DOLAR 32,9576 0.15%
EURO 35,3807 -0.03%
ALTIN 2.456,72-0,51
BITCOIN 20413482.84897%
Antalya
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Alanya’da yaşanan kaza sonrası emniyetten önemli uyarı

Alanya’da yaşanan kaza sonrası emniyetten önemli uyarı

ABONE OL
11:17 - 31 Ağustos 2022 11:17
Alanya’da yaşanan kaza sonrası emniyetten önemli uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü e-scooter sürücülerinin araç ve yaya trafiği engelleyecek şekilde park edilmesi ve gece sürüş sırasında reflektif yelek giyilmesi durumunda cezai işlem uygulanacağını duyurdu.

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği e-scooter sürücülerinin gece reflektif yelek veya ceket giymek zorunda olduğunu hatırlattı. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının ardından trafikteki sürücüleri yakından ilgilendiren düzenlemelere gidildi. Buna göre, bundan sonra scooter sürücüleri gece kendilerini diğer sürücüler tarafından görünür kılacak reflektif ceket veya ceket giymek zorunda olacak. Yönetmeliğin geçtiğimiz hafta yürürlüğe girmesi ve Alanya’da yaşanan ölümlü scooter kazalarının ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü bu araçları kullananları uyardı. TDP Büro Amirliği’nden yapılan uyarıda e-scooter sürücülerinin şu kurallara uymaları istenildi:
*Sürücünün 15 yaşını bitirerek 16 yaşından gün alması gerekir. *Sürücü dışında başka kişiler taşınması yasaktır. (tek kişiliktir)
*Sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınması yasaktır.
*Kaldırımda ve yaya geçitlerinde sürülemez.
*Başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülemez.
*İki e-scooterdan fazlası taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülemez.
*Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa taşıt yolunda sürülemez. *Manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülemez. *İzin alarak yapılan gösteriler dışında, akrobatik hareketler yapılarak sürülemez.
*Ayrı bisiklet yolu veya şeridi olmayan otoyol, şehirlerarası ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında sürülemez.
*Ayrı bisiklet yolu veya şeridi olmayan karayollarında azami hız sınırı 50 km/saat altında olan yollarda sürülür.
*E-scooter sürücüleri gece reflektif yelek veya ceket giymek zorunda.
*Diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunamaz.
*Kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilemez.
*Kullanılacak e-scooter gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından rahat bir şekilde fark edilmesini sağlamak üzere, önde beyaz ışık verecek ve en az 20 metre önü aydınlatabilecek şekilde bir adet far, arkada, kırmızı renkte ışık veren bir lamba ve kırmızı reflektör ile 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti ile teçhiz edilmiş olması zorunludur.
*E-scooter kullananların, 2918 sayılı kanunun diğer maddelerini ihlali halinde ilgili maddesi kapsamında işlem yapılır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.