DOLAR 31,0839 0.3%
EURO 33,6772 0.1%
ALTIN 2.019,600,14
BITCOIN 1584571-1,39%
Antalya
15°

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
‘PARTİM ADINA ÜZGÜNÜM’

‘PARTİM ADINA ÜZGÜNÜM’

ABONE OL
18:02 - 22 Haziran 2020 18:02
‘PARTİM ADINA ÜZGÜNÜM’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global
İyi Parti İlçe Başkan Adayı Hilmi Er, dün gerçekleştirilemeyen delege seçimlerinin ardından konuştu. İlçe teşkilatını eleştiren Hilmi Er, “Delege seçimlerinin amacı bir parti için parti içi demokrasini yerleştirilmesi ve partinin önce kendi ilçesinde, ilinde daha hızlı ivme kazanarak parti içi demokrasiye güç katarak kongrelerin daha sağlıklı işleyişinin alt yapısını oluşturmak. Seçim takvimi ilan edildiği andan itibaren İyi Parti için seçim tekrar başlamış oldu. Alınan karar gereği 21 Haziran’da delege seçimlerinin yapılmasına karar verildi. Yaptığımız tespitlerde 600-700 civarında üyenin askıda olması gerekmesine rağmen askıda olmadığını tespit ettik. Yaptığımız girişimler neticesinde 7 Haziran’da eksik olan üyeler tamamlandı. 12 Haziran’da itirazlar neticesinde düzeltilmiş askı listesi ilan edildi. 12 Haziran’da yaptığımız tespitlerde mahalleler arasında birçok değişiklikler yapıldığını tespit ettik. Ben Küçükhasbahçe Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Benim mahallemin üye sayısı 55 iken, bir gecede 86’ya çıkarıldı. İlçe Başkanı’nın mahallesinden örnek vermek istiyorum. 5 Haziran’da Yargıtay tarafından onanmış olan listede Aliefendi Mahallesi’nin üye sayısı 30 iken, 12 Haziran’da düzeltilmiş olan listede bu sayının 10 olduğunu görüyoruz. 30 üye 10’a düşürülmüş. Biz orada üye çalışması yapmadık. İlçe Başkanı’nın mahallesidir dedik ve etik olarak bir müdahale yapmak istemedik. Orada kendine garanti gördüğü üyeleri, fazla gördüğü üyeleri kendine göre stratejik mahallelere, 3’ünü, 4’ünü, 5’ini başka mahalleye aktararak yapılacak olan delege seçimlerinde kendine avantaj sağlama çabası içine girdiğini görüyoruz” dedi.

Siyasi Partiler Yasası’na göre 5 Haziran’dan sonra partiye üye olanların delege adayı olabileceği ancak oy kullanamayacağını açıklayan Er, “Yaptığımız tespitlerde birçok insanın 5 Haziran’dan sonra üye yapılıp askı listelerinde olduğunu görüyoruz. Biz listeleri alamadık. Mevcut ilçe başkanına yakın kişiler üyeleri arayarak propaganda yaptılar. Biz bunları yapamadık. Farklı yollardan aldığımız bilgilerle üyelere ulaşmaya çalıştık. Her mahalle aldığı oy oranında delege sayısı çıkarma hakkına sahip. Biz bunu ilan edilmeden seçime girmek zorunda kaldık. Bunun ilçe başkanlığı tarafından makul bir süre önce ilan edilmesi gereken hususlardan birisi olduğunu düşünüyorum. Israrla taleplerimize, canlı yayında kendisine sorulmasına rağmen delege sayılarının üstünü geçerek belirtmedi. Delege sayıları ilan edilmedi” diye konuştu.

