DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21088350.89122%
Antalya
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gazipaşa için acil önlem çağrısı

Gazipaşa için acil önlem çağrısı

ABONE OL
10:51 - 5 Ağustos 2022 10:51
Gazipaşa için acil önlem çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER: HASAN KAYA / GAZİPAŞA 

2004-2014 tarihleri arasında Gazipaşa Belediye Başkanlığı görevini yürüten Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, Koru-Bakılar ve Ekmel mahalleleri planlaması için acil önlem alınması konusunda öneride bulundu.

Özgen, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Görev süremiz içerisinde Gazipaşa-Kahyalar alt bölge 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planımızı yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaylatmıştık.
Bu planda özellikle Koru Mahallesi’nde yer alan ve halk arasında “Koru Alanı” olarak adlandırılan bölgemiz, Gökçeler Barajı Sulama Alanı kapsamında kaldığı için Mutlak Tarım Alanı olarak plana işlenmişti. 2014 yılı sonrası ise bu bölge Kentsel Gelişim Alanı ilan edilerek söz konusu alanda Konut ve Ticarete yönelik İmar Planı yapılmasının (1/1000 ve 1/5000 ölçekli) önü açılmıştır.
Son bir kaç yılda Pazarcı ve diğer mahallelerimizde ciddi şekilde konut talepleri oluşmuş ve bu durumla birlikte gözler Koru-Bakılar-Ekmel mahallelerine çevrilmiştir.
Ne yazık ki bazı emlak yatırımcılarının, Koru-Bakılar-Ekmel bölgelerinde, Antalya Büyükşehir Belediyesinden mevzii plan talepleri ile birlikte konut yapmak üzere çeşitli girişimlerde bulunduğuna tanık olmaya başladık. Bu şekilde yapılacak mevzii çalışmalar ileride ne yazık ki Gazipaşa’mızın Allah korusun Alanya’nın Mahmutlar Mahallesi gibi olmasına yol açacaktır. Gazipaşa asla ama asla böyle bir yapılaşma yolunda olmamalıdır. Gazipaşa Belediye Başkanımız, meclis üyelerimiz ve Antalya Büyükşehir Belediyemiz bu alanlarda derhal bütünsel bir anlayışla ve Gazipaşa’mızın bu bölgelerini kaliteli bir yaşam alanı haline getirecek planlama çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Bu durum şehrimiz için hayati bir önem taşımaktadır. Gazipaşa için genel bir revizyon çalışması yapıldığını bilmekteyiz.
Ancak bu konunun mutlaka ve mutlaka Türkiye genelinde yapılacak Kentsel tasarım ve planlama yarışması ile çözülmesi gerektiğini düşünmekteyim. Türk mühendis ve mimarlar odalarına bağlı şehir ve bölge planlamacıları ile mimarların içinde bulunduğu gruplarla birlikte yapılacak yarışma sonucu kimlikli, kaliteli ve fark yaratacak bir şehir planının ortaya çıkacağından eminim. Yaşanan acı gerçekler göstermektedir ki imar planları sadece X-Y düzleminde değil 3. Boyut (Z) yani kentsel tasarım ve mimari detaylarda göz önüne alınarak yapılmalıdır. Bu işler sadece biz seçilmişlere bırakılamayacak kadar önemlidir.
Bu şekilde yapılacak bir planlama ve kentsel tasarım, Gazipaşa’mızın bölgede ve ülkemizde fark yaratmasına sebep olacaktır. Böyle bir yarışmanın sonucu belediye meclislerimiz, halkımız ve çeşitli platformlarda tartışıldığında en azından Koru-Bakılar-Ekmel bölgelerimiz ileride çok ama çok değerli ve yaşanabilir alanlar olarak öne çıkacaktır. Bu aynı zamanda belediye başkanımız ve meclis üyelerimiz için her zaman hatırlanacak bir gurur projesi olarak tarihteki yerini alacaktır. Böyle bir yarışma sonucunda, eminim ki hiç beklemediğimiz çok farklı kentsel çözüm ve tasarımlar ilçemizin ve insanlarımızın ufkunu açacaktır. Zaman ilerlemeden bu yönde bir çalışma yapılmasının çok önemli olacağını vurgulamak istiyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.