DOLAR 31,1260 0.06%
EURO 33,8345 0.08%
ALTIN 2.034,440,13
BITCOIN 17508429,30%
Antalya
14°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
Prof. Dr. Şanlıdağ: “Korona virüs yapısı itibarıyla binlerce kez mutasyona uğrayabilir”

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Korona virüs yapısı itibarıyla binlerce kez mutasyona uğrayabilir”

ABONE OL
14:42 - 27 Aralık 2020 14:42
Prof. Dr. Şanlıdağ: “Korona virüs yapısı itibarıyla binlerce kez mutasyona uğrayabilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Korona virüsün başta İngiltere olmak üzere Avrupa’da mutasyona uğradığı haberi tüm dünyada endişeye neden oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Korona virüs yapısı itibarıyla binlerce kez mutasyona uğrayabilir” dedi.
Mutasyona uğrayan korona virüs hakkında bilim adamlarının yaptığı değerlendirmeler virüsün yüzde 70 daha bulaşıcı olabileceğini ortaya koydu. Yeni türün çok daha hızlı yayıldığı uyarısı yapılsa da hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olduğu ya da daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu gösteren herhangi bir bulgu saptanamadı. Virüsün geliştirilen aşıların etkinliğini nasıl etkileyeceği ise yeni bir tartışma başlattı.
İngiltere’de ortaya çıkan korona virüs mutasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Virüsler zamanla mutasyona uğrar. Bu doğal ve beklenen bir durumdur. Korona virüs, yapısı itibarıyla binlerce kez mutasyona uğrayabilir. Bunlar arasında birkaç mutasyon önemlidir. Bazı mutasyonlar, virüsün hücreye bağlanmasını etkileyerek bulaştırıcılığını artırabilir. Bu mutasyonların RNA aşılarının etkinliğinde olumsuz etki oluşturma olasılığını değerlendirebilmek için daha fazla veriye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Şanlıdağ ayrıca, “Yüzde 70 daha bulaşıcı hale gelen yeni türün, aşıları etkisiz kılacağına dair kesin veriler elde edilinceye kadar net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil” dedi.
Mutasyona uğrayan yeni korona virüs varyantının VUI-202012/01 olarak isimlendirdiğini söyleyen Prof. Dr. Şanlıdağ, ayrıca önemli mutasyonların N501Y, Y145, P681H ve 69-70 şeklinde kodlandığını belirtti. Şanlıdağ, yeni virüs İngiltere dışında Hollanda, Danimarka, Belçika, İtalya ve Afrika’da da görüldüğünü ifade etti. Yeni mutasyonun dünya çapında panik dalgasına neden olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, varyant ya da eski virüs fark etmeksizin virüsün yayılmasını önlemek için maske ve mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Şanlıdağ, “Sosyal izolasyona uymaya, maskemizi kullanmaya ve mesafeye dikkat etmeye devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.