DOLAR 32,1586 -0.27%
EURO 34,9957 0.01%
ALTIN 2.427,970,44
BITCOIN 22526961,59%
Antalya
23°

HAFİF YAĞMUR

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Voleybolun efsane ismi Karabıyık Alanya’daydı

Voleybolun efsane ismi Karabıyık Alanya’daydı

ABONE OL
12:35 - 15 Ekim 2023 12:35
Voleybolun efsane ismi Karabıyık Alanya’daydı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alanya’nın bir dönem Plaj Voleybolu’nun başkenti olarak anılmasında en büyük pay sahiplerinden biri olan, Türkiye Voleybol Federasyonu eski başkanı Erol Ünal Karabıyık, Alanya’da yakın dostu olan İsveç Fahri Konsolosu, turizmci Hilmi Tokuş’u ziyaret etti.

90’lı yıllarda Alanya Damlataş’ta gerçekleştirilen Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası’nın organizasyon komitesinde önemli görevler üstlenen Hilmi Tokuş ile bir dönem voleybolun efsane ismi olan Erol Ünal Karabıyık, eski günleri yad etti.

Görev yaptığı 2006 – 2012 yılları arasında, Hilmi Tokuş’un da girişimleriyle Alanya’da onlarca ulusal ve Avrupa şampiyonası ve turnuvası yapılmasını sağlayarak Alanya turizmine hatırı sayılır katkılar sağlayan Karabıyık, o dönem kendisine destek veren, başta Hilmi Tokuş olmak üzere Alanya’daki tüm dostlarına teşekkür etti.

Karabıyık, günümüzde pek çok kez Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan Filenin Sultanları’nın temellerini atan ve Türkiye’ye bu mutluluğu defalarca yaşatan kadroyu kuran isim olarak da tanınıyor.

EROL ÜNAL KARABIYIK KİMDİR?

1955’te Şebinkarahisar’da doğdu. İlkokulu Malatya, ortaokulu Eskişehir’de bitirdikten sonra Polis Koleji ve Polis Akademisi’nden mezun oldu (1975).

Bursa’da komiser yardımcısı olarak çalışırken Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanınca Ankara’ya atandı. 1977 yılında Polis Teşkilatı’nda gördüğü çarpıklıklar ve sistemi eleştiren başvurusu üzerine Mardin’e tayin edildi; Mardin’de kısa bir süre çalıştıktan sonra istifa ederek emniyetteki görevinden ayrıldı.

Üner ve Evren Yayınevleri’ni kurarak çocuk ve eğitim kitapları yayıncılığına başladı. Şiir, masal, hikâye ve ders kitabı olarak yayınlanmış 100’den fazla eseri bulunan Karabıyık, sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Çağdaş Eğitim Dergisi’ndeki “Yorum Sizin” adlı köşesinde Türk Millî Eğitim camiasının sorunlarını ve çözüm önerilerini ele aldı.

Ankara Şebinkarahisar ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Türkiye Eğitim Yayıncıları Derneği Başkanlığı, Polis Akademisi ve Koleji Spor Kulübü Başkanlığı ve 2006-2012 yılları arasında 6,5 yıl Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanlığı yaptı.

Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın bazı taleplerini reddederek Ekim 2012’de ayrıldığı Federasyon Başkanlığında; idari, mali yapılanma, tesisleşme, eğitim, alt yapı ve sportif alanda yaptığı reformlar ve elde edilen Avrupa, Dünya şampiyonlukları gibi başarılarla Avrupa, Dünya spor otoriteleri ve Türk spor kamuoyunun dikkatini çekti; pek çok yazar tarafından gazetelerin köşe yazılarına ve TV programlarına konu edildi.

Döneminde TVF tarafından yapılan 20’ye yakın uluslararası standarda sahip tesis ve TVF Spor Lisesi, spor federasyonları açısından, Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. Gerçekleştirdiği TVF Spor Lisesi ve Spor Kulübü projesi sonucunda, Yıldız Bayan Voleybol Millî Takımı Avrupa ve Dünya, Yıldız Erkek Voleybol Takımı Avrupa Olimpik Oyunlar, Genç Bayan Voleybol Takımı Avrupa şampiyonu olmuştur. Yine voleybol millî takımımızın 2012 Londra Olimpiyatlarına katılma hakkı gibi Türkiye’nin takım sporlarında elde ettiği pek çok ilk, Karabıyık’ın başkanlığı döneminde gerçekleştirildi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği tarafından 3 yıl art arda ve başta Milliyet gazetesi olmak üzere onlarca gazete, dergi, üniversite ve sivil toplum kuruluşunun yaptığı anketlerde defalarca yılın spor adamı seçildi.

Sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi üyesi olan Erol Ünal Karabıyık, evli ve iki çocuk babasıdır.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.