DOLAR 8,56080.09%
EURO 10,13600.22%
ALTIN 495,410,24
BITCOIN 3263101,03%
Antalya
33°

AÇIK

04:01

İMSAK'A KALAN SÜRE

DARBEDEN DARBEYE PAŞİNYAN

DARBEDEN DARBEYE PAŞİNYAN

ABONE OL
13:53 - 27 Şubat 2021 13:53
DARBEDEN DARBEYE PAŞİNYAN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan’da son günlerde yaşanan darbe girişiminin arkasında ABD mi, Rusya mı var olduğu sorusu merak doğururken, her şeye rağmen halkı sokaklara çağırmakla inatçı duruş sergileyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın direnişteki tavrının hangi ülkelerden güç alarak yaptığı sorgulanırken, önemsenmesi gereken başka bir husus da bu darbenin kimin işine yarayacağıdır.

Sokaktan iktidara gelen Nikol Paşinyan’ın yandaşlarını tekrardan sokaklara çıkarmakla gösterdiği duruşun güç kaynağı nedir?

Paşinyan’ın 44 günlük Karabağ savaşı sırasında “Bakü-Ceyhan boru hattını vurmamıza engel oldu” sözlerini söyleyen Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı darbe girişiminde bulunmakla suçlayıp görevden aldı.

Ermeni halkı belki de büyük tezat teşkil eden tarihi bir durumla karşı karşıya.

Başbakan Nikol Paşinyan’ın iktidara gelmesinin en büyük sebeplerinden birsisi 2016’nın Nisan ayında Dağlık Karabağ’da başarısızlıkla sonuçlanan askeri operasyonlarından sonra Sarkisyan hükümetinin zayıflaması oldu.

Halk, tepkisini Paşinyan’a destek vererek, onu iktidar yapmakla gerçekleştirdi.

Aynı halk şu an büyük tarihi hezimetle sonuçlanan Karabağ savaşının kayıplarından sorumlu tutulmasına rağmen hala iktidardaki başbakanı desteklemekten yana. Darbe girişiminde bulunan orduya destek olan sokaktaki kitle azınlık teşkil ediyor olsa da, belki farkında olmadan Paşinyan iktidarının bir süre daha kalıcı olmasını sağlayabilirliği de ihtimaller dahilinde.

Batının darbe girişimine pasif  duruş sergilemesi, gidişatı Rusya’nın beklentilerini karşılayacak hal alması da ihtimalleri güçlendiriyor.

Darbe girişimiyle ilgili bir çok ülke gibi Türkiye de fikir bildirmiştir.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişimini kınadığını dile getirdi ve, “Biz dünyanın neresinde olursa olsun, darbe ya da darbe girişimlerine karşıyız” dedi.

ABD, “Silahlı güçler iç politikaya müdahale etmemeli” diyerek tarafsız bir duruş sergilediğini gösterdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, konu hakkındaki düşüncesini, “Ermenistan hiç bu kadar acınası duruma düşmemişti” olarak belirtti.

Rusya’nın, yani Kremlin’in de yanıtının, “Yaşananların Ermenistan’ın içişleri meselesidir” şeklinde oluşu, Paşinyan’ın  meydanda yalnız kaldığını, veya bir an önce “Batı mı, Rusya mı?” diye seçim yapmaya zorlandığı sorusunu akıllara getiriyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
rk