DOLAR 31,0922 0.33%
EURO 33,7192 0.22%
ALTIN 2.025,980,46
BITCOIN 15875820,17%
Antalya
17°

AZ BULUTLU

18:54

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Gazipaşa Müftülüğü bayram öncesi bilgilendirdi

Gazipaşa Müftülüğü bayram öncesi bilgilendirdi

ABONE OL
10:12 - 27 Haziran 2022 10:12
Gazipaşa Müftülüğü bayram öncesi bilgilendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

HABER:HASAN KAYA / GAZİPAŞA 

Gazipaşa İlçe Müftülüğü, Kurban Bayramı öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gazipaşa İlçe Müftülüğü, Kurban Bayramı öncesi vekâletle kurban kesimi, kurban edilecek hayvanın özellikleri ve kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İlçe Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada, “Kurban kesmek, akıllı, buluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına (nisap) sahip ve yolcu olmayan Müslüman’ın yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 20 miskal (80.18 gr) altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir” dedi.

HANGİ HAYVANLAR KURBAN EDİLİR?”

Hangi hayvanların kurban edilebileceğiyle alakalı bilgi veren İlçe Müftülüğü, “Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için en az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Ancak doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, bir veya iki boynuzu kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez” diye konuştu.

“KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?”

Eyyâm-ı nahr (kurban kesme günleri) denilen Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerinde kurbanın kesildiğini aktaran İlçe Müftülüğü, “Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde namaz kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise ikinci fecrin doğumundan sonra başlar, bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu geçen süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz vakti kesilmesi daha uygundur. Diğer kurbanlarda (adak, akika, vb.) ise herhangi bir vakit söz konusu değildir. İster kurban niyetiyle olsun, ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir” dedi.

“VEKALET CAİZDİR”

Vekaletle kurban kesimiyle ilgili bilgileri paylaşan İlçe Müftülüğü, “Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban mal ile yapılan bir ibadettir; bu ibadetlerde ise vekâlet caizdir. Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekâlet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir. Vatandaşlarımız Türkiye Diyanet Vakfımıza da vekaletlerini vererek kurbanların kestirebilirler” ifadelerini kullandı.

“KURBANA EZİYET EDİLMEMELİ”

Kurban edilecek hayvanın kurban olma şartlarını taşımasının ve veteriner kontrolünden geçmesinin son derece önemli olduğunu belirten İlçe Müftülüğü, “Kurban edilecek hayvanlar, eziyet edilmeden ve incitilmeden kesim yerine götürülmelidir. Kurban edilecek hayvan, kıbleye karşı yatırılıp ehil bir kimse tarafından kesilmeli, kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmeli, hayvana acı çektirilmemeli ve kanının iyice akması sağlanmalı, bu arada çevre temizliği ve hijyen için gerekli tedbirler alınmalıdır. Mümkünse kişi kendisi de kurbanı kesilirken hazır bulunmalıdır. Kurban kesmeye başlamadan önce tekbir getirilmelidir. Kurbanı kesen kimse hayvana eziyet vermemeye dikkat etmeli, bıçağı hayvana göstermemeli ve keskin bıçak kullanmalıdır” ifadeleri kullandı.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.