin geleceğini gösteriyor.

Artan kiralar nedeniyle mülk sahibi ve kiracılar arasında açılan tahliye davaları da arttı. TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Aziz Koçal, kira tahliye davalarının özellikle son 10 ayda geçmişe oranla bariz bir şekilde arttığını belirterek, “Ancak davalarda henüz sonuç yok. Çünkü duruşmalar neredeyse bir yıl sonraya atılıyor. Taraflar beklemeye başladıkça bu süreçte kimi davalılar arasında gerilim artıyor. Mülk sahibi, ‘evimi gasp ettin’ diyerek tepki göstermeye, kiracısını taciz etmeye başlıyor. Bunun da sonucu kaçınılmaz sosyal patlamalara neden oluyor” diye konuştu.

Yankı Büyüksezer, ağırlıklı emlak hukuku üzerine çalışan bir avukat. Büyüksezer de Koçal’ın değindiği gibi kira davalarının arttığını belirterek, “Bir önceki döneme göre artık mahkemeler kira davalarından iflas etme noktasına geldi” dedi. Yeni açılan bir davanın duruşma gününün büyükşehirlerde en yakın bir yıl sonrasına verildiğini kaydeden Büyüksezer, şöyle devam etti: “Tek sorun bu da değil, artan iş yükünden dolayı karara çıkan davaların gerekçeli kararları dahi yazılamıyor. Personel sayısı yetersiz, duruşma dışı işleri yapacak gün yok. Adliye personeli elinden geleni yapıyor elbet ama ne hakimlerin ne personelin bu iş yüküne dayanması mümkün.
Hem kiracılar hem ev sahipleri hep birlikte mağdur oluyorlar.”

Tahliye taleplerinin genelde üç ana başlıkta toplandığını belirten Büyüksezer, şu bilgileri verdi: “Bunlar kiranın eksik ödenmesi ya da hiç ödenmemesi, tahliye taahhüdü ve ihtiyaç sebebiyle tahliye. Bu davalarda kimi zaman kiracı kimi zaman ev sahibi gerçekten mağdur olabiliyor. Bu davalara tek taraflı bakmamak lazım. Yani, ‘ev sahibi kötü, kiracı mazlum’ ya da tam tersi şeklinde düşünmemek gerekiyor. Tarafların ayrı ayrı haklı olduğu durumlar olabiliyor. Ne yazık ki ekonomik bozulma ya da dengesizlik bu alanda kendini çok hissettiriyor.”

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP