DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19420890,68%
Antalya
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Başkan Sevilgen’den dikkat çeken tespitler!

Başkan Sevilgen’den dikkat çeken tespitler!

ABONE OL
14:41 - 31 Mayıs 2022 14:41
Başkan Sevilgen’den dikkat çeken tespitler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Türkiye geneli ve Alanya’da gençlerin işsizlik sorunu ve Suriyeli, Afgan gibi yabancıların çalıştırılması meselesi üzerine konuşan Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, sorunun nedenleri üzerine açıklamalar yaparak çözüm önerilerinde bulundu.

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, gençlerin işsizlik sorununa ve işverenlerin Suriyeli, Afgan gibi yabancıları çalıştırmasına çözüm olarak bir takım tavsiyelerde bulundu. İki yıllık üniversitelerin kapatılmasını ve işverenlerin devlete ödediği SSK primlerinin kaldırılmasını öneren Sevilgen, “Şuan genç yaştaki nüfusumuzun birçoğu üniversite mezunu fakat sahada yapabilecekleri ve anladıkları bir iş yok. Bir kısmı tamamen yok olmuş; eroin, uyuşturucu, tiner bağımlısı, büyük bir kısmı ise çok az çalışıp iki üç katı maaş istiyor. İşverenler ise kalifiye eleman bulamadığı için en azından verilen işi yapan ve SSK zorunluluğu olmadığı için Suriyeli, Afgan gibi işçi çalıştırmak zorunda kalıyorlar” diyerek önerisinin gerekçesini açıkladı.

İki yıllık üniversiteler yerine meslek liseleri kurulup işten anlayan gençlerin çırak, kalfa, usta olarak yetişmesi gerektiğini söyleyen Sevilgen, “Şuan mevcut çalışan Afgan ve Suriyelilerin yerine çalışmayan gençlerimizi yönlendirmemiz için iş adamlarının devlete vereceği SSK tutarını gençlere verip daha fazla ücret alması sağlanmalı. Böylece hem gençlerimizi iş sahibi yapar hem de Suriyelilerin memleketlerine dönüşünü hızlandırmış oluruz” diye konuştu.

Sevilgen, “Şuan işadamları açıkça söyleyemeseler bile kesinlikle yabancı uyruklu insanların gitmelerini istemiyor. Çünkü ağır iş yükünü yabancılar karşılıyor. Bir yerlerden artık başlamak lazım. Suya bırakılan bir yaprak nereye giderse biz de oraya gitmeyelim, yaprağı istediğimiz yere hep beraber götürelim” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.