İlçe teşkilatının delege seçimlerinin ilçe binasında yapılacağını ilan ettiğini hatırlatan Er, “Partimizin genelgesi var. Genelgede kapalı mekanlarda değil, pandemi süreci gereği açık havada, mümkünatı yoksa büyük kapalı spor salonları veya kongre merkezleri gibi insanların daha rahat girip çıkabileceği, pandemiden daha az etkilenebileceği bir şekilde bu seçimlerin yapılmasını ifade ediliyor. Bizim sözlü ve yazılı müracaatlarımız olmasına rağmen bu dikkate alınmadı. Bu seçimi yapma yetkisi ilçe teşkilatına ait. 70-80 yaşında ayakta durmakta zorlanan üyelerimiz saatlerce ayakta beklemek zorunda kaldı. 1-2 saatlik yoldan gelen insanlar oylarını kullanamadan gitmek zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Oylama süreci devam ederken kendilerine yakın insanlara numaratajlar verilerek saatlerce bekletildiğini ifade eden Er, “Kendilerine yakın gördükleri insanlara görevli yaka kartları verilerek aradan alınarak oy kullanmaları sağlandı. Avukatlarımız bunların tutanaklarını tutarak il teşkilatına, genel merkeze bu bilgileri aktardık. Bu yoğunluktan dolayı daha geniş, şeffaf bir şekilde seçimi yapmak varken, yukarıya kendilerinden başka görevli almayarak, bunları ifade etmemize, genelgede olmasına rağmen müşahit dahi alınmayacağı bizlere söylendi. Biz yazılı müracaatımızı yaptıktan sonra müşahitlerimiz yukarı alındı. Bu arada 2 saatimiz kayboldu. Daha önceki listede olmasına rağmen oy kullanmaya giden birçok üye kendini hazirun listesinde görmedi. Birçok delege adayı başvurusunu yapmasına rağmen alındı belgesi ilçe teşkilatı tarafından imzalanıp adaya verilmesine rağmen kendilerini oy pusulasında göremediler. Oy kullanmak için gelen üyeye zımbasız şekilde eğer bize yakın görmedikleri bir üyeyse bir tek kağıt verip oy kullanabileceklerini söylediler. Bütün pusulalarda tüzüğümüzde olmasına rağmen, bütün adaylar harf sırasına göre sıralanmış olması gerekmesine rağmen kendi anahtar listelerini başa yazarak bizim birçok adayımızı aralara serpiştirerek bir avantaj sağlamaya çalıştılar. Kimi pusulalar orta yaş ve üzeri vatandaşlarımıza işaretlenmiş olarak teslim edildi. Kimine tek sayfa olarak verildi. İkinci sayfayı ancak soran, bilen, ‘Bu isimler niye yok. Bunların bu mahallede olması gerekiyor’ diyenlere ‘Özür dileriz, gözümüzden kaçmış. Vermeyi unutmuşuz’ diyerek kendilerine ikinci liste verildi. Köyden gelen vatandaşlarımıza geldikleri zaman tek bir liste üzerinden işaretleme yapmak zorunda bırakıldı. Saray Mahallesi’nde bir delege adayı arkadaşımız listede çıkmadı. Sehven yapılmıştır. Sorumluluk gereği ilçe teşkilatının böyle bir yanlış yapma lüksü yoktur ancak olabilir diye hareket ettik. Bunu tespit ettikten sonra komisyon başkanı tarafından listeye eklettirildi. Aradan bir saat geçtikten sonra bana, ‘Listenin düzelttirildiğini söylediniz ancak hala gelen üyelere eksik listeler teslim ediliyor’ dediler. Görevlilerden Saray Mahallesi’nin listesini istedim. Bir tomar listenin içerisinde o delege arkadaşımızın isminin olmadığını gördüm. Ben başka Saray Mahallesi olup olmadığını sorduğum zaman bir tomar kağıdın arasından çıkarıp bir liste daha verdiler. O listede o arkadaşımız vardı. Suçüstü yakalandılar. Orada şunu gördük. Sehven, insanlık haliyle yapılacak hata bunlar başka şeylerdir ancak yarım, 1 saat önce uyarılmasına, düzeltilmesine, bize de bunun teyidi verilmiş olmasına rağmen, biz hala eksik listelerin verildiğinin tespitini yaptık. Seçimin sağlıklı, iyi niyetli bir şekilde yürütülmediğini tespit ettik. Bu sadece Saray Mahallesi’nden ibaret değil. Bir meclis üyesi arkadaşımız bütün oylarını kullandığı mahallede hiçbir değişiklik yapmamasına rağmen geldiği zaman kendini farklı bir mahallede buldu” dedi.

Yaşanan rezaleti hoş görmenin kabul etmenin mümkün olmadığını aktaran Er, “Alanya, partim adına çok üzgünüm. Dün gelen İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıtalı’ya teşekkür etmek ediyorum. Kendisi raporlarını tuttu. Genel merkezimize iletecektir. Bu seçimin iptal edilmemesi için mücadele ettik maalesef başarılı olamadık. Üyelerimiz üzgün. İlçe teşkilatı sağlıklı bir seçimi defalarca uyarılmasına rağmen bilerek ve isteyerek İyi Parti’ye gönül vermiş insanlara bu rezilliği yaşatmış oldular” diye konuştu.

Yücel Apaydın’ın seçimlerin bilinçli şekilde provoke edildiğine ve oy kullanırken sürenin uzatıldığına yönelik sözleri de sorulan Er, “Böyle bir şey mümkün değil. Biz seçimlerin olmasını istedik. Sağlıklı, adaletli olmasını istedik. Bunları istemeyelim mi? Her mahallede birer, ikişer delegelerimiz eksik. Bizim başvuran delege sayılarının tam olmasını istememiz yanlış mı? Ben orada saatlerce bekleyen insanlara, polislere çok üzüldüm. İş ve işlemi yapan, yetki sahibi taraf biz değiliz. Ben de bir üyeyim. Tek farkım aday olmak. Karar mercii ben değilim. Hataları, yanlışları söylemeyelim mi?” ifadelerini kullandı.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.