DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19566551,36%
Antalya
18°

AÇIK

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
ÖZCAN MAHMUTLAR’DA İLK TOPLANTIYI YAPTI

ÖZCAN MAHMUTLAR’DA İLK TOPLANTIYI YAPTI

ABONE OL
16:21 - 22 Temmuz 2020 16:21
ÖZCAN MAHMUTLAR’DA İLK TOPLANTIYI YAPTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

5393 Sayılı Belediyeler kanunu kapsamında kurulması gereken “Kent Konseyi Mahalle Meclisleri” çalışmasında Alanya’da ilk adım Mahmutlar da atıldı.

 

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan ve Mahmutlar Mahalle Muhtarı Ahmet Top çekirdek kadro ile ilk toplantısını yaptı. Mahalle meclislerinin çalışma şekli, amacı, görevi, sorumluluğu ve yapısı konusunda katılımcıları bilgilendiren Nurhan Özcan kent konseylerinin asıl amacının vatandaşların kent yönetimine katılımının sağlanması olduğunu söyledi. Yaklaşık 82 Avrupa ülkesinden 11 bin yerleşik yabancının yaşadığı Alanya’nın en büyük mahallesi Mahmutlarda yapılan toplantıya Yeni Alanyalılar da ilgi gösterdi. 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü yapılacak mahalle meclisi seçimlerine katılmak istediklerini ifade eden yerleşik yabancılar mecliste görev alarak Mahmutlar’ın sorunlarına çözüm üretmek istediklerini dile getirdi.

 

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DÖVİZLERLE TEPKİ GÖSTERDİLER

Mahmutlar’da yapılan bilgilendirme toplantısında katılımcılar kadına yönelik şiddete dikkat çektiler. Üzerinde kadın haklarına ve şiddete karşı tepki çeken dövizlerle poz veren katılımcılar kadına yönelik şiddetin son bulması için çağrı yaptı.

 

MAHALLE MECLİSİ OLUŞTURMAK İÇİN SEÇİM YAPILACAK

Alanya Kent Konseyi bünyesinde kurulacak ilk mahalle meclisi olan Mahmutlar mahalle meclisi seçimi 12 Ağustos 2020 tarihinde Mahmutlar Düğün Salonu’nda yapılacak. Seçimlerde mahallede oturan herkes üye olarak oy kullanabilecek.

MAHALLE MECLİSLERİ KURULUYOR.

Toplantıyla ilgili değerlendirme yapan Alanya Kent Konseyi Başkanı Nuran Özcan çalışmaların önümüzdeki günlerde diğer mahallelerde de devam edeceğini söyledi. Özcan “Alanya Kent Konseyi bünyesinde oluşturacağımız mahalle meclisleri konusunda ilk çalışmayı Alanya’nın en büyük mahallesi Mahmutlar’da yaptık. Bundan sonra çalışmalarımız doğu, batı ve merkez mahallelerde devam edecek. Bu meclislerin oluşması için yasal bir prosedür var 30 kişilik çekirdek kadro ile ilk bilgilendirme toplantımızı yaptık, Bunlar sivil toplumun mahalleye sahip çıkma ve sorunlara çözüm üretme amacıyla yapılıyor. Türkiye’nin farklı kentlerinde bu oluşum var bizlerde hayata geçirdik. Mahmutlar’da yaptığımız toplantıya farklı milletten insanların katılması bizi mutlu etti katılımcılara ve Muhtarımız Ahmet Top ve bizleri misafir eden Hasan Vahapoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN

Toplantı sonrası kadın cinayetlerine yönelik tepkiyi ortaya koyan açıklamayla ilgili de konuşan Başkan Özcan “Kadına şiddet ve aile içi şiddetin son bulmasını istiyoruz İstanbul sözleşmesine uyulsun bu sözleşme kamunun yükümlülüklerini belirleyen uluslararası bir sözleşmedir. Şiddet dursun diyoruz ancak maalesef durmuyor şiddete karşı birde demeç vererek ilk toplantımızı gerçekleştirdik” diye konuştu.

ALANYA KENT KONSEYİ MAHALLE KOMİTELERİ İŞLEYİŞ YÖNERGESİ AMACI

Mahalle Komiteleri halkın yerel yönetim ve karar süreçlerine katılımının sağlanması, mahallenin birikim ve potansiyelinin örgütlenerek yaşam kalitesinin yükseltilmesi, mahalle ölçeğinde komşuluk bilincinin geliştirilmesi, mahallenin ekonomik, sosyal, kültürel, bilimsel ve demokratik gelişme olanağının sağlanması, dayanışma ve uzlaşı kültürünün geliştirilmesi amacıyla;  kentin sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliğinin, sorunlarının, vizyonunun tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği, ortak aklın ve uzlaşının esas olduğu, yönetişim anlayışına dayalı, Alanya İlçesinde bulunan her bir mahallede yaşayanların kent yönetimine katılmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve gönüllülük esasına dayalı bir yapı olarak kurulmuştur.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.