DOLAR 31,2264 0.07%
EURO 33,9835 0.36%
ALTIN 2.043,360,15
BITCOIN 19489825,64%
Antalya
17°

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Alanya’daki bu görüntüler ‘BinBin’ tepkisini arttırdı! I VİDEO HABER

Alanya’daki bu görüntüler ‘BinBin’ tepkisini arttırdı! I VİDEO HABER

ABONE OL
13:17 - 22 Şubat 2022 13:17
Alanya’daki bu görüntüler ‘BinBin’ tepkisini arttırdı! I VİDEO HABER
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Alanya’da kullanımı giderek artan ‘BinBin’ isimli şirkete ait elektrikli scooterlar, araç ve yaya trafiğini tehlikeye atmaya devam ediyor. Atatürk Caddesi’nde iki gencin araç trafiği arasında sol şeritten ‘BinBin’ ile ilerlemesi tepkileri arttırdı.

Alanya’da iki aydır kullanımı hızla artan elektrikli scooterlar gün geçtikçe çoğalmaya başladı. Cep telefonlarına indirilen uygulama ile kiralanan ve kullanım süresine göre ücret ödenen ‘Binbin’ isimli şirkete ait elektrikli scooterlar, Alanya’da uygunsuz yerlere kilitlenmesi ile tepki çekiyordu. Kullanımı artan elektrikli scooterlar, şimdi de trafikte yaşattığı tehlikelerle gündemde. Dün iki gencin Atatürk Caddesi’nde sol şeritte tehlikeli bir şekilde ‘Binbin’ sürmesi tepkilere neden oldu.

YAZ GELMEDEN ÖNLEM ALINMALI

Vatandaşlar, “İzin almadan dükkanlarımızın önüne yaya geçitlerine gelişi güzel kilitliyorlar. Kaldırımlarda yayalara çarpacaklar diye endişe duyuyoruz. Araçların kullandığı yollarda kullanılması tehlikeyi daha da artırıyor. Kış aylarında bile kullanımı artan elektrikli scooterlar için trafiğin ve nüfusun arttığı yaz ayları gelmeden bir önlem alınmalı” dediler.

SCOOTER KURALLARI NELER? 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hazırladığı elektrikli scooter (e-scooter) yönetmeliği nisan ayında Resmi Gazete’de yayımlandı.
Hazırlanan yönetmelikle yollarda kullanılabilecek elektrikli scooterların en fazla saatte 25 kilometre hızla gidebileceği kararlaştırıldı. Kullanım için yaş sınırı da 15 olarak belirlendi.
-Araçlar yaya yollarında kullanılamayacak.
-Scooterlar bisiklet yolu veya şeridinin olduğu yerlerde taşıt yolundan sürülemeyecek.
-Bu araçla, azami hız sınırı 50 kilometre ve üzeri olan karayollarında da kullanılamayacak.
-Scooter sürücülerinin araçlarını bir şeritte yan yana sürerek şeridi işgal etmesi de, başka araçlara tutunup kullanarak sürmeleri de yasaklandı.
-Sürücülerin manevra için işaret verme anları dışında aracı sürekli olarak iki elleriyle kontrol etmesi de zorunlu kılındı.
-Park edilirken özel mülkiyetin ihlal edilmesi, kamu nizamının bozulması, yayaların veya engellilerin hareketlerini engelleyecek şekilde park edilmesi de yasaklandı.
-Scooterlara birden fazla kişi binemeyecek, sırtta taşınan eşyalar dışında scooterlarda yük taşınamayacak.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